Terapeuta o hipnotyzujących oczach, do którego możesz się przytulać, ile zechcesz. Możesz go mieć na wyłączność!

Dostojny, piękny, łagodny... Kot perski to panaceum na stres, depresję, ADHD u dzieci i chorobę Alzheimera u seniorów.
Terapeuta o hipnotyzujących oczach, do którego możesz się przytulać, ile zechcesz. Możesz go mieć na wyłączność! fot. Fotolia

Ojczyzną kotów perskich jest obecny Iran (dawniej Persja). Do Europy trafiły najprawdopodobniej w okresie wypraw krzyżowych i szybko podbiły serca arystokracji. Prace hodowlane, polegające między innymi na skracaniu noska, nieco zmieniły ich wygląd. Na szczęście obecnie kanon piękna się zmienił, i persom wolno mieć taki nos, jaki mają. Genetycy już go nie modyfikują, ponieważ dalsze skracanie mogłoby stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierząt. Koty perskie zachwycają puszystą sierścią i dużymi oczami. Są łagodne, nie miauczą i nie mruczą.

Kto ma tyle wdzięku, co ja...

Koty perskie mają dużą głowę osadzoną na krótkiej szyi. Czoło jest wyraźnie wypukłe i zaokrąglone, a policzki pełne. Duże oczy mają kolor odpowiadający umaszczeniu. Uszy są nieduże, z charakterystycznymi pędzelkami włosów od wewnętrznej strony małżowiny. Tułów persa, jak czytamy w artykule poświęconym charakterystyce rasy jest masywny i krępy. Piękna długa sierść występuje w 150 odmianach barwnych. Są przyjazne i spokojne, raczej mało aktywne, ale uwielbiają być w centrum zainteresowania. Lubią towarzystwo ludzi.
 

Kot perski, a felinoterapia

Felinoterapia to inaczej kototerapia. Koty tej rasy, głównie z uwagi na łagodny charakter i wypielęgnowane futro, którego głaskanie działa wybitnie kojąco, bywają wykorzystywane w terapii bardzo wielu schorzeń. Pomagają łagodzić ADHD, leczyć artretyzm, chorobę Alzheimera, depresję, bóle stawowe i kręgosłupa, nawet stwardnienie rozsiane. Terapeuci twierdzą, że pomagają również nabierać pewności siebie osobom nieśmiałym i wycofanym.

Ceny kotów perskich

Rodowodowe kocięta rasy perskiej, z książeczkami zdrowia założonymi przez hodowcę, oferowane są w cenie 600 – 1000 zł. Młode kotki persy bez rodowodu są znacznie tańsze. W internecie można znaleźć dużo ogłoszeń o sprzedaży młodych i dorosłych persów. Czasem okazyjnie można kupić dorosłego kota perskiego (za 300 – 400 zł), którego właścicielowi znudziła się pielęgnacja futra zwierzaka. Jest ona bowiem rzeczywiście pracochłonna, wymaga systematyczności. Bywa nawet, że oferowane są koty perskie do oddania za darmo. Co ciekawe, dużo kotów perskich, trafia do schronisk, właśnie z powodu jak wyżej. Stamtąd można je adoptować i mieć rasowego pięknego kota bez wydawania pieniędzy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
no tak tylko moja żona to ciągle by musiała latać z odkurzaczem przy takim kocie i jej "umiłowaniu porządku"
/rok temu
Co za bzdury mam 2 koty perskie z rodowodem mrucza i miaucza jak można wspierać pseudohodowle kot za 300zl jest w typie kota perskiego a nie perski i kosztują ok 1500zl i więcej wymagają pielęgnacji dużo i sierść i oczy to nie są maskotki ze można je tylac ile się chce autor tych bzdur niech kupi sobie misia pluszowego