Nadziąślaki u psa

Zauważyłeś na dziąsłach swojego psa czerwone narośle? Prawdopodobnie są to nadziąślaki. Lekarz weterynarii radzi jak pomóc psu z taką przypadłością.
/ 09.11.2010 16:18
Jeśli nadziąślaki nie przeszkadzają psu w pobieraniu pokarmu ani w normalnym funkcjonowaniu, nie ma konieczności ich usuwania. fot. Fotolia

Nadziąślaki - jak wyglądają?

Mój pies ma problem z uzębieniem – robią mu się małe czerwone naloty – taka coraz większa jakby kulka. Weterynarz już dwa razy usuwał to coś pod pełną narkozą psa. Obecnie pies jest już starszy (13 lat) i nie chcemy narażać go na dodatkowy stres oraz narkozę. Czy można temu jakoś zapobiec? Adriana z Wrocławia

Nadziąślaki - rzadkie zmiany

Zmiany wytwórcze w jamie ustnej psów nie należą do rzadkości. Nadziąślaki są zmianą rozrostową umiejscowioną na dziąśle, mogącą pochodzić ze zrębu dziąsła lub aparatu okołozębowego. Mogą one być pochodzenia nowotworowego i nienowotworowego. Zwykle nie są groźne i nie stanowią dla zwierzęcia większego zagrożenia, natomiast ich rozgryzanie może skutkować bólem i dość obfitym krwawieniem.

Jeżeli nie przeszkadzają psu w pobieraniu pokarmu ani w normalnym funkcjonowaniu - nie ma konieczności ich usuwania. Należy jednak zaznaczyć, że jama ustna nie jest rzadkim miejscem występowania zmian o charakterze złośliwym, dlatego bardzo ważna jest dokładna ocena każdej zauważonej przez właściciela zmiany.

Jeśli zapada decyzja o wykonaniu zabiegu chirurgicznego usunięcia rozrostów zaleca się wykonanie badania histopatologicznego w celu określenia charakteru zmiany, rokowania oraz możliwego postępowania terapeutycznego.

Dość często mamy do czynienia z wirusową przyczyną występowania nadziąślaków. Problem ten najczęściej dotyka boksery i rasy podobne. Niestety, schorzenie ma tendencje do nawracania. W zapobieganiu można próbować immunostymulacji, ale jej efekt nie jest pewny.

Zobacz także: Mój pies nie trzyma moczu

Niepokoisz się stanem zdrowia Twojego pupila? Nie wiesz jak mu pomóc? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl. Na Twoje pytanie odpowie lekarz weterynarii, Anna Włodarczyk.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
adoptowalam dziesięcioletnia sunie-owczarka szkockiego. okazało się ze ma nadziaslaki. Nie wiem jak jej pomoc - operować czy nie bo opinie SA podzielone nawet poprzez weterynarię. . . obecnie spożywa tylko miękkie pokarmy' często ma poranne wymioty - ślina z żółcią. przyjmuje hepatil na wątrobę i Cardisure na serce''''''' pomocy !!! nie wiem jak mogę jej jeszcze pomoc. . . . . Bardzo ja kocham. . .
/9 lat temu
Pierwszy raz słyszę o czymś takim. Z czego to się bierze? Złe odżywianie?
/9 lat temu
badanie krwi u psa, lol:D