prezent dla zwierzęcia fot. Adobe Stock

W te święta okaż wdzięczność swojemu pupilowi

Zanim nadstawimy uszu, aby sprawdzić, co w wigilijną noc mają nam do powiedzenia nasi czworonożni przyjaciele, pomyślmy, jak możemy podziękować im za nieustającą miłość i oddanie.
Redaktorki Polki.pl / 11.12.2020 19:28
prezent dla zwierzęcia fot. Adobe Stock

Schowanie upominku pod choinką będzie, obok codziennej troskliwej opieki, idealnym wyrazem wdzięczności. Na szczególną uwagę zasługują także zwierzęta w schroniskach. Dla nich odpowiedzialna adopcja będzie najlepszym prezentem.

Pamiętajmy jednak, że decyzja o przyjęciu nowego członka rodziny powinna być głęboko i wnikliwie przemyślana. Nie sposób opisać, jak wiele dobra zwierzęta wnoszą do życia swoich opiekunów. Wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, pomagają radzić sobie ze stresem, zwiększają pewność siebie, zmniejszają prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości, a to tylko wierzchołek góry korzyści. Dlatego okazujmy im troskę
i miłość każdego dnia, a ze świąt uczyńmy kolejną okazję do powiedzenia: dziękuję!

Zabawa z głową

Psy i koty uwielbiają się bawić, dlatego zabawki to idealny pomysł na świąteczny prezent. Behawioryści są zgodni w kwestii tego, że najlepsze zabawki to takie, które zaspokajają naturalne potrzeby zwierzęcia, na przykład potrzebę żucia i gryzienia u psów czy instynkt łowiecki u kotów.

Możemy postawić na zabawki wykonane przez nas samych z łatwo dostępnych przedmiotów lub dobrać już gotowe piłki, szarpaki, gryzaki, frisbee itp. Idealnie sprawdzi się np. domowej roboty szarpak wykonany z niepotrzebnego t-shirtu, własnoręcznie wykonana mata węchowa lub piramidka dla kota z rolek po papierze toaletowym. Dokonując wyboru pamiętajmy przede wszystkim o bezpieczeństwie naszych pupili.  Może to wydać się zaskakujące, lecz motek włóczki to niebezpieczny pomysł na zabawkę dla kota, a piłka tenisowa – dla psa.

Przez żołądek do serca

Przysmak dla zwierząt będzie zawsze trafnym wyborem. Szukajmy przekąsek, które nie tylko są smaczne, ale też wspomagają zdrowie czworonoga.

Doskonałym pomysłem dla psów są np. przekąski dentystyczne, które poza sprawieniem pupilowi przyjemności z żucia, zadbają o higienę jego jamy ustnej usuwając osad i zmniejszając tworzenie kamienia nazębnego. Dla kota natomiast niezwykle ważne będzie zachowanie cyklu łowieckiego, dlatego warto, aby zabawa w polowanie kończyła się podaniem kotu przysmaku
– mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, ekspertka naukowa w Mars Polska.

Podawanie przekąsek pełni także ważną rolę w budowaniu wzajemnej więzi i relacji, zwłaszcza kiedy jest to połączone ze wspólną zabawą. Podobnie jak w przypadku zabawek, w kwestii żywienia warto zdać się na wiedzę ekspertów i sprawdzone rozwiązania, gdyż domowe „smakołyki” mogą okazać się szkodliwe. Dla przykładu kość podana psu może uszkodzić zęby, a nawet doprowadzić do niedrożności jelit. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać przysmaki specjalnie opracowane dla psów i kotów.

Spokojny sen

Kolejnym prezentem, który na pewno zostanie doceniony przez naszego pupila, jest nowe legowisko. Nasze zwierzęta śpią po kilkanaście godzin w ciągu doby, dlatego miejsce służące im do odpoczynku powinno być wygodne i dostosowane do rozmiaru zwierzęcia oraz jego indywidualnych potrzeb.

Mając psa lub kota w wieku senioralnym, pomyślmy o legowisku ortopedycznym, które odciąży jego stawy i dopasuje się do kształtów ulubieńca. Aby znaleźć odpowiedni rozmiar legowiska, powinniśmy zmierzyć zwierzę od głowy do podstawy ogona, dodać do tej długości minimum 20 cm i wybrać produkt o takim rozmiarze. Miłośnicy kotów mogą pomyśleć o piętrowym drapaku – domku dla swojego pupila. .

Spacer!

A może akcesoria spacerowe? Smycze, szelki czy obroże będą praktycznym prezentem, jednocześnie cieszącym oko i zachęcającym do spacerów, które są bardzo ważne dla zdrowia zwierząt domowych. Wspólne spacery, nie dość, że pozytywnie wpływają na czworonoga, pomagając mu zaspokoić jedną z podstawowych potrzeb jaką jest ruch i poznawanie nowych miejsc, ale są także okazją do zacieśnienia więzi z naszym pupilem.

Prezenty od serca

W tym świątecznym czasie nie zapominajmy także o czworonożnych podopiecznych schronisk i fundacji, których możemy wesprzeć na wiele sposobów. Psy na pewno ucieszą się ze wspólnego zimowego spaceru w dni otwarte czy własnoręcznie przygotowanych zabawek.

Bez wątpienia jednak najpiękniejszym prezentem, jaki możemy podarować zwierzętom ze schroniska jest ciepły i kochający dom. Decyzja o adopcji psa lub kota może być wspaniałym prezentem – dla obu stron – pod warunkiem, że jest podjęta w odpowiedzialny sposób, wspólnie przez wszystkich członków rodziny.

Warto zacząć od postawienia sobie kilku ważnych pytań. Ile swojego wolnego czasu jestem w stanie poświęcić na opiekę i spacery? Czy mój domowy budżet uwzględnia stałe opłaty związane z pupilem (np. karma, akcesoria, profilaktyka) a także niezaplanowane wydatki (np. leczenie)? Czy znam kogoś, kto zaopiekuje się zwierzęciem w razie nieprzewidzianych zdarzeń?

Podczas wizyty w schronisku można także porozmawiać z doradcą adopcyjnym lub wolontariuszem i sprawdzić, czy nasz styl życia odpowiada potrzebom i charakterowi przyszłego towarzysza. Cenne wnioski można wyciągnąć również
z obserwacji zachowania psów np. podczas wspólnego spaceru. Kwestia wyglądu i wieku zwierzęcia powinna mieć drugoplanowe znaczenie. Taka analiza pozwoli na jak najlepsze dopasowanie psa i jego przyszłej rodziny, aby wszyscy mogli czerpać z wzajemnego towarzystwa mnóstwo radości.