Pies fot. Fotolia

Pies - twój najlepszy psychoterapeuta

Psy posiadają zdolności terapeutyczne i mogą odegrać kluczową rolę w dodawaniu otuchy osobom cierpiącym. Ten zbawczy wpływ na nasze samopoczucie docenił już dawno Zygmunt Freud, a dziś wiemy na pewno, że się nie mylił. Przeczytaj fragment książki Arden Moor "Co Twój kot próbuje Ci powiedzieć? Poznaj tajemnice kociej psychologii" wydawnictwa Septem.
Pies fot. Fotolia

Ostatni rok był dla mnie trudnym okresem. Zmarła moja mama, rozwiodłam się i rozpoczęłam nową pracę w nowym miejscu. Wylałam wiele łez i przeżyłam wiele chwil załamania, lecz moja ukochana suczka rasy spaniel papillon o imieniu Ginger była zawsze przy moim boku. Opowiadałam jej o moich problemach, a ona siedziała bardzo uważna i nawet dotykała delikatnie łapką mojego ramienia. To zawsze podnosiło mnie na duchu. Czy psy potrafią odczytywać nasze nastroje i pomagać nam w ciężkich chwilach?

Ginger, Twoja włochata terapeutka, bez wątpienia jest w stanie wczuć się w Twój nastrój. Podobnie jak inne psy, nauczyła się, że bywasz bardziej wrażliwa, kiedy jesteś albo szczeliwa, albo smutna. W dniu, w którym Zygmunt Freud, ojciec psychoanalizy, podkreślił terapeutyczne znaczenie wpływu, jaki psy mają na ludzi, eksperci z dziedziny zdrowia psychicznego uznali i docenili fakt, że zwierzęta te mogą odegrać kluczową rolę w pocieszaniu i dodawaniu otuchy osobom cierpiącym. Nasi ulubieńcy często potrafić przepędzić zły nastrój, przemienić smutek w radość i odbudować naszą wiarę w siebie. Wydaje się, że naprawdę obchodzi ich nasz nastrój. Uspokajają nas. Słuchają, nie przerywając i nie osądzając, zupełnie tak, jak robi to psycholog.

Zobacz także: Jak karać niegrzecznego pupila?

Psy wspaniale nadają się na terapeutów, ponieważ okazują bezwarunkowe zrozumienie, pozytywne nastawienie i autentyczność. Są cudownymi słuchaczami, którzy nie osądzają. Pozwalają, byśmy powiedzieli to, co leży nam na sercu, byśmy słowami dali upust emocjom, co zmniejsza naszą rozpacz i obniża ciśnienie krwi. Ta bezgraniczna akceptacja pozwala psom na obcowanie ze wszystkimi typami osób, poczynając od tych, które cierpią z powodu choroby psychicznej lub fizycznej, po te, które żyją samotnie lub potrzebują motywacji, by wyjść z domu i zaczęła  się ruszać.

Ginger jest w stanie zapewnić wspaniałe psie towarzystwo. W historii znane są sytuacje, w których czworonogi stawały się powiernikami i zapewniały wsparcie emocjonalne wielu ludziom, zarówno tym sławnym, jak i zwykłym Kowalskim. Kiedy królowa Szkocji Maria Stuart została uwięziona w zamku Fotheringhay w Anglii, odmówiono jej wszelkich kontaktów z ludźmi — poza księdzem i jedną służącą— ale za to pozwolono jej zatrzymać przy sobie teriera o imieniu Geddon. Idąc na śmierć przez ścięcie głowy, Maria ukryła pieska pod długą suknią, ponieważ pragnęła, aby ten towarzyszył jej w ostatnich chwilach życia.

Zobacz także: 10 najczęstszych problemów z psem

Podczas drugiej wojny światowej generał Dwight D. Eisenhower wziął ze sobą do Afryki Północnej Caiccę, suczkę rasy terier szkocki. W listach do swojej żony, Mamie Eisenhower, pisał, że Caicca była jedynym towarzyszem, do którego mógł naprawdę mówić bez obawy, że rozmówca zacznie znów poruszać temat wojny. Na codzienne problemy nie ma nic lepszego niż psi kumpel. Wiem, że nawet jeśli wróci do domu wyczerpana lub przygnębiona, nastrój od razu mi się poprawi, jak tylko zobaczę Chipper witającą mnie radosnym tańcem, łapaniem w zęby ulubionej zabawki i ochoczym machaniem ogona.

Fragment książki Co Twój pies próbuje Ci powiedzieć? Poznaj tajemnice pisej psychologii Arden Moor

Wydawnictwo Septem