POLECAMY

Mastif neapolitański - charakterystyka rasy

Jeśli posiadamy dużą działkę lub teren, który trzeba pilnować niemal 24 godziny na dobę, powinniśmy zwrócić uwagę na psa rasy mastif neapolitański. Dlaczego? Sprawdź!

mastif neapolitański

fot. Fotolia

Historia rasy mastif neapolitański

Mastif neapolitański to jedna z ras psów, należąca do grupy sznaucerów i pinczerów, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich oraz psów innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji molosowatych w typie dogowatym. Zdaniem wielu ekspertów rasa ta pochodzi od antycznych greckich i rzymskich psów bojowych, molossusów. Używano ich do pilnowania domostw i stad bydła, jak też w miejskiej policji. Pierwsze okazy zatwierdzone przez związek kynologiczny można było podziwiać w 1946 roku na wystawie psów w Neapolu.

Charakter rasy mastif neapolitański

Mastif neapolitański to rasa psów pasterskich, ale przede wszystkim stróżujących, o wrodzonym instynkcie obrończym. Co prawda psy tej rasy są zrównoważone i łagodne, jednak sprowokowane walczą bardzo zacięcie do upadłego. Nawet jeżeli są wychowywane konsekwentnie i z intuicją, nigdy nie będą wybitnie posłuszne swojemu właścicielowi. Są czujne, zwinne i szybkie.

Polecamy: Pies dla aktywnych - jaką rasę wybrać?

mastif neapolitański

fot. Fotolia

Wygląd rasy

Psy rasy mastif neapolitański mają krótką, gładką i równą sierść w umaszczeniu szarym, błękitnym, szarosrebrnym lub czarnym. Zdarzają się również okazy mahoniowo-brązowe oraz z białymi plamami na pierwsi i kończynach. Ich budowa jest potężna, muskularna z krótką i masywną głową i prawie pionowym czołem. Należy pamiętać, że psy tej rasy wymagają dużej dawki pielęgnacji i cierpliwości, a także przymykania oka na obfite ślinienie. 

Zobacz całą Encyklopedię ras psów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)