Mały gryzoń do kochania - czyli wszystko, co musisz wiedzieć o chomiku!

Dzieciaki kochają zwierzęta, te duże i te małe. Chcąc uszczęśliwić naszą pociechę, często decydujemy się na przygarnięcie pieska czy kotka pod dach. Jednak nie zawsze możemy zapewnić dużemu zwierzakowi odpowiednie warunki w naszym mieszkaniu. Co wtedy?
/ 30.11.2018 13:15

Gryzonie to wspaniałe zwierzątka. Szybko się oswajają i mogą być takim samym przyjacielem, jak psy czy koty! Jednymi z najpopularniejszych małych zwierzaków domowych są chomiki. 

Trzeba jednak wiedzieć, że, choć małe, mają ściśle określone potrzeby, których zaspokojenie warunkuje nie tylko szczęście, ale i zdrowie zwierzaka. W bardzo dużej mierze odpowiada również za to, czy się oswoi! 

Chomik - mały, przyjazny i pocieszny, ale wymagający!

Od pupila zwykle oczekujemy, że będzie rozpoznawał swojego właściciela. Chomiki są co prawda bardziej instynktownymi zwierzątkami, jednak jak najbardziej rozpoznają swojego właściciela. Co prawda nie będą merdać radośnie ogonkiem na przywitanie, jednak na dźwięk twojego głosu wyjdą z domku! 

Uwaga - chomiki szybko się oswajają (choć wymaga to cierpliwości), jednak jeśli doświadczą z twojej strony nieprzyjemności, długo będą to pamiętać.

Jeśli chomik będzie spędzał z nami czas na zabawie, zapamięta, od kogo otrzymuje najsmakowitsze kawałki jedzenia - po czasie bardzo szybko będzie pędził na tą właśnie rękę!

Wbrew pozorom podczas pierwszych dni pobytu w naszym domu, chomik bardzo szybko przyzwyczaja się do nowego miejsca. Dobrze traktowany potrafi się odwdzięczyć zabawnymi pozami i rozbrajającym spojrzeniem. Jego wyszukane stawanie „na słupka” potrafi niekiedy rozbawić do upadłego.

Przy tym jest bardzo ciekawski i lubi myszkować w różnych norkach - nieważne, czy to rolka po papierze toaletowym, koc czy twój rękaw. Uważaj więc na małych uciekinierów - chomik szybko schowa się w jakiejś szparze lub dziurze i trudno będzie go stamtąd wypędzić. 

Ten gryzoń uwielbia jeść jabłka i marchewkę. Nowymi smakołykami bardzo szybko i zabawnie zapycha swoje policzki, a zdobycze gromadzi w domku. Niestety prowadzi nocny tryb życia, zresztą głośny tryb, bo z dużym zapałem potrafi nawet przez kilka godzin biegać po kołowrotku.

Dlatego, jeśli zastanawiamy się nad lokalizacją jego klatki w naszym mieszkaniu, znajdźmy takie miejsce, gdzie nie będzie ani nam, ani dziecku w nocy przeszkadzać swoim głośnym zachowaniem, a w dzień to my nie będziemy dla niego przykrymi lokatorami. Za dnia chomik smacznie sobie śpi, a budzenie go naraża go na ogromny stres, który jest najczęstszą przyczyną skracania życia...

Nowy chomik - skąd go wziąć? 

Najpopularniejszym gatunkiem chomika, jest chomik syryjski. Uchodzi za najłagodniejszego przedstawiciela chomików, który także najszybciej się oswaja. Z reguły żyje także najdłużej - nawet nieco ponad 3 lata.

Ma on zabarwienie złociste, beżowe, brązowe lub kremowe. Chomika syryjskiego możemy kupić w prawie każdym sklepie zoologicznym, jednak najbardziej etyczną formą nabycia zwierzątka jest adopcja (od osób prywatnych bądź z domów tymczasowych).

Nie każdy wie bowiem o tym, że chomiki, podobnie jak psy, można adoptować! Są to zwykle zwierzęta zabrane ze złych warunków, znalezione na ulicy, porzucone... Dom tymczasowy leczy i oswaja pupila, a następnie znajduje mu odpowiedzialny, nowy dom. To druga szansa na godne życie dla zwierzaków po przejściach. 

Wybierając chomika, koniecznie oceń stan jego zdrowia. Zdrowe zwierzątko będzie miało: 

 • błyszczącą sierść
 • czysty nosek i uszka
 • błyszczące, bystre oczka
 • wyprostowaną postawę
 • delikatny zapach - ściółki i sianka, w którym zwierzątko mieszka.

Każdy wysięk z oczu, uszek, pyszczka czy dróg intymnych to znak, że maluchowi coś dolega

Zdrowy chomik jest żywotny, biega i często staje na tylnych łapkach, rozglądając się z zaciekawieniem dookoła. Jeśli jest zgarbiony i chowa się, nie reagując za bardzo na bodźce zewnętrzne, to również znak, że coś jest nie w porządku. 

