Mikrochipy - jak je zastosować do identyfikacji psa?

Wciąż jeszcze nową metodą w Polsce jest znakowanie i identyfikacja zwierząt za pomocą mikrochipów. Dlaczego warto zaczipować psa i dlaczego mimo to powinniśmy stosować też zwykły identyfikator do obroży?
Mikrochipy - jak je zastosować do identyfikacji psa?

Mikrochipy

Nowy system znakowania psów w Polsce polega na wszczepieniu im mikrotranspondera - zwanego inaczej mikrochipem - pod skórę. Zabieg jest bezbolesny, wygląda jak zwyczajny zastrzyk. Wiele psów rasowych przywiezionych spoza Polski nie ma tatuaży, ponieważ mają mikrochipy. To, że nie widzimy na psie tatuażu nie znaczy, że nie jest on oznakowany. Obecność mikrochipa pod skórą psa możemy sprawdzić udając się z psem do lecznicy weterynaryjnej dysponującej czytnikiem mikrochipów. Dziś na szczęście nie są one już rzadkością. Jeśli czytnik nie znajdzie chipa w okolicy łopatek psa warto sprawdzić inne części ciała zwierzęcia, ponieważ niektóre mikrochipy mają tendencje do „wędrowania” pod skórą, czyli - mówiąc prościej - mogą się gdzieś przesunąć.

Akcja bezpłatnego znakowania psów

Dzięki akcji bezpłatnego znakowania psów w Polsce mikrochipami zarówno psy rasowe i mieszańce pochodzące z miast objętych akcją mogą mieć chip. Na własne życzenie właściciel może również odpłatnie oznakować psa mikrochipem u lekarza weterynarii. Najczęściej dotyczy to psów wyjeżdżających za granicę i ma miejsce przy okazji wyrabiania paszportu dla psa, jednak może być przeprowadzone też oddzielnie. Zaletą znakowania mikrochipem jest trwałość tej metody i niezmienność odczytu. Niestety wciąż „niewidzialność” tego oznakowania dla potencjalnego znalazcy psa ma też swoje złe strony.

W dodatku sporym utrudnieniem jest duża ilość różnych baz danych w całej Polsce. To znaczy, że nasz pies może być wpisany do jednej z kilku baz, i jeśli zaginie, ktoś kto go znajdzie może mieć problem ze znalezieniem właściwej bazy danych. Do niektórych baz pies wprowadzany jest przy znakowaniu, do innych musimy zgłosić go sami o czym koniecznie należy pamiętać i zapytać przy okazji znakowania psa.

Polecamy: Niepokojące objawy u psa - jak ich nie przeoczyć?

O co zapytać weterynarza

Zapytajmy także czy lekarz znakujący naszego psa współpracuje z Polskim Towarzystwem Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt (PTRiIZ). Jeśli tak to będziemy mogli bezpłatnie zarejestrować psa w Ogólnopolskiej Bazie Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt, która współpracuje z Europejskim Systemem Baz Danych EUROPETNET, i amerykańskim PETTRAC. Dzięki temu zidentyfikowanie psa będzie możliwe w kraju i za granicą. Nie martwmy się jeśli lekarz, który oznakował naszego psa mikrochipem nie współpracuje z PTRiIZ, w takim przypadku zarejestrowanie psa w Ogólnopolskiej Bazie Danych jest możliwe za dodatkową opłatą.

Zobacz też: Jak rozpoznać kto rządzi - Ty czy pies?

Nawet oznakowany mikrochipem pies powinien mieć na szyi obrożę z identyfikatorem zawierającym choćby telefon właściciela. Ta mała rzecz znacznie skraca drogę powrotną do domu zagubionego psa. Tym samym skraca jego stres.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)