POLECAMY

Całowanie pod jemiołą

Pocałunek złożony pod nią na ustach ukochanego podczas świąt Bożego Narodzenia wróży miłość i szczęście na lata...
Całowanie pod jemiołą fot. Fotolia

Mimo że jemioła to jedna z pasożytniczych roślin, nie mamy wobec niej przykrych skojarzeń. Dlaczego? To proste! Pocałunek złożony pod nią na ustach ukochanego podczas świąt Bożego Narodzenia wróży miłość i szczęście na lata...

Tradycje świąt Bożego Narodzenia - pocałunek pod jemiołą

Wszystko zaczęło się już w starożytności. Już w tamtym czasie zaczęto przypisywać tej roślinie szczególną, magiczną moc. Jemioła rosnąca na dębach była jednym z najsilniejszych talizmanów. W jej siłę wierzyli również Druidzi, dla których zrywanie tej rośliny było specjalnym, tradycyjnym obrzędem odprawianym podczas przesilenia zimowego. Jako roślina magiczna jemioła zaiwązana była z symbolem życia i płodności. Jej słodkie owoce miały mieć związek z boskim nasieniem...
Początkowo wieszanie jemioły pod sufitem miało zapewnić pomyślność domu oraz szczęście i zdrowie domowników. Wierzono również, że noszenie ze sobą tej rośliny wzmaga potencję seksualną.

Skąd wzięła się współczesna tradycja związana z bożonarodzeniową jemiołą?

Jak to często bywa z tradycjami, nie do końca wiadomo. Jedno jest pewne – pierwsi pod jemiołą całowali się Anglicy. Co ważne, związane to było z rytuałem zrywania owoców tego krzewu. Mianowicie: po każdym pocałunku zadaniem mężczyzny było zerwanie jednego owocu jemioły. Jeśli zebrał wszystkie, mógł liczyć na owocny w kwestii miłości rok. Było też prawie pewne, że może się w niedalekiej przyszłości spodziewać potomka.

Jak (według tradycji) należy postępować z jemiołą?

  1. Zawieszamy ją nad wigilijnym stołem po pojawieniu się pierwszej gwiazdki. Można także umieścić ją nad kuchnią oraz frontowymi drzwiami.
  2. Po świętach jemiołę suszymy i przechowujemy do następnego roku. Dzięki temu miłość nie zniknie z naszych czterech kątów a my sami będziemy żyć w zgodzie, zdrowiu i szczęściu.

Zobacz też świąteczne przepisy:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 miesiące temu
zaskoczylibyście się jak wiele zwyczajów, które wiążemy z chrześcijaństwem, ba swoje pochodzenie jeszcze z czasów pogańskich 😀
/rok temu
fajny zwyczaj praktykuję od lat...
/2 lata temu
Pogrzało was? Co ma piernik do wiatraka? Co ma jemioła do Wigilii? Albo rodzi się Chrystus i on jest Sprawcą wszelkiego błogosławieństwa albo wciągamy wiechy z jemioły i szukamy szczęścia w symbolach i otwieramy się na okultystyczny świat.
POKAŻ KOMENTARZE (1)