Zaćma, zapalenie jagodówki, jaskra u psa – jaki mają przebieg?

Zaćma, zapalenie jagodówki, jaskra u psa – jaki mają przebieg?

Zaćma, zapalenie jagodówki i jaskra to poważne choroby oczu psów. Często leczenie wymaga interwencji chirurgicznej. Co to za choroby?
/ 28.09.2016 16:33
Zaćma, zapalenie jagodówki, jaskra u psa – jaki mają przebieg?

Zaćma

Zaćma to inaczej katarakta. Charakteryzuje się zmętnieniem soczewki, powodując uszkodzenie wzroku lub nawet jego utratę. Zaćma może dotyczyć niemal wszystkich psów. Zaćma może być chorobą dziedziczną i wrodzoną. Pojawia się w różnym wieku u psów. Początki zaćmy wrodzonej następują u psa miedzy pierwszym a trzecim rokiem życia.

Choroba może objawić się także w późniejszym wieku, nawet około 8 roku życia i później. Niekiedy też jest skutkiem urazu mechanicznego lub zapalnego (związana z zapaleniem jagodówki oka). Może też mieć podłoże metaboliczne – czyli związane z przemianą materii u psów chorych na cukrzycę. Leczenie zależy od etapu na jakim choroba zostanie zdiagnozowana. Im wcześniej zostanie wykryta tym lepiej. Celem leczenia jest zahamowanie postępu zaćmy, jeśli to możliwe przeprowadza się operację oka polegająca na usunięciu soczewki. Pies po takim zabiegu częściowo widzi. Dziś możliwe jest wszczepienie psu sztucznej soczewki, ale koszty zabiegu są bardzo wysokie i nie każdy pacjent zostaje do niego zakwalifikowany.

Zapalenie jagodówki

Zapalenie jagodówki to zapalenie tęczówki i sąsiednich struktur oka. Objawia się zaczerwienieniem oka, zwykle jego przymknięciem, i łzawieniem, a także zwężeniem źrenicy. Oko jest bolesne, pies może przejawiać światłowstręt. Choroba ta może mieć różne podłoża – infekcyjne, wtórne – połączone np. z piroplazmozą lub leiszmaniozą, urazowe, a nawet nowotworowe. Zapalenie jagodówki może być także jednym z objawów chorób tak poważnych jak: nosówka, zapalenie wątroby lub toksoplazmoza. Sposób leczenia tej choroby wiąże się z podawaniem leków, zależy od jej przyczyny i stanu zaawansowania.

Jaskra

To choroba polegająca na niewłaściwej regulacji ilości cieczy wodnistej wypełniającej gałkę oczną, przez co dochodzi do nadciśnienia wewnątrz oka i uszkodzenia widzenia. Choroba ta jest niezwykle bolesna. Wyróżnia się jaskrę pierwotną, która występuje jako samodzielna choroba. Może być wadą rozwojową. Może być dziedziczona. Rozwija się wtedy zwykle w obu oczach, często w różnym czasie.

Jaskra wtórna to jaskra będąca powikłaniem innych chorób takich jak uraz oka, zwichnięcie soczewki, zapalenie jagodówki, nowotwory. Ta forma zazwyczaj występuje w jednym oku psa. W zależności od przyczyny i stopnia choroby leczenie polega na podawaniu leków lub również na operacji chorego oka.

Opieka nad psem po operacji oka wymaga wielkiej odpowiedzialności i sumienności w aplikowaniu leków.