Chomik dżungarski - poznaj tego małego psotnika! 

Oswajanie chomika - od czego zacząć?

Chomik potrzebuje trochę czasu na przystosowanie się do nowej sytuacji i zaaklimatyzowania się w nowym miejscu zamieszkania. Dlatego przez pierwsze kilka dni dni chomik nie powinien być nachodzony, męczony i nadmiernie zabawiany. Najlepiej swoją aktywność wobec zwierzaka ograniczyć do wymiany wody i podawania jedzenia, absolutnie nie próbując go łapać czy głaskać. Jeśli zrazi się do ciebie na początku, później będzie coraz trudniej. 

Mów do niego jak najwięcej - chomiki w pierwszej kolejności uczą się rozpoznawania głosu i zapamiętują go! 

Po kilkudniowym okresie adaptacyjnym, możemy postarać się podsuwać mu pod nosek najsmakowitsze łakocie. Nie hałasujmy i nie róbmy nagłych zwrotów, to może go tylko przestraszyć. Biorąc go na ręce nie uciskajmy go zbyt mocno, wyczulmy także na ten silny uścisk dziecko. 

Chomik, który się boi, gryzie i wyrywa się - to jedyna metoda obrony! Aby nie nazbierać u naszego małego pupila złych punktów i to na początku przyjaźni, nie łapmy i nie trzymajmy go na siłę!

Chomika nie łapie się także od góry - zwierzak kojarzy to z atakiem drapieżnika i będzie uciekać. Pozwól mu wejść na swoją dłoń, a drugą asekuruj go od góry - chomiki to nieźli skoczkowie! 

Zobacz więcej o oswajaniu chomika! 

Pielęgnacja chomika 

Podstawową zasadą w pielęgnacji chomika jest to, że absolutnie, pod żadnym pozorem nie kąpiemy go!

Chomiczki mają bardzo słaby system odpornościowy, dlatego jedna kąpiel (nawet, jeśli jest w ciepłej wodzie i latem), może doprowadzić do zapalenia płuc i szybkiej śmierci zwierzątka.

Dlatego bezwzględnie należy trzymać chomika z daleka od źródeł wody. Zwierzaki te same dbają o lśniący wygląd i czystość swojego futerka. Dla jeszcze lepszej pielęgnacji, w lokum chomiczka powinien znaleźć się pojemnik z piaskiem kąpielowym. Musi to być jednak specjalny piasek (nie pył!), przeznaczony dla szynszyli (ten dla ptaków jest za ostry!). Chomik będzie się w nim tarzał, zapewniając sobie idealną higienę futerka i skóry.

Gdy chomik ubrudzi się znacznie, możesz przemyć to miejsce wilgotną chusteczką lub zwilżoną szczoteczką do zębów, a następnie dokładnie osuszyć i ogrzać zwierzątko. 

Wodę i jedzenie należy wymieniać codziennie, podobnie jak zasiusiane trociny. Chomiki zwykle załatwiają się w jednym rogu klatki, dlatego łatwo będzie wyrzucić tylko zabrudzoną ściółkę. Nigdy nie wymienia się całego podłoża - nie jest to potrzebne, a dla chomika to ogromny stres! 

Akcesoria dla chomika 

Do zapewnienia naszemu chomikowi odpowiednich warunków bytowych i właściwej pielęgnacji będziemy potrzebować:

 • Klatkę, akwarium lub plastikowy pojemnik - koniecznie o odpowiednich wymiarach! Dla chomików karłowatych (Roborowskiego, dżungarski) lokum musi mieć powierzchnię min. 2400 cm, dla syryjskich - 3200cm. 
 • Kołowrotek (o średnicy 20 cm dla małych chomików, 27 cm dla syryjskich), drabinki, gałązki z drzew, rurki do przejść, drewniany domek
 • Trociny, sianko, zioła, materiał do budowania gniazda (bezzapachowe chusteczki higieniczne bez nadruków!)
 • Poidełko, karmnik (podstawka na karmę)

Przygotowujemy się do przyjęcia chomika - niezbędna wyprawka! Kompendium wiedzy przyszłego właściciela!

Jadłospis chomika

Oprócz wspomnianych jabłek i marchewki chomik pałaszuje także orzechy, gotowe mieszanki ziaren, nasiona słonecznika, płatki owsiane, siemię lniane, ogórki, cukinie, gruszki. Chomiki nie trawią laktozy, dlatego nie powinno się podawać im nabiału!

Ponieważ chomik jest bardzo wrażliwym gryzoniem w żadnym wypadku nie należy mu podawać sałaty, cebuli, kapusty, fasoli, owoców cytrusowych, surowych ziemniaków, słodyczy i migdałów. 

