POLECAMY

5 rad jak wychować pinczera na grzecznego psa

Pinczer miniaturowy zwany także ratlerkiem to nieustraszony obrońca domu. Bardzo odważny. Ma charakter dobermana. Wymaga konsekwentnego wychowania, bo w przeciwnym razie nie łatwo nad nim zapanować.
/ 8 miesięcy temu
5 rad jak wychować pinczera na grzecznego psa fot. Fotolia

1. Jeśli zamierzasz kupić pinczera wybierz dobrą, sprawdzoną hodowlę.

Pinczery niewłaściwie rozmnażane i potem sprzedawane przez nieuczciwych hodowców mogą mieć ukryte wady charakteru, jak nadpobudliwość, niestabilność, skłonność do agresji.

2. Ucz właściwych zasad wychowania już małego szczeniaka.

 Jeśli zaniedbasz socjalizację szczeniaka w  pierwszych tygodniach trudno ci będzie potem zapanować nad dorosłym ratlerkiem. W ciągu pierwszych kilkunastu tygodni szczeniak bezstresowo zdobywa doświadczenia i warto to wykorzystać.

3. Nie zabraniaj kontaktu pupilowi z innymi psami.

To częsty błąd popełniany przez właścicieli czworonogów. Te zwierzaki, które w szczenięctwie izolowano od innych często przejawiają agresję i rzucają się spotkane psy. Najczęściej wynika to z tego, że się ich boją i chcą w ten sposób odstraszyć potencjalnego agresora. Niestety, właściciele często wzmacniają to zachowanie, bo kiedy widzą, że pupil atakuje innego psa to na ogół szybko odciągają go w ustronne miejsce. Wówczas nie ma szans, by nauczyć go innej reakcji. Tymczasem powinni stanowczym głosem skarcić pieska za takie zachowanie, a gdy nagana poskutkuje natychmiast nagrodzić go najbardziej lubianym przysmakiem. 

  4. Nie daj się zdominować.

Pinczery potrafią podporządkować sobie pana. Jeśli pies wciąż domaga się twojej uwagi, aż staje się to dla ciebie uciążliwe - musisz go tego oduczyć. Zacznij od całkowitego zignorowania jego próśb, czyli popiskiwania, szczekania, skakania, drapania łapką itp.. To trudne, ale możliwe. Poczekaj aż pies się znudzi i odejdzie. Dopiero po chwili możesz wziąć zabawkę, rzucić ją pupilowi, aby przyniósł ci ją i oddał. Gdy zabawa dobiegnie końca, odłóż zabawkę. Pies przekona się, że postępujesz, jak prawdziwy przywódca i uszanuje to.

5.Ukróć nadmierne szczekanie.

Pinczery to psy bardzo szczekliwe. Niektórzy uważają to za zaletę i cieszą się, że ich pupile są niezwykle czujne. Jeśli jednak przeszkadza ci takie zachowanie psiaka, postaraj się to ukrócić. Tresurę najlepiej rozpocznij w czasie weekendu. Pierwszy krok polega na ograniczeniu uwagi, którą zazwyczaj poświęcasz psu. Musisz pozostać niewzruszona bez względu na zabiegi psa. Następnie zostaw go w osobnym pomieszczeniu na 5 minut. Nie wchodź do pomieszczenia w momencie, gdy pies szczeka. Kiedy zapadnie cisza, odczekaj jeszcze pół minuty i wejdź do pokoju. Staraj się zachowywać obojętnie, nie odwzajemniaj psiej radości. Pokręć się po pokoju i wypuść psa. Jeśli będziesz konsekwentnie powtarzać szkolenie pies powoli nauczy się, że szczekanie nie przynosi efektu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)