Walczymy z psią otyłością!

Otyłość, czyli nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej powodujące wzrost masy, jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet i dla życia psa. Nadmierne obciążenie stawów u zwierząt otyłych to jedno z głównych zagrożeń związanych z patologicznym zwiększeniem masy ciała.
/ 25.06.2013 07:32

Otyłość, czyli nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej powodujące wzrost masy, jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet i dla życia psa. Nadmierne obciążenie stawów u zwierząt otyłych to jedno z głównych zagrożeń związanych z patologicznym zwiększeniem masy ciała.

Walczymy z psia otyłością!

Fot. depositphotos

Podstawową przyczyną otyłości psa jest brak równowagi pomiędzy energią przyjmowaną a wydatkowaną, co skutkuje długotrwałą nadwyżką energii. Ta nadwyżka odkładana jest głównie w postaci tłuszczu, co prowadzi do przyrostu masy ciała i zmian w kompozycji (składzie) ciała. Istnieje cały szereg czynników, które sprzyjają rozwojowi otyłości, które ogólnie można podzielić na czynniki endogenne i egzogenne. W większości przypadków otyłość jest wynikiem przekarmiania, braku ruchu lub obu tych czynników jednocześnie.

Konsekwencje psiej otyłości::

 • krótsze życie psa
 • choroby ortopedyczne- zwyrodnienie stawów, dyskopatie
 • zaburzenia metaboliczne: nietolerancja glukozy
 • zaburzenia endokrynologiczne: cukrzyca, nadczynność kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy
 • choroby układu krążenia i układu oddechowego: zaburzenia rytmu pracy serca, nadciśnienie i wtórne choroby serca, nerek i naczyń
 • choroby układu moczowo-płciowego: syndrom urologiczny kotów, zaburzenia płodności, trudne porody
 • choroby nowotworowe: nowotwory gruczołu mlekowego
 • zaburzenia czynnościowe: nietolerancja wysiłku, duszność, nietolerancja wysokiej temperatury, zwiększone ryzyko zabiegów operacyjnych (ryzyko zaburzeń krążenia podczas znieczulenia, zaburzenia w procesie gojenia się ran pooperacyjnych), spadek odporność

Co może wpływać na otyłość zwierzaka?

 • wiek, płeć i status rozrodczy
 • obecność zaburzeń hormonalnych oraz zmiany w obrębie podwzgórza
 • predyspozycje genetyczne
 • dobrowolna (spontaniczna) aktywność fizyczna
 • zewnętrzne czynniki wpływające na pobór karmy
 • skład oraz smakowitość diety
 • wpływ otoczenia i trybu życia

  Walczymy z psia otyłością!

Kampania „Stop Otyłości”
Jak wynika z badań prowadzonych wśród lekarzy weterynarii, których podsumowanie przedstawiono w Raporcie Epidemiologicznym w 2009 roku, 29% przebadanych psów i kotów ma nadwagę, a aż 10% psów i 13% kotów to zwierzęta otyłe. Próby odchudzania zwierząt przez właścicieli przeprowadzane bez fachowego wsparcia i profesjonalnej wiedzy niosą za sobą ryzyko między innymi wystąpienia niedoborów składników pokarmowych. Mając na celu zapobieganie skutkom nieumiejętnego odchudzania, a także przeciwdziałanie chorobom wynikającym z nadmiernej masy ciała kotów i psów już po raz szósty zorganizowano w maju 2013 roku kampanię edukacyjną „Stop Otyłości. Ważą się losy psów i kotów”.

Podejmowane działania mają przekonać właścicieli zwierząt o konieczności zapobiegania otyłości, a w przypadku jej wystąpienia o potrzebie pozbywania się zbędnych kilogramów pod kontrolą lekarza weterynarii. Otyłość psów i kotów przybiera powoli rozmiary epidemii, dlatego inicjatorzy kampanii stawiają sobie również za cel budowanie świadomości właścicieli zwierząt. Projekt wspiera od strony merytorycznej Grupa Ekspercka, w której skład wchodzą specjaliści ds. zdrowia i żywienia zwierząt.

