Karma dla kota powinna stanowić zbilansowany pokarm, zawierający odpowiednią ilość witamin, składników budulcowych i energetycznych. fot. Fotolia

Karma dla kotów – jaką wybrać?

Wybierając karmę dla kota powinniśmy przede wszystkim sprawdzić jej skład i wartość kaloryczną. Karma powinna stanowić zbilansowany pokarm, zawierający odpowiednią ilość witamin, składników budulcowych i energetycznych. Przy zakupie gotowej karmy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii.
/ 11.07.2011 11:40
Karma dla kota powinna stanowić zbilansowany pokarm, zawierający odpowiednią ilość witamin, składników budulcowych i energetycznych. fot. Fotolia

Obecnie w sklepach dostępne są karmy dla kotów o różnym składzie i wartości kalorycznej. Do wyboru są karmy suche i puszkowane, z różnymi rodzajami mięsa, o składzie dostosowanym do indywidualnych potrzeb żywieniowych zwierzęcia. Gotowa karma powinna stanowić zbilansowany posiłek, dostarczający kotu odpowiednie ilości składników budulcowych i energetycznych oraz witamin. Niestety często mimo zapewnień producenta o zbilansowanym składzie, karma tylko w niewielkim stopniu zaspokaja zapotrzebowanie kota na składniki odżywcze. Czym zatem kierować się przy wyborze odpowiedniej karmy dla kota?

Analiza składu karmy to podstawa

Zanim kupimy karmę, dokładnie przyjrzyjmy się jej składnikom. W rubryce „Skład” znajdziemy listę składników, wymienionych w kolejności od największego do najmniejszego udziału wagowego lub procentowego. Pierwszą ważną rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest rodzaj mięsa zawartego w karmie. Koty najlepiej przyswajają proteiny zawarte w mięsie drobiowym, wątrobach drobiowych i mięsie jagnięcym.

Nie kupujmy karm, w których składzie nie ma informacji o rodzaju mięsa lub na początku listy składników są wyróżnione zboża lub inne produkty roślinne. Unikaj także karm, w których składzie widnieje adnotacja Uzupełniające produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Koty są zwierzętami w pełni mięsożernymi i do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebują białek zwierzęcych, a nie roślinnych. Jeżeli do produkcji karmy zostały wykorzystane komponenty roślinne, to głównie dlatego, że są tańsze niż produkty mięsne, nie zaś z myślą o zdrowej diecie kota.

Białka zawarte w mięsie są łatwiej przyswajalne przez organizm kota i zawierają więcej wartościowych aminokwasów, w tym tauryny, odpowiedzialnej za kondycję wzroku i serca. Nie należy jednak za wszelką cenę wybierać karm z wysoką zawartością białka, zwłaszcza gdy karmimy kota innymi wysokobiałkowymi produktami. Zbyt wysoka ilość białka może poważnie uszkodzić nerki. Szczególnie ostrożnie należy podawać takie karmy starym kotom.

Czasami na opakowaniach karm można znaleźć informację, że do produkcji karmy użyto świeżego mięsa, podkreślając tym samym mniejszą zawartość mączki mięsnej. Karma może się wtedy wydawać lepsza jakościowo. W rzeczywistości zawartość składników odżywczych w świeżym mięsie i mączce mięsnej jest taka sama, a różnica polega na ilości zawartej wody. Zatem informacja o świeżym mięsie nie powinna stanowić głównego kryterium oceny jakości karmy. W tym przypadku jakość zależy bardziej od typu mięsa i źródła, z jakiego pochodzi.

Ważne jest, by karma była dobrana do wieku, stanu zdrowia i stanu fizjologicznego kota (np. ciąża, laktacja). Mamy do wyboru karmy dla kociąt, kotów dorosłych, starych, kotek w ciąży i w okresie laktacji, kotów po operacjach i zabiegu kastracji.

Zobacz także: Rodzaje karm dla psów i kotów

Dