Problemy zdrowotne psów w Polsce

Z ogólnopolskiego badania stanu zdrowia psów, przeprowadzonego w ramach kampanii „Polegam na tobie” wynika, że 70% psów w Polsce ma problemy zdrowotne. Najczęściej występujące schorzenia to nadwaga, problemy dermatologiczne i stany zapalne jamy ustnej.
/ 27.08.2013 15:38

Najczęściej spotykane schorzenia

Najczęściej występującym  problemem zdrowotnym psów w Polsce jest zły stan jamy ustnej. Prawie u połowy poddanej badaniom grupy stwierdzono obecność kamienia nazębnego oraz stanu zapalnego dziąseł.

Nadwagę stwierdzono u co piątego psa.

Dużą grupę stanowią również problemy dermatologiczne. Podczas badań lekarze weterynarii stosunkowo często stwierdzili u badanych czworonogów zmiany skórne - przesuszenie, łupież, grzybica, zmiany alergiczne, stan zapalny uszu czy nadmierne linienie sierści.

Profilaktyka

Szczególnie martwi niski poziom stosowanej profilaktyki. 5% właścicieli uchyliło się od obowiązku szczepienia przeciwko wściekliźnie, a ponad 15% nie zadbało o regularne zabezpieczenie swoich futrzaków przed groźnymi chorobami wirusowymi takimi jak parwowiroza czy kaszel kenelowy. Niemal co dziesiąty pies nie jest odrobaczany, a w dużej część tych które są poddawane takiej terapii, leki podawane są nieregularnie.

- Regularne szczepienia, podawanie leków przeciwko robakom wewnętrznym oraz skuteczne stosowanie środków zabezpieczających przed inwazją pasożytów zewnętrznych, to jest minimum, które możemy zrobić dla psów, aby zdecydowanie ograniczyć u nich ryzyko wystąpienia chorób groźnych dla ich zdrowia i życia – uważa Robert Kaszyński, lekarz weterynarii pracujący dla firmy Bayer.

Już niemal jedna trzecia psów w Polsce została poddana zabiegowi kastracji lub sterylizacji. W ten sposób świadomi właściciele nie tylko zabezpieczają swoich ulubieńców przed wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi, ale również przyczyniają się do ograniczenia niekontrolowanego wzrostu, szacowanego na około 7,5 miliona, populacji psów w Polsce.

Polecamy: 10 mitów na temat sterylizacji i kastracji psów

Spacery

Na tle zdiagnozowanych problemów ze zdrowiem i potencjalnych zagrożeń dość dobrze wypadło badanie czasu poświęcanego psom przez ich właścicieli. Średnio deklarowali oni co najmniej 3 czterdziestopięciominutowe spacery dziennie. Choć byli wśród badanych i tacy, co nie ukrywali, że wychodzą ze swoimi pupilami na dwa piętnastominutowe spacery dziennie. Specjaliści zalecają, żeby z dorosłym psem wychodzić codziennie na 4 spacery. Spacerować powinny nawet psy żyjące w domach z ogrodem. Jeden spacer powinien być długi, wyczerpujący dla psa, a pozostałe trzy krótsze. Więcej spacerów wymagają szczenięta i młode psy.

Badanie w liczbach

W badaniu brały udział psy, które zostały dobrowolnie przyprowadzone przez ich właścicieli do punktów weterynaryjnych w specjalnych namiotach rozstawionych w maju i czerwcu br. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście. W sumie lekarze przebadali 622 psy.                                                 

- Badanie zostało przeprowadzone wyłącznie na uprzywilejowanej grupie tzw. „psów miejskich”, których właściciele reprezentują najwyższy poziom wiedzy oraz najbardziej angażują się w opiekę. Niestety do tej grupy możemy zaliczyć jednie ok. 20-30% z całej populacji psów w Polsce. Jestem niemal pewny, że gdybyśmy przeprowadzili podobne badania na przeciętnej grupie, uzyskane wyniki byłyby zdecydowanie gorsze, a stan zdrowia psów w Polsce musielibyśmy uznać za zatrważający – podsumowuje Robert Kaszyński.

Zobacz także: 5 najczęstszych mitów na temat psów