Psia dieta odchudzająca
- Skuteczna walka z otyłością to proces złożony, który obejmuje stosowanie odpowiedniej diety o zmniejszonej kaloryczności i zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu. Modyfikacja diety powinna opierać się przede wszystkim na zmniejszonej ilości tłuszczu w karmie. Najbezpieczniejszym sposobem zmiany sposobu odżywiania jest wprowadzenie, w porozumieniu z lekarzem weterynarii, specjalistycznej, gotowej diety odchudzającej. Pozwala to na zapewnienie zwierzęciu odpowiednio zbilansowanego posiłku, aby traciło na wadze w sposób kontrolowany, nie odczuwając głodu i bez ryzyka utraty masy mięśniowej- mówi Edyta Gierałt, ekspert ds. żywienia Royal Canin. Diety odchudzające występują w postaci suchej lub mokrej. Zaletą podawania suchej karmy odchudzającej jest możliwość precyzyjnego odmierzenia dawki. Można ją też podawać w formie smakołyków w trakcie treningu z psem, pamiętając o odpowiednim zmniejszeniu porcji w misce. Pamiętajmy, że pies odżywiający się suchą karmą musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody. Dieta odchudzająca w postaci mokrej może być z kolei alternatywą, w przypadku gdy pies preferuje ten typ pokarmu.

Zmiana diety i nawyków
Zgodnie z założeniami kampanii edukacyjnej „Stop Otyłości. Ważą się losy psów i kotów”, walka z otyłością przebiega na trzech płaszczyznach: zmiana diety, ustalenie programu ćwiczeń i wizyty kontrolne u lekarzy weterynarii. Terapia odchudzająca ma za zadanie nie tylko pomóc psu w pozbyciu się zbędnych kilogramów, ale również w utrzymaniu zdrowej sylwetki na dłużej. Pełen sukces wymaga też zmiany w nawykach właściciela, który powinien bezwzględnie zaniechać dokarmiania psa. Oprócz kontrolowania ilości karmy i regularnego ważenia psa podczas wizyt w gabinecie, istotne jest zachęcanie pupila do aktywności fizycznej. Ważne, aby dostosować intensywności rodzaj aktywności do możliwości zarówno psa, jak i jego właściciela.

Istnieją przypadki, w których szczególnie warto zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia nadwagi. Bardziej narażone są na nią zwierzęta po zabiegu sterylizacji lub kastracji: dzieje się tak na skutek spowolnienia metabolizmu. Profilaktycznie po zabiegu można rozpocząć podawanie karmy opracowanej z myślą o zwierzętach sterylizowanych i kastrowanych. Ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości jest większe również u zwierząt starszych, u których spadek aktywności fizycznej łączy się ze obniżeniem zapotrzebowania energetycznego, ale niekoniecznie ze zmniejszeniem apetytu. Aby zapewnić starszemu psu idealna kondycje warto poprosić lekarza zalecenie specjalistycznej karmy, opracowanej z myślą o zwierzętach w podeszłym wieku.

Źródło: materiały prasowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/16.06.2016 10:12
ja również dbam o to co mój Kenzi je, ale do tego zwracam uwagę by miał odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia. Jak tylko mogę wychodzę z nim na dłuższe spacery. Bawimy się też zabawkami ze sznurka, które wymagają od psiaka więcej energii do zabawy. najlepiej sprawdzają sie u mnie te zabawki od Bowl&Bone republic Mam już kilka i widzę, że są wykonane z trwałych, dobrej jakości materiałów i mój Kenzi będzie się mógł nimi dłużej bawić.
/08.11.2015 13:41
Trzeba więc pilnowac i tego co pies je. Odpowiednia dieta, dużo ruchu - to jest im potrzebne i to my ludzie - ich opiekuni za to odpowiadamy. Ja swojemu kuje tylko sprawdzone, najzdrowsze karmy Naturea. Żadne inne nie maja tak pewnego składu.