Korzyści z posiadania psa w swojej rodzinie

Co nam daje posiadanie psa? Podpowiadamy, jakie korzyści przynosi nam, i naszym dzieciom, obcowanie z czworonogiem na co dzień!
/ 28.04.2015 13:43

pies i dziecko

fot. Fotolia

Dzięki psom cieszymy się lepszym zdrowiem, radzimy sobie ze stresem, łatwiej nawiązujemy znajomości, a dziecko wychowane z przyjacielskim czworonogiem ma lepiej rozwiniętą empatię, jest bardziej otwarte, spontaniczne i obowiązkowe.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy psa dużego, czy miniaturowego, pracującego, czy do towarzystwa, możemy być pewni, że za traktowanie go z należną troską odwdzięczy się nam serdecznością i miłością. Będzie najlepszym przyjacielem, od którego nie usłyszymy złego słowa.

Korzyści: przyjaźń i nauka

Trudno znaleźć dla naszej pociechy lepszego towarzysza niż pies. W przeciwieństwie do innych zwierząt domowych – królików, chomików, ptaszków – czynnie uczestniczy w zabawach dziecka i jest bardzo opiekuńczy w stosunku do swojego małego pana. Pies to prawdziwy kumpel. Doskonały trener i terapeuta. Dziecko, które opiekują się nim, jest aktywniejsze sportowo, rzadziej też odczuwa osamotnienie czy popada w depresję.

Zwierzę w domu to też znakomity pretekst dla rodziców, by przyzwyczaić córkę czy syna do obowiązków – regularnych spacerów, karmienia, sprzątania. Niezbędny jest jednak przez cały czas dyskretny nadzór dorosłych. Dziecko niechcący może go skrzywdzić. Dlatego dla maluchów idealnym psem będzie duży, zrównoważony, który potrafi uniknąć nachalnych pieszczot małego opiekuna. Starsze dziecko ma już na tyle rozwiniętą wyobraźnię, że można mu powierzyć opiekę nad małym zwierzakiem.

Pies w rodzinie - czego nie lubi?

Zbyt brutalnych pieszczot w postaci tarmoszenia, szarpania za skórę i sierść, ciągnięcia za ogon. Taka zabawa może wywołać jego złość.

Pamiętajmy, że nasz pupil ma prawo do chwili spokoju. Nie powinno mu się przeszkadzać, kiedy śpi.

Nie należy też zakłócać spokoju, gdy je, zwłaszcza że posiłki są dla niego szczególnie ważne.

Ma bardzo dobry słuch, wiec nie lubi hałasu.

O tym warto wiedzieć

Jeżeli chcemy podnieść szczeniaka czy też dorosłego małego psa, to musimy jedną rękę podłożyć mu pod klatkę piersiową, a drugą pod zad. Zwierzę należy trzymać obiema rękami blisko ciała. Nigdy nie należy podnosić go za przednie łapy lub pod pachy, gdyż w ten sposób można mu uszkodzić stawy.

Zobacz także: Najlepsza dieta dla psa

Dobre podpowiedzi

Pies wysyła wiele sygnałów, za pomocą których się porozumiewa.

Szczekanie – może oznaczać zaniepokojenie, wtedy przechodzi nawet w ujadanie. Jeżeli zwierzak cieszy się i wita, to szczeka krótko i wysokim głosem. Głośne szczekanie towarzyszy też zabawie.

Warczenie – to ostrzeżenie, by się do niego nie zbliżać. Potrafi przy tym  zmarszczyć nos, podnieść wargi i pokazać zęby.

Bawiące się szczeniaki bardzo często powarkują na siebie, szczekają, udają próbę ataku oraz ucieczki. W ten sposób zachęcają do zabawy.

Psy kochają bez zastrzeżeń

Pies patrzy w swojego pana jak w obraz. Potrafi bezbłędnie odróżnić jego kroki od kroków setek innych ludzi. Rozpozna odgłos silnika samochodu właściciela, a jego wierność jest wręcz przysłowiowa.

Mamy pewność, że... nasz ulubieniec nie skrytykuje nas, nie okłamie i nie wykorzysta. Zawsze ma dla nas czas, rozmowy z nim (właściwie nasz monolog) przynoszą ukojenie. Swoją obecnością dodaje nam otuchy, pozwoli się przytulić – zrobi wszystko, byśmy poczuli się lepiej.

Polecamy: Szczeniak w nowym domu

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)