Prawidłowa pielęgnacja psa

Prawidłowa pielęgnacja naszego pupila to nie tylko kwestia doznań estetycznych, jest przede wszystkim konieczna ze względu na zdrowie i dobre samopoczucie psa.
/ 27.04.2015 14:47

pielęgnacja psów

fot. Fotolia

Systematycznie zabiegi pielęgnacyjne sprawią, że pies będzie ładnie wyglądał. Dlatego musimy przyzwyczaić do nich zwierzę już od szczenięcia. Powinny stać się dla niego przyjemnym doświadczeniem, rodzajem pieszczoty ze strony właściciela. W zależności od rodzaju psiej szaty musimy poświęcić mu mniej lub więcej czasu. Warto to również wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na kupno czworonożnego przyjaciela.

Pielęgnacja sierści psów

Możemy wyróżnić kilka typów sierści. Są psy krótkowłose, ze średniej długości włosem, długowłose i szorstkowłose. Ich szata może być dwuwarstwowa, tzn. składać się z bardziej szorstkiego włosa okrywowego i krótszego, miększego podszerstka. Włosy zakorzenione są w skórnych mieszkach połączonych z gruczołami łojowymi. Produkują one łój, który nadaje sierści połysk, zapewnia izolację i w pewnym sensie wodoodporność. Włosy rosną tylko do pewnej optymalnej długości, a następnie wypadają, gdyż są wypychane przez następne. Większość ras zrzuca szatę dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Podczas linienia zwiększona utrata włosów następuje pod wpływem zmian temperatury otoczenia i długości światła dziennego.

Najmniej zabiegów pielęgnacyjnych wymagają psy krótkowłose. Wystarczy raz w tygodniu wyszczotkować je miękką szczotką i przetrzeć rękawicą. Inaczej jest z tymi o średniej długości sierści z bogatym podszerstkiem. Należy je regularnie, trzy razy w tygodniu, czesać dość twardą szczotką (najlepiej z podwójną długością włosa). Najwięcej czasu trzeba poświęcić psom długowłosym, które musimy codziennie czesać. Ich sierść łatwo się filcuje i wygląda nieestetycznie. Poza tym pod kołtunami odparza się skóra i sprawia zwierzakowi ból.

Psy szorstkowłose (np. jamniki, sznaucery, teriery) poza czesaniem wymagają również trymowania, czyli usuwania martwego włosa specjalnym trymerskim grzebieniem.

Wbrew pozorom rasy pozbawione sierści, jak nagie chińskie grzywacze czy też nagie psy meksykańskie, peruwiańskie potrzebują również codziennej pielęgnacji. Ich skórę trzeba natłuszczać kremami z filtrami UV, gdyż pod wpływem promieni słonecznych opala się.

Polecamy: Chiński grzywacz - charakterystyka rasy

Co jest potrzebne do pielęgnacji sierści?

Podstawa to grzebień i szczotka. Pełny zestaw do pielęgnacji szaty (w zależności od jej typu, długości i szorstkości) obejmuje szczotkę szpilkową, z zagiętymi szpilkami (tzw. pudlówkę), z włosia i gumową oraz metalowe grzebienie o szeroko i rzadko rozstawionych zębach różnej długości. Ponadto potrzebne są również nożyczki tępo zakończone, nożyczki do przerzedzania włosów (degażówki), nożyki i grzebienie trymerskie do usuwania martwego włosa oraz suszarka o dużej mocy, ale cicho pracująca.

Jeżeli nie zadbamy odpowiednio o sierść psa i doprowadzimy do jej skołtunienia, to jedynym rozwiązaniem będzie ostrzyżenie sierści prawie przy skórze.

Czas na kąpiel

Psa kąpiemy w zależności od potrzeb: gdy jest brudny, brzydko pachnie, przygotowujemy go na wystawę. Nim włożymy go do wanny, należy zwierzaka dokładnie wyczesać. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę ok. 38 st. C. Dobrze jest sprawdzić na przegubie własnej ręki, czy nie jest za gorąca lub za zimna.

