Porządki po naszym pupilu

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Trzeba pamiętać jednak, że posiadanie psa w domu to nie tylko przyjemność, ale i obowiązki. Jak im sprostać, a jednocześnie utrzymać mieszkanie w ładzie i porządku?

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Trzeba pamiętać jednak, że posiadanie psa w domu to nie tylko przyjemność, ale i obowiązki. Jak im sprostać, a jednocześnie utrzymać mieszkanie w ładzie i porządku?

Porządki po naszym pupilu

Przyprowadzenie do domu szczeniaka to wielkie wydarzenie w życiu każdej rodziny. Jednak jak się okazuje nowe stworzenie wprowadza zmiany w organizacji życia wszystkich domowników. Trzeba zaplanować kto z nowym pupilem będzie chodził rano na spacery, kto będzie pilnował pełnej miski i w końcu – najbardziej niewdzięczne zadanie – kto po nim posprząta?

By ułatwić sobie sprzątanie po zwierzaku musimy trzymać się kilku zasad. Podstawowym wyzwaniem będzie oduczenie szczeniaka załatwiania się w domu. Jednym ze sposobów osiągnięcia wspomnianego celu, jest zachęcanie psa do tego, żeby swoje potrzeby załatwiał na przygotowanej wcześniej gazecie. Jeżeli to zrobi, należy psa nagrodzić przysmakiem, a gazetę każdego dnia przesuwać bliżej drzwi. I tak za każdym razem, aż do chwili, gdy gazetę będziemy mogli rozłożyć na zewnątrz. W ten sposób pies nauczy się, że odpowiednie miejsce na tego typu czynności jest poza domem. W żadnym wypadku nie należy na psa krzyczeć i stosować kar cielesnych, jeśli zdarzy mu się wpadka i zapaskudzi nam podłogę. Wszelka agresja może skutkować tym, że nasz pies nie będzie się rozwijał prawidłowo.

Profilaktyka to podstawa
Jeżeli przebrniemy przez tę lekcję czeka nas kolejna. Będą to zajęcia z systematyczności, tym razem skierowane do właściciela czworonoga. Często największą zmorą dla domowników jest sierść, którą znajdują niemal w każdym kącie domu. Odkrywają ją na dywanach, ubraniach, meblach a czasem nawet w naczyniach w kuchni. Żeby ograniczyć pojawianie się sierści w domu musimy profilaktycznie i systematycznie czesać naszego psa usuwając jej nadmiar – szczególnie w cieplejszych okresach roku. Do czesania psów o miękkiej, jedwabistej sierści możemy wykorzystać grzebienie o szerokim rozstawie zębów. Warto też zastanowić się nad zakupem w sklepie zoologicznym specjalnej szczotki o zróżnicowanej długości zębów. W tego typu produktach te długie zęby wyrywają martwe włosy, a krótkie usuwają te, które wypadły. Jeśli jednak nawet mimo naszych starań nadmiar sierści nadal będzie nam przeszkadzał będziemy musieli ruszyć do bardziej zdecydowanej walki.

W pierwszej kolejności musimy systematycznie odkurzać. Następnie powinniśmy zminimalizować liczbę miejsc, w których sierść będzie się pojawiać. Konsekwentnie nauczmy więc naszego zwierzaka, by odpoczywał tylko w jednym miejscu z wyścielonym i przygotowanym dla niego kocem. Taki specjalny koc, przeznaczony tylko dla naszego pupila, możemy zawsze uprać. W ten sposób unikamy dodatkowej pracy polegającej na żmudnym usuwaniu sierści z dywanów, foteli i kanap. Przy sprzątaniu po psie, warto też stosować preparaty do mebli takie jak Sidolux M hypoalergiczny. Dzięki odpowiednim właściwościom nie tylko skutecznie czyści powierzchnie, ale utrudnia osiadanie kurzu i skutecznie redukuje m.in. zawarte w powietrzu alergeny oraz takiej jak: pyłki, zarodniki pleśni, substancje uczulające pochodzące od psów.

Podłogi w stanie zagrożenia

Oprócz nie przepadającego za zwierzętami sąsiada, obecność psa najdotkliwiej odczuwają podłogi. Do tego, by służyły zarówno nam, jak i naszemu pupilowi przez lata, równie kluczowe jest stałe dbanie o nie. W pierwszej kolejności, po powrocie ze spaceru z psem, należy zawsze mu wytrzeć łapy z brudu i drobnego piasku. Ten ostatni jest szczególnie niebezpieczny dla podłóg. Roznoszony po mieszkaniu tworzy z początku trudno zauważalne mikrouszkodzenia.

Po pewnym czasie ślady będą bardziej widoczne i nasza podłoga może stracić swój urok. Bardzo ważna jest również sama pielęgnacja łap naszego psa. Przycinajmy mu systematycznie pazury, tak, żeby podczas szalonej zabawy z naszymi dziećmi nie rysował podłogi. Warto też stale nabłyszczać podłogę. Po nałożeniu takiego preparatu na podłodze tworzy się specjalna warstwa polimerowa. Z jednej strony nadaje ona podłogom efekt lśnienia, z drugiej strony zabezpiecza przed zarysowaniami spowodowanymi m.in. przez psa czy piasek naniesiony po powrocie ze spaceru. Tego typu preparaty są podstawą dla każdego, kto przy jednoczesnym posiadaniu psa, chce mieć utrzymane podłogi w dobrym stanie.

Na koniec przypomnijmy bardzo ważną zasadę o której zapomina duża część właścicieli czworonogów: sprzątanie po psie nie ogranicza się tylko do „zacierania” jego śladów bytności w domu. Wychodząc z nim na spacer zawsze wychodźmy zaopatrzeni w specjalne woreczki do zbierania tego, co nasz pies pozostawi na trawniku. Odpowiedzialność za „bałaganiarstwo” naszego pupila nie kończy się po zamknięciu drzwi od mieszkania.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)