Czipowanie psa fot. Adobe Stock

Na czym polega czipowanie psa

Założenie psu czipa nie jest skomplikowane, ani bardzo kosztowne.
Barbara Lasota / 23.04.2018 08:17
Czipowanie psa fot. Adobe Stock

Czip (czyli po angielsku chip) jest mikroprocesorem wielkości mniej więcej ziarenka ryżu w którym zakodowano 15-cyfrowy, numer identyfikujący. Znajduje się on w szklanej kapsułce, którą za pomocą wstrzyknięcia umieszczamy w ciele zwierzęcia. Pomaga odnaleźć zwierzę właśnie po tym numerze, który jest przypisany tylko temu konkretnemu psu.

Czip dla psa – co to takiego

Czipowanie jest metodą znakowania i identyfikacji zwierząt. Czip czyli mikroprocesor znajduje się w w szklanej mikrokapsułce. W nim jest zapisany piętnastocyfrowy numer (kod) identyfikacyjny. Cały czip wielkością jest zbliżony do ziarenka ryżu. Wstrzykuje się go mniej więcej tak jak zastrzyk pod skórę zwierzęcia. Zazwyczaj na szyi lub między łopatkami. Raz założony będzie działał się do końca życia psa.

Gdzie i jak zakłada się psu czip

Usługę czipowania psów (a także kotów) wykonuje sporo gabinetów weterynaryjnych. Czip umieszczony jest w igle ze strzykawką i zostaje wstrzyknięty pod skórę.

Zakładanie czipa nie jest bolesne

Pies czuje tylko lekkie ukłucie, tak jak podczas robienia zwykłego zastrzyku. Trwa to chwilę. Po założeniu czip nie powoduje dyskomfortu zwierzęcia, nie wywołuje też alergii. Czipowanie odbywa się tylko raz w ciągu życia psa lub kota.

Kiedy można zaczipować psa

Można to zrobić praktycznie w każdej chwili. Nie ma przeciwskazań do czipowania szczeniąt ani psów starych. Można czipować każde zwierzę w każdym wieku.

Kiedy czipowanie jest obowiązkowe

Kiedy wyjeżdżamy z psem (lub kotem) za granicę i chcemy mu wyrobić paszport, wtedy czipowanie jest obowiązkowe. Piętnastocyfrowy numer identyfikacyjny z czipa jest wpisywany do paszportu. Na pewno zapewnia to większe bezpieczeństwo niż zawieszka przy obroży z wypisanym imieniem psa i adresem. W innych sytuacjach nie jest to obowiązkowe, ale zapewnia większe bezpieczeństwo, bo kiedy zwierzę zaginie, łatwo go będzie zidentyfikować i powiadomić właściciela o odnalezieniu.

Jak działa czip po założeniu

Zakładający czip weterynarz rejestruje jego numer w specjalnej bazie danych. Przy nim podaje dane kontaktowe właściciela psa. Jest kilka baz danych, ale największa jest Ogólnopolska Baza Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji. Zanim zlecisz założenie czipa, upewnij się czy weterynarz współpracuje z tą instytucją. Dobrze, aby numer czipa trafił także do innych baz znanych lekarzowi. Zwiększa to szansę odnalezienia psa.
Służby porządkowe i schroniska dla zwierząt są wyposażone w specjalne urządzenia do identyfikacji numerów czipów - rodzaj skanerów. Przykłada się je do skóry psa (czasem nie jest to nawet konieczne bo działają z odległości kilku metrów) i odczytuje numer identyfikacyjny.

Koszt czipowania

Najczęściej koszt założenia czipa i jego rejestracji w bazach danych zamyka się w kwocie 100 zł. Jest jednak często różny w rożnych regionach kraju. Warto zapytać w kilku gabinetach weterynaryjnych ile u nich kosztuje ta usługa. W mniejszych miejscowościach zwykle kosztuje mniej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)