5 powodów, dla których warto mieć syjama

Ten kot ma wyjątkowy urok i oryginalne umaszczenie. Zagorzali wielbiciele tej rasy dobrze wiedzą, za co je kochają. Sprawdź i ty, co może cię urzec w kocie syjamskim.
Małgorzata Świgoń / 11 miesięcy temu
5 powodów, dla których warto mieć syjama fot. Fotolia

1. Szlachetny wygląd

Koty syjamskie mają w sobie jakąś tajemnicę, niezwykłość, która fascynuje ich właścicieli. Pochodzą z Tajlandii, którą niegdyś nazywano Syjamem, stąd wzięła się ich nazwa. Smukłe, z wydłużoną głową i z dużymi szeroko rozstawionymi uszami wyglądają naprawdę zjawiskowo.

2. Wierny i oddany

Kot syjamski bardzo źle znosi samotność. Niezwykle przywiązuje się do swoich opiekunów. Potrafi kochać niemal obsesyjną miłością, a nawet być zazdrosny! Chętnie towarzyszy panu we wszystkich domowych czynnościach. Lubi pieszczoty i potrafi się o nie skutecznie dopominać. Będzie z tobą na dobre i złe, a ty powinieneś odwzajemnić mu się tym samym.

3. Jest inteligentny

Syjamy wiele rozumieją, wyczuwają nastrój swojego opiekuna i gdy jest smutny, starają się go pocieszyć. Chętnie z nim "rozmawiają", wydając "miauki" o różnym natężeniu.  Przy odrobinie cierpliwości można ich nauczyć różnych zabawnych sztuczek, np. aportowania czy skakania na sygnał.

4. Lubi towarzystwo

Syjamy to koty niezwykle towarzyskie. Są zadowolone, gdy się wokół nich coś dzieje, cieszą się z wizyt gości i na ogół serdecznie ich witają. Śmiałe, ciekawskie chętnie nawiązują kontakty. Bez większych problemów akceptują obecność innych kotów, a nawet psów. W grupie starają się grać pierwsze skrzypce i chcą rządzić.

5. Łatwa pielęgnacja

Kot syjamski nie wymaga szczególnych zabiegów. Raz w tygodniu wystarczy wyczesać go gęstym grzebieniem i włosianą szczotką. Przy pomocy grzebienia usuwamy martwe włosy, zaś szczotką oczyszczamy futerko i sprawiamy, że ładnie lśni. Od czasu do czasu należy też sprawdzać kotu uszy i przycinać pazury.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)