Świerzb u kota fot. Adobe Stock

Świerzb u kota - przyczyny, objawy, leczenie

Świerzb u kota przenoszony jest przez pasożyty - świerzbowce i objawia się silnym swędzeniem skóry. Jeśli zaobserwowałaś niepokojące objawy u swojego mruczka, niezwłocznie zgłoś się do lekarza weterynarii.
Małgorzata Machnicka / 31.07.2020 15:47
Świerzb u kota fot. Adobe Stock

Świerzb u kota to skórna choroba wywołana pasożytami - świerzbowcami. Objawia się silnym świądem całego ciała lub jego wybranych partii. Najczęściej dotyka zwierząt wolnożyjących, ale może na nią zachorować również kot, który przebywa wyłącznie w domu. Częściej zapadają na nią kocięta, ale może pojawić się u kotów w każdym wieku, szczególnie wtedy, gdy mają obniżoną odporność. 

Świerzbowce łatwo przenoszą się między kotami, dlatego jeśli jeden z nich zachoruje, konieczne jest leczenie wszystkich zwierząt przebywających w jego pobliżu. 

Istnieją 2 rodzaje świerzbu u kota: świerzbowiec drążący (Notoedres cati) oraz świerzbowiec uszny (Otodectes cynotis). 

Kiedy zauważysz u swojego pupila niepokojące objawy, powinnaś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii, który wykona odpowiednie badania potwierdzające obecność pasożyta i wdroży właściwe leczenie.

Świerz drążący u kota

Samice świerzbowców składają w sierści kota jaja, drążąc w skórze tunele - stąd nazwa świerzb drążący. Nieleczony powoduje zgrubienie i marszczenie się skóry - pasożyty mogą również zająć całą powierzchnię ciała zwierzęcia, a to doprowadzić może do wyniszczenia a nawet śmierci.

Świerzb drążący jest bardzo zaraźliwy - do przeniesienia pasożytów dochodzi przez kontakt bezpośredni lub pośredni.

Objawy

Świerzb drążący objawia się silnym świądem, zaczerwienieniem skóry, plackowatą utratą włosów oraz licznymi szarożółtymi strupami. Może towarzyszyć mu zaczerwienienie pyszczka oraz końcówek uszu. Przez to, że zwierzęta uporczywie drapią swędzące miejsca, mogą doprowadzić do kolejnych uszkodzeń skóry a to do zakażeń bakteryjnych. 

Leczenie

Leczenie świerzbu drążącego u kota polega na ogoleniu miejsc opanowanych przez chorobę i stosowaniu specjalnych szamponów antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych oraz doustnych antybiotyków.

Terapia musi trwać minimum 4 tygodnie. Niezwykle ważne jest zachowanie higieny otoczenia kota - dbanie o czystość legowiska, misek, wody. 

świerzb u kota przyczyny
fot. Adobe Stock

Świerzb uszny u kota 

Przy świerzbie usznym, pasożyty rozwijają się na powierzchni skóry w kanale słuchowym. Choroba może powodować podrażnienie zewnętrznych przewodów słuchowych - nieleczona może nawet doprowadzić do całkowitego zapalenia skóry. 

Objawy

Poza świądem, dochodzi do zaczerwienienia kanałów słuchowych, w których tworzy się woskowa, brązowa wydzielina. Zarażone koty będą usilnie się drapać i potrząsać głową, co przyczyniać się będzie do powstania dodatkowych urazów.

Leczenie

Leczenie świerzbu usznego polega na podaniu zwierzęciu specjalnych preparatów do uszu i/lub leków na skórę. 

Czy człowiek może zarazić się kocim świerzbem?

Tak, ale to jednostkowe przypadki i występują tylko wtedy, jeśli właściciel zarażonego kota nie zachowuje odpowiedniej higieny. Objawami zarażenia kocim świerzbem jest miejscowy świąd i zaczerwienienie, które najczęściej ustępuje samoistnie. 

Więcej o kotach:
Rośliny trujące dla kota
Niepokojące objawy u kota

Tagi: kot, choroba
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)