Kaszel może być spowodowany czynnikami zakaźnymi - wirusami, bakteriami lub pasożytami.

Rozszerzenie i skręt żołądka u psa - co robić?

Rozszerzenie i skręt żołądka to choroba najczęściej dotykająca duże i olbrzymie psy, ale może zdarzyć się również u mniejszych. Ich przyczyny mogą być bardzo różne. Warto wiedzieć jak zapobiegać problemom żołądkowym u psów i jakie mogą być ich objawy.
/ 11.08.2010 13:54
Kaszel może być spowodowany czynnikami zakaźnymi - wirusami, bakteriami lub pasożytami.

Z czego biorą się rozszerzenie i skręt żołądka u psa?

Rozszerzenie żołądka zwykle jest efektem jego nadmiernego wypełnienia zarówno treścią pokarmową, płynami, jak i gazami. Może być skutkiem zjedzenia zbyt dużej porcji na raz, albo także wypicia zbyt dużej ilości wody lub też szybkiego popicia jedzenia dużą ilością wody. Może wynikać z działania zawartości żołądka – np. w skutek fermentacji i wytwarzania się dużej ilości gazów lub po prostu z powietrza połkniętego przez psa w trakcie jedzenia (możliwe szczególnie u zachłannie jedzących psów). Rozszerzenie żołądka może szybko przejść w skręt żołądka. Jeśli nie zareagujemy na czas istnieje duże ryzyko śmierci psa! Stwierdzono, że większą skłonność do tego schorzenia mają psy o głębokich klatkach piersiowych niż psy o płytkich oraz osobniki starsze bardziej niż młodsze.

Objawy

Objawy rozszerzenia i skrętu żołądka są następujące:

 • niepokój psa,
 • ślinotok i zwykle nieudane próby wymiotowania,
 • pies oddycha z trudnością krótkimi płytkimi oddechami,
 • powiększenie brzucha, napięte powłoki brzuszne i bolesność,
 • objawy wstrząsu: wyraźne osłabienie psa, blade błony śluzowe, słaby puls, przyspieszone bicie serca,
 • pies może zapaść w śpiączkę wskutek wstrząsu.

Objawy pojawiają się nagle i postępują szybko dlatego łatwo o zagrożenie życia psa. Im szybsza będzie nasza reakcja tym większe szanse na jego powrót do zdrowia.

Jak wygląda leczenie?

Jeśli doszło do rozszerzenia żołądka pierwszymi działaniami, które podejmie lekarz będzie podanie dożylnie płynów, by zahamować wstrząs oraz sonda żołądkowa, dzięki której usunięta zostanie zawartość żołądka psa (treść, płyny i gazy). Oprócz tego pies dostanie także leki przeciwbólowe i antybiotyki. Jeśli doszło do skrętu żołądka to niestety jedynym ratunkiem będzie interwencja chirurgiczna. Im szybciej zostanie przeprowadzona, tym mniejsze szkody nastąpią w organizmie. Im dłużej tkanki pozostaną w skręcie tym większa ich część pozostanie niedokrwiona i dojdzie do większej martwicy. Poza tym skręt powoduje zablokowanie krążenia na większą skalę, co szczególnie zagraża życiu zwierzęcia. Operacja polega na odwróceniu żołądka, oczyszczeniu go i ewentualnym usunięciu martwiczych miejsc. Następnie żołądek przyszywa się do ściany jamy brzusznej – ponieważ istnieje duże ryzyko ponownego skrętu żołądka po pierwszym skręcie. Po skręcie żołądka istnieje także ryzyko zaburzeń pracy serca.

Przeczytaj: Jak umiejętnie czesać psa?

Zobacz też: Agresja psa wobec ludzi - jak sobie z nią radzić?

Pierwsze dni po operacji wymagają troskliwej opieki i bacznego obserwowania psa.

Czego powinniśmy unikać by zapobiegać wystąpieniu rozszerzenia i skrętu żołądka?

Przede wszystkim:

 • dawania psu na raz bardzo dużych posiłków,
 • dawania dużych porcji po dłuższym czasie niejedzenia,
 • karmienia dużych i wielkich psów raz dziennie wielką porcją,
 • karmienia psów z misek stojących na podwyższeniu,
 • obciążania psów jakimkolwiek wysiłkiem fizycznym z pełnym żołądkiem (zabawy, intensywne spacery, treningi),
 • niepokojenia psa w trakcie jedzenia, szczególnie trzeba uważać na psy zachłannie jedzące,
 • transportowania psów z pełnym żołądkiem,
 • pojenia psa bardzo zimną wodą,
 • pojenia psa tuż po jedzeniu dużą ilością wody,
 • pojenia psa dużą ilością wody na raz tuż po wysiłku lub przed.


Jeśli pies z natury je zachłannie może wraz z jedzeniem połykać duże ilości powietrza, dlatego warto pomyśleć jak utrudnić naszemu psu „wciąganie” jego posiłku. Czasem pomagają spowolnić psa większe kawałki jedzenia, jednak jeśli wydaje nam się, że je równie szybko jak mniejsze i nie gryzie ich, lepiej ich nie podawać – łykane w całości nie są wskazane.

Suchą karmę można też zalać przed jedzeniem wodą, to zmniejszy pragnienie psa po posiłku, a jej objętość w żołądku nie zmieni się tak gwałtownie w skutek późniejszego nasiąknięcia wodą.