Paszport dla psa fot. Fotolia

Paszport dla psa

Wybierasz się na wakacje i chciałabyś zabrać ze sobą swojego psa? Aby podróżował bezpiecznie i bez żadnych utrudnień, musisz wyrobić mu paszport. Jak to zrobić?
Katarzyna Krajewska / 23.04.2016 12:52
Paszport dla psa fot. Fotolia

 

Paszport dla psa - gdzie go bez niego nie wpuszczą?

Paszport dla psów, podobnie jak innych zwierząt, takich jak kotów czy fretek obowiązuje tylko na terenie Unii Europejskiej, a także takich państw jak Norwegia, Islandia, Lichtenstein, Szwajcaria, San Marino, Monako, Andora oraz Watykan. W nich podstawowym szczepieniem jest to przeciw wściekliźnie. Wymogi dotyczące przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym reguluje rozporządzenie (WE) NR 998/2003 Parlamentu Europejskiego i rady z dnia 26 maja 2003 roku.

Polecamy: Podróż z psem - przygotowanie

Kraje takie jak Wielka Brytania, Irlandia, Malta oraz Szwecja mają dodatkowe warunki związane z przewozem zwierząt. W tych państwach za wyjątkiem szczepienia przeciw wściekliźnie potrzebne będą także zaświadczenie o leczeniu przeciw bąblowicy, zabiegu przeciw kleszczom oraz inne badania potwierdzające skuteczność szczepionki przeciwko wściekliźnie. Konieczne jest wykonanie badań krwi, podanie tabletek przeciw tasiemcom zależnie od kraju.

Jak wyrobić paszport dla psa?

Zanim wyrobi się paszport dla zwierzęcia należy przeprowadzić jego identyfikację – nadać mu numer identyfikacyjny. W przypadku psów stosuje się dwa różne sposoby znakowania – to wszczepienie specjalnego mikroczipu lub wykonanie tatuażu. Za nadanie psu identyfikatora odpowiada Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Zwierzę można zarejestrować w Ogólnopolskiej Bazie Danych przez internet na stronie identyfikacja.pl.

Polecamy: 7 błędów w żywieniu psów

Po paszport należy udać się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi konieczne badania, a następnie wystawi dokument. Gdy zwierzę nie było szczepione, podczas wizyty może być ono poddane szczepieniu. U zwierząt powyżej 3 miesiąca życia muszą minąć 3 miesiące od daty szczepienia do daty przekroczenia granicy. Należy pamiętać o tym, że zwierzęta poniżej 3 miesiąca nie mogą wyjeżdżać za granicę, ponieważ nie posiadają jeszcze szczepień przeciw wściekliźnie.

Autor: Centerfly.pl