Szampon należy delikatnie wetrzeć w sierści zwierzaka. Trzeba uważać, żeby nie dostał się do oczu, nosa i uszu. Te ostatnie najlepiej zabezpieczyć przed kąpielą, wkładając do ich środka waciki. Wtedy mamy pewność, że nie naleje się do nich woda. Na dno wanny wkładamy matę antypoślizgową. Po namydleniu należy sierść dokładnie spłukać, nie zapominając o umyciu łap, gdyż pozostawiony na nich szampon może podrażnić skórę pomiędzy palcami.

Na koniec warto na sierść położyć specjalną do niej odżywkę. Później trzeba psa dokładnie wysuszyć suszarką, czesząc go w trakcie. Powinien pozostać kilka godzin w ciepłym pomieszczeniu.

Miejsca szczególnej troski

Jeżeli nasz zwierzak ma owłosiony pysk, to także trzeba dbać o jego czystość. Sprawdzać go po każdym posiłku, i jeżeli zachodzi potrzeba, myć. Psy z pomarszczonym pyszczkiem (np. mops) wymagają dokładnego mycia oraz suszenia fałdów skóry. Zapobiega to powstawaniu podrażnień.

Trzeba również dbać o oczy. Powinny być błyszczące, czyste, bez wydzieliny. Należy przemywać je gazą zwilżoną w ciepłej wodzie lub specjalnymi płatkami do psich oczu. Ważne jest również czyszczenie uszu. Trzeba tylko uważać, żeby nie włożyć zbyt głęboko gazika zwilżonego oliwką czy wodą.

Pielęgnacja pazurków psa

U szczeniaka

Po raz pierwszy obetnij paznokcie, gdy psiak ma 2 tygodnie, żeby nie podrapał skóry na brzuchu matki, kiedy ją ssie i jednocześnie ugniata okolice sutków. Skracamy część białej końcówki paznokcia specjalnym obcinaczem do paznokci psa, tak żeby nie uszkodzić rdzenia.

U dorosłego psa

Obcinanie paznokci lepiej powierz lekarzowi weterynarii, gdyż są twarde i nie zawsze na tyle jasne i przezroczyste, żeby można było zobaczyć, gdzie zaczyna się rdzeń. Łatwo go uszkodzić i spowodować krwawienie.

Warto zapamiętać

  • Niezależnie od tego, czy pies ma sierść długą, czy krótką, szorstką czy jedwabistą, to wymaga ona starannej pielęgnacji. Trzeba ją regularnie czesać odpowiednio dobraną szczotką, w zależności od potrzeb również trymować lub strzyc.
  • Na strzyżenie i trymowanie sierści najlepiej wybierz się do psiego fryzjera, który używając specjalistycznych maszynek do strzyżenia, nożyczek, trymerów, wymodeluje szatę twojego pupila.
  • Do kąpieli stosuj wyłącznie specjalne szampony, które mają odpowiedni dla skóry psa odczyn pH. Pamiętaj, żeby użyciem koniecznie rozmieszać go z wodą.
  • Regularnie myj zęby swego pupila. Wystarczy, że zrobisz to dwa razy w tygodniu szczoteczką i specjalną pastą. Zapobiegnie to powstawaniu kamienia nazębnego, który powoduje stan zapalny dziąseł, ból i nieświeży oddech.
  • Możesz też dawać zwierzakowi do gryzienia patyczki czyszczące zęby. Jest to niskokaloryczny przysmak, idealny do codziennej pielęgnacji uzębienia psa.

Polecamy: Jak dbać o zdrowie psa?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/17.02.2017 13:26
odpowiednia pielęgnacja to też właściwie dobrana karma i gryzaki. Jako że ja jestem zwolenniczką naturalnej karmy to polecam Sancani. Skład jest naprawdę świetny: dużo mięsa, zero glutenu, kukurydzy czy soi, do tego warzywa i zioła. Wszystko doskonale zbilansowane. Psiak po takiej karmie będzie zdrowy i pełny energii :)
/29.09.2016 20:32
Ktoś by może wspomniał również o profilaktyce przeciwkleszczowej ? Bardzo dużo osób o tym zapomina, a kleszcze wywyłują Babeszjozę - śmiertelną chorobę. Weterynarze zalecają ostatnio fiprex
/29.01.2016 12:17
Nasz psiak średnio co dwa miesiące jest u fryzjera, ma tam podcinaną sierść, skracane pazurki. Kąpiemy go w odpowiednich szamponach, które dodatkowo odżywiają jego sierść.
POKAŻ KOMENTARZE (2)