POLECAMY

T-Touch - masaż relaksacyjny dla twojego psa

T-Touch to forma masażu dla zwierząt, który obniża poziom stresu, odpręża i poprawia funkcjonowanie ich organizmu. Masaż T-Touche polecany jest jako technika relaksacyjna dla psów agresywnych i zestresowanych oraz psów pracujących i sportowych. Na czym polega masaż T-Touch i jak go wykonać - zobacz najważniejsze wskazówki.
T-Touch - masaż relaksacyjny dla twojego psa fot. Fotolia

Co to jest masaż T-Touch?

Masaż Tellington Touch, popularnie zwany T-TouchT-Touch, został opracowany przez Lindę Tellington-Jones - specjalistkę od zachowań zwierząt i współpracy z końmi. Początkowo masaż T-Touch stosowano we współpracy z końmi jako rodzaj terapii leczniczej i sposób komunikowania się. Z czasem jednak doceniono jego niezwykłe efekty także u innych zwierząt domowych oraz ludzi. Zauważono bowiem, że w przypadku nerwowych zwierząt, masaż powodował uspokojenie i odprężenie. Zwierzęta, które wykazywały skłonności do zachowań agresywnych, po kilku sesjach masażu stawały się łagodniejsze i łatwiej było je oduczyć niewłaściwych zachowań. Także w przypadku zwierząt cierpiących lub przemęczonych masaż T-Touch przynosił ulgę i pobudzał naturalne siły witalne organizmu. Obecnie masaż T-Touch polecany jest głównie zwierzętom nerwowym, zestresowanym oraz regularnie poddawanym dużemu wysiłkowi fizycznemu - zwierzętom pracującym i sportowym. Przydaje się także w terapii behawiorystycznej jako jedna z metod zmiany niepożądanych zachowań u zwierząt.

Zobacz także: Pies - twój najlepszy psychoterapeuta

Na czym polega T-Touch?

Masaż T-Touch opiera się na wykonywaniu opuszkami palców kolistych ruchów na skórze zwierzęcia. Dotyk o odpowiednim natężeniu pomaga uspokoić lub pobudzić układ nerwowy do lepszego funkcjonowania, ściślej mówiąc, uwolnić naturalne siły organizmu drzemiące w komórkach i poprawić funkcjonowanie organizmu. W masażu T-Touch chodzi o to, aby pobudzić układ nerwowy a nie mięśnie, dlatego też ucisk nie musi być mocny. Zanim zaczniemy masować własnego psa, najlepiej poćwiczyć na sobie lub na kimś znajomym, aby dobrać odpowiedni ucisk. Stosując T-Touch na znajomych, może okazać się, że każdemu z nich będzie odpowiadać inna siła nacisku.

Zabierając się do masowana psa należy zwracać uwagę na pozycję, którą pies przyjął na początku masażu i jaką miał po jego zakończeniu. Pomoże nam to określić, jaką formę masażu preferuje nasz pies.

Zobacz także: 10 najczęstszych problemów z psem - szybkie rady

Jak wykonać masaż T-Touch?

Technik masażu jest wiele, my postaramy się przedstawić te najważniejsze. Masaż wykonujemy za pomocą rozluźnionych, lekko ugiętych palców - wskazującego, środkowego i serdecznego. Ręka powinna być rozluźniona, tak, aby nasze napięcie nie przeniosło się na psa. Masaż wykonuje się w tych patiach ciała psa, w których mięśnie najszybciej się napinają, czyli karku, czole, u nasady uszu i grzbiecie. Zaczynamy od podstawowego dotyku w T-Touch - ruch okrężny po 1 i 1/4 okręgu. Aby łatwiej było zrozumieć zasadę masażu, wyobraźmy sobie, że poruszamy się po tarczy zegara. Kładziemy palce na godzinie 6, lekko naciskamy skórę i wykonujemy 1 i 1/4 okręgu (zataczamy pełne koło i kończymy na godzinie 9).

W przypadku psów lękliwych i nerwowo reagujących na dotyk, lepiej wykonać masaż cała dłonią. W przypadku większych, dobrze umięśnionych psów możesz wykonać masaż dłonią zwiniętą w pięść lub paznokciami (jeśli masz krótkie! Nie wolno wbijać paznokci w skórę psa) oraz zataczać koła wszystkimi palcami jednocześnie. Rozpościeramy wszystkie palce na skórze psa i każdym z nich równocześnie wykonujemy 1 i 1/4 obrotu.

Zobacz porady behawiorysty: Suczka drapie podłogę - czy to ciąża urojona?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
:)