POLECAMY

Chcesz mieć posłusznego psa? Wybierz owczarka australijskiego

Choć w nazwie owczarek ten ma przymiotnik australijski nie pochodzi wcale z Australii, tylko z południowych rejonów USA, gdzie był używany do pilnowania owiec. Szczególnie dobrze sprawdzał się na ranczach jako pomocnik konnych pasterzy.
/ 6 miesięcy temu
Chcesz mieć posłusznego psa? Wybierz owczarka australijskiego fot. Fotolia

Zgrabny, podobny do collie

Owczarek australijski (zwany też australian shepherd, typ amerykański) to pies średniej wielkości, o szczupłym i muskularnym tułowiu. Ma ładną sierść, która upodabnia go do border collies. Jednak zamiast wspaniałej kity ma szczątkowy ogon. Umaszczenie bywa różnorodne, od czarnego po czekoladowe, podpalane. Występuje też niezwykle oryginalna marmurkowa sierść: blue merle, red merle. Sierść nie jest trudna do utrzymania w czystości. Wystarczy ją regularnie wyczesywać. Futro dłuższe jest na uszach, piersi, podbrzuszu i końcówkach łap. Na szyi i piersiach tworzy gruby kołnierz.

Kelpie brat australijczyka

Kelpie to odmiana owczarka australijskiego. Ten średniej wielkości pies o krótkowłosej sierści, równie wierny i posłuszny co australijczyk, ma bardzo silny instynkt pasterski. Sprawdza się także jako świetny stróż. Wymaga dużo ruchu, wybiegania się, nie nadaje się do bloków.

Ruchu nigdy nie za wiele

Owczarek australijski jest psem niezwykle szybkim, energicznym, aktywnym i wszechstronnym. Wymaga bardzo dużo ruchu. Musi bowiem rozładować swoją energię. Chętny do współpracy z człowiekiem. Świetnie sprawdza się jako towarzysz osób jeżdżących konno oraz w sportach sprawnościowych (obiedience, agility, frisbee). Uwielbia ćwiczyć ze swoim opiekunem i doskonalić swoje sprawności. Na pewno nie nadaje się dla domatorów, którzy niechętnie wychodzą z domu.

Inteligenty i posłuszny

To pies o wspaniałym charakterze. Wyróżnia go inteligencja. Jest posłuszny, łatwy do szkolenia, odpowiedzialny i zgodny. Świetnie rozumie czego wymaga od niego pan. Uwielbia dostawać różne zadania, uczyć się i imponować opiekunowi. Wierny i oddany.
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)