POLECAMY

Jak opiekować się żywym świerkiem?

Sezon na masowe kupowanie żywych choinek ruszył pełną parą. Czy wiesz jak dbać o żywy świerk?
Jak opiekować się żywym świerkiem? fot. Fotolia

List od Czytelniczki: "W tym roku kupiłam na Boże Narodzenie żywy świerk w doniczce. Ubrałam go i cieszę się jego urodą. Czy mogę wystawić drzewko na dwór, gdy minie świąteczny czas? Ada z Katowic"

Podczas kupowania drzewka wypytaj sprzedawcę o warunki jego przechowywania. Zdarza się, że nieuczciwi hodowcy wykopują drzewka na 2–3 tygodnie przed sprzedażą i wsadzają je do pojemników z piaskiem.

Takie rośliny po przeniesieniu do domu szybko usychają. Jeśli drzewko było prawidłowo wyhodowane, nie powinno pozostawać zbyt długo w mieszkaniu (nie dłużej niż tydzień). Wiele osób przetrzymuje drzewka, a potem narzeka na szybko opadające igły i co za tym idzie, konieczność ciągłego ich uprzątania.

Jakie kupić lampki choinkowe?

Po świętach trzeba je koniecznie przenieść w miejsce o warunkach zbliżonych do naturalnych. Może to być osłonięty balkon, taras czy zimna weranda. Donicę warto owinąć włókniną, jutą lub kilkoma warstwami papieru i ustawić na kawałku styropianu, żeby zabezpieczyć ją przed mrozem.

Jeśli nie ma mrozu, trzeba roślinę od czasu do czasu leciutko podlać. Gdy ziemia nie jest zmrożona, drzewko można zadołować (zakopać w ziemi) wraz z donicą w zacisznym miejscu w ogrodzie, zaś na wiosnę przesadzić bezpośrednio do ziemi.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)