psy długowłose fot. Fotolia

Psy długowłose – narzędzia do pielęgnacji sierści

Pielęgnacja psa długowłosego nie musi wcale zajmować ci dużo czasu. Oto narzędzia, które ją usprawnią i uprzyjemnią. Sprawdź!
Barbara Lasota / 28.11.2017 04:53
psy długowłose fot. Fotolia

Długowłose psy, jak np.: maltańczyk, york, amerykański cocker spaniel, chart afgański, owczarek niemiecki długowłosy zachwycają urodą. Ale tylko wtedy, gdy ich sierść jest pięknie utrzymana – czysta, dobrze rozczesana, puszysta,  profesjonalnie przystrzyżona. Wygląd psiego futra zależy także od diety. Tylko pełnowartościowe jedzenie gwarantuje, że sierść będzie lśniąca i mocna. Niektóre rasy psów długowłosych trzeba szczotkować codziennie, bo sierść się bardzo kołtuni, a czasem filcuje. Inne szczotkuje się raz lub dwa razy w tygodniu. Z dobrymi narzędziami nie trwa to długo.

Grzebień dla psów długowłosych

Zwykła szczotka to za mało. Bardzo przydaje się grzebień. Od grzebienia zaczynamy pielęgnację sierści, delikatnie ją rozczesując, usuwając ewentualne kołtuny i supełki lub np. słomę, trawę czy małe patyki, które wbiły się w sierść na spacerze. Do rozplątywania kołtunów najlepszy jest rzadki grzebień z szerokim rozstawem zębów. Jeśli futro psa długowłosego jest jedwabiste i długie warto mieć grzebień dwustopniowy. Przydatny, zwłaszcza w okresie linienia psa długowłosego lub gdyby pojawiły się w niej pasożyty, jest też grzebień o zaokrąglonych zębach, ciasno rozstawionych.

Zgrzebło lub szczotka

Gdy sierść długowłosego psa jest już wstępnie przeczesana grzebieniem, wtedy warto jeszcze użyć zgrzebła lub szczotki. Powinny one mieć spore rozmiary, tzn. odpowiednią powierzchnię czeszącą. Jeśli decydujesz się na szczotkę, to do wyboru są dwa rodzaje: druciana (musi być miękka) i z naturalnego włosia. W drucianej szczotce druciki powinny być gładko zakończone, ze stali nierdzewnej. Czasem na ich szczycie są plastikowe kuleczki. To dobre rozwiązanie, bo chodzi o to, aby szczotka nie drapała skóry, ale warto sprawdzić czy taki model nie będzie wyrywał włosów. Szczotka z naturalnego włosia jest dobra pod koniec zabiegu szczotkowania. Nadaje blask i jedwabistą miękkość.

Trymer

Bardzo ułatwia życie w okresie linienia psa długowłosego. Pozwala zmniejszyć ilość wypadających włosów. Skraca czas  usuwania martwych włosów. Taki nożyk trymerski powinien być wykonany z dobrej stali i nie może być za ostry. Powinien ułatwiać wyciąganie włosa, a nie ucinanie go.

Filcak

Niektórzy właściciele rasowych psów twierdzą, że konieczność użycia filcaka świadczy o tym, że pies nie jest odpowiednio zadbany. Nie do końca tak jest. Nawet u bardzo dobrze pielęgnowanego długowłosego psa zdarzają się czasem kołtuny i tzw. filc. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy pies mocniej brudzi się na spacerze. Filcak ułatwia rozcięcie takiego sfilcowanego skołtunienia i pozbycie się go, a tym samym sprawia, ze futro daje się szybko rozczesać. Filcak jest rodzajem grzebienia, który zamiast zębów ma zaostrzone na całej długości nożyki. Nimi przecina się filce a zresztą już radzi sobie grzebień. Im większy pies tym większy powinien być filcak. A im grubsze futro, tym dłuższe powinny być zęby – nożyki.

Nożyczki

Przydają się do przycinania zbyt długiej sierści (dołu sukienki), ale też w okolicach łap, uszu i głowy. Sprawdzają się nożyczki proste lub proste z zaokrągleniami. Jeśli pies jest przygotowywany do wystawy, warto mieć nożyczki tzw. degażówki lub degażujące, z pofalowanymi ostrzami. Takie nożyczki pozwalają tak dopracować futro, że wygląda bardzo naturalnie, nie widać linii cięcia.