co zabrac na urlop fot. Adobe Stock

Wybierasz się na urlop? Pamiętaj żeby zabrać te rzeczy, bo może ich zabraknąć w hotelu

Ręczniki, pościel, suszarka, zabawki dla dziecka? Co lepiej zabrać, a co dostaniemy na miejscu. W tym roku lista rzeczy, które lepiej zapakować na wakacje może się wydłużyć.
/ 05.07.2020 15:02
co zabrac na urlop fot. Adobe Stock

Właścicieli hotelów nie ominęły restrykcje, a niektóre z nich odbiją się na klientach. Pakując się na urlop, warto się zabezpieczyć w rzeczy, z dostępnością których przed pandemią w wielu miejscach nie było żadnego problemu.

Tych rzeczy może zabraknąć w hotelach:

 • Suszarka – wytyczne wskazują jasno: zakaz używania hotelowych suszarek nadmuchowych w łazienkach pokojowych. Lepiej wziąć ją ze sobą.
 • Ręczniki – według nadzwyczajnych przepisów hotelarze nie powinni prowadzić rutynowego sprzątania pokojów, a tylko na wyraźne życzenie klienta, dlatego jeśli chcemy mieć czysty ręcznik, warto się w niego zaopatrzyć wcześniej.

  Co z ręcznikiem do SPA czy na plażę? Lepiej o to dopytać. Wytyczne wprowadziły obowiązek dezynfekowania wszystkiego, co udostępniane jest gościom, po każdym użyciu, więc jeśli nie są to artykuły jednorazowe, możemy spotkać się z dużymi brakami. Co z pościelą i prześcieradłem? Hotele zapewniają o ich dostępności, ale lepiej o nie dopytać wcześniej.
 • Sztućce, talerze, kubki ­– jeżeli mamy aneks kuchenny na wyłączność, raczej znajdziemy tam sztućce i naczynia. Jeśli będziemy gotować we wspólnej kuchni, w szafkach i szufladach może świecić pustkami. To też wynika z konieczności dezynfekowania wszystkiego po wszystkich. Zatem o ile nie planujemy jeść posiłków poza domem, zapakujmy podstawowe przybory do jedzenia.
 • Parawan i leżak – znów kłania się nakaz dezynfekowania rzeczy po każdym użyciu. Właściciele mogą mieć problem z utrzymaniem tej procedury, dlatego dopytajmy, czy ewentualnie trzeba się w nie zaopatrzyć.
 • Rower, hulajnoga – jak wyżej, dopytajmy o ich dostępność. Wielu gospodarzy nie będzie w stanie po każdym w pełni zdezynfekować urządzenia.
 • Zabawki – dzieci bawią się razem i dotykają wszystkiego, dlatego w hotelach raczej zabraknie zabawek. Jeśli chcemy, by nasza pociecha miała odpowiednie oprzyrządowanie do babek z piasku, lepiej zadbajmy o nie sami.
 • Maseczka ochronna – wytyczne nakazują zapewnienie odpłatnego dostępu do maseczek w recepcji, jednak w związku z obowiązującym nadal nakazem zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych (m.in. w sklepach), powinniśmy mieć własne środki ochrony osobistej.
 • Płyn do dezynfekcji – powinien znaleźć się w naszej walizce. Wprawdzie hotele mają obowiązek umieścić na terenie obiektu dozowniki z płynem do dezynfekcji, ale nie w pokojach, więc także zaleca się zabranie swojego egzemplarza.
 • Środki do sprzątania – nie liczmy na rutynowe porządki ekipy sprzątającej – te mają być ograniczone do minimum, zatem jeśli chcemy ogarnąć przestrzeń wokół siebie, przyda nam się własny podręczny zestaw do sprzątania: ręcznik papierowy, zmywak, płyn do czyszczenia różnych powierzchni.

Wytyczne nie precyzują niektórych kwestii. Z drugiej strony są jeszcze realne możliwości pracowników baz noclegowych. Dlatego zanim zamkniemy walizkę na cztery spusty, warto zadzwonić do hotelu, w którym będziemy nocować, i upewnić się, co zagwarantuje nam jego właściciel, a na co nie możemy liczyć.

Więcej aktualnych informacji:Udostępniasz w mediach społecznościowych zdjęcia dzieci z wakacji? Sharenting może być bardzo niebezpiecznyDziewczynka zabiera mamie urodę, a chłopiec sprawia, że wygląda pięknie. Czy coś w tym jest?Ile pieniędzy powinno dać się na chrzciny? Czy istnieje minimalna kwota?Oto najgorsze sandały dla dziecka. Strzeż się ich jak ognia!