Chomik to gryzoń prawie idealny. Ale ma też małe wady...

Jak wszędzie, jeśli są zalety to muszą też być i wady. Ale w tym wypadku tych drugich jest zdecydowanie mniej. Warto jednak wiedzieć o tym, co potencjalnie może przeszkadzać. 

 • Chomik hałasuje w nocy - prowadzi nocny tryb życia, lubi kopać w ściółce i biegać na kołowrotku. To zajmuje długie godziny i wcale nie jest ciche!
 • Jeśli nie ma żadnych akcesoriów do gryzienia, ochoczo i bardzo głośno nadgryza konstrukcję klatki.
 • Wymaga codziennej pielęgnacji
 • Jest bardzo delikatnym i kruchym zwierzątkiem, dlatego trzeba bacznie obserwować zmiany jego zachowania. Chomik będący okazem zdrowia rano, wieczorem może wymagać pilnej interwencji lekarskiej! 
 • Największą wadą chomika jest to, że bardzo krótko żyje... To przeurocze, przyjazne, łagodne i kochane 

Gryzoń dla dziecka - co trzeba wiedzieć?

Chomik to bardzo często zwierzątko brane z uwagi na dziecko. Uczenie malucha odpowiedzialności płynącej z opieki nad żywym stworzeniem to dobra metoda - pod warunkiem jednak, że zwierzakiem opiekujemy się my, dorośli, a dziecko nam w tym pomaga. Nigdy odwrotnie! 

Jest wiele dobrych stron, dla których warto podjąć decyzję o przygarnięciu tego małego gryzonia dla dziecka, jednak musisz mieć świadomość tego, że "dla dziecka" będzie tylko z nazwy. Za to i każde inne zwierzę w domu odpowiedzialność ponoszą dorośli. 

Dziecko wychowujące się razem z chomikiem odniesie same plusy! 

 • W małym towarzyszu dziecko odnajduje swojego najukochańszego przyjaciela. Ten zawsze znajdzie czas na wysłuchanie żalów malucha, bez żadnych złośliwych uwag posłucha o najnowszych przedszkolnych/szkolnych sensacjach, a co najważniejsze, gdy mama i tata będą poza zasięgiem zawsze się przytuli.
 • Gryzoń wyzwoli w maluchu chęć poznawania świata, począwszy od najbliższego otoczenia. Nie ma nic bardziej fascynującego dla dziecka, jak poznawanie cudów natury i faktów z życia fauny i flory.
 • Posiadanie zwierzaka wiąże się nie tylko z samymi przyjemnościami. Przecież trzeba o niego odpowiednio zadbać. Sam nie może się zatroszczyć o jedzenie, czyszczenie klatki i dostarczanie wody pitnej. Od czego ma swojego „pana”? Dlatego maluch poznając ujmujące go strony posiadania zwierzątka, musi także zasmakować pierwszego chyba w swoim dotychczasowym życiu poczucia odpowiedzialności. W tym wypadku za swojego małego przyjaciela, który wymaga systematycznej troski.
 • Opiekując się małym towarzyszem, dziecko zaczyna rozumieć z czasem, że ta mała istotka jest zupełnie zdana na jego starania. Jest słabsza i zależna od swojego właściciela. A przy tym dla malucha wygląda wręcz zjawiskowo, jakoś inaczej, ciekawiej. Takie spostrzeżenia wykształcają w dziecku wrażliwość na krzywdę i umiejętność akceptacji odmienności. Dziecko staje się wrażliwe i tolerancyjne.
 • Maluch obserwując swojego małego przyjaciela uczy się jego zachowań. Z czasem poznaje jego dobre i złe dni, wie, kiedy zwierzak ma zły humor lub potrzebuje „wsparcia”. Dziecko potrafi także w takich sytuacjach odpowiednio zareagować na zachowanie swojego małego pupila.
 • Przy swoim małym przyjacielu dziecko czuje się bezpieczne, spokojne i pewniejsze siebie.
 • Ucząc się szacunku do „mniejszego brata”, dziecko szybko pojmie, że na szacunek i dobre traktowanie zasługuje każda żyjąca istota.
 • Przebywanie w towarzystwie zwierząt, w tym także gryzoni, nie pozwala na zachowanie sterylnych warunków. Dlatego maluch w ten sposób wzmacnia swoją odporność, zmniejsza ryzyko nabycia w późniejszym czasie alergii.

Każdy rodzic, który zdecydował się na sprawienie swojemu ukochanemu malcowi małego, słodkiego chomiczka, wie doskonale, że także dzięki temu manewrowi maluch lepiej się rozwija i tak zwyczajnie, jest szczęśliwszy.
 

źródło: MWmedia

Zobacz więcej o gryzoniach!
Jak prawidłowo opiekować się chomikiem?
Czym karmić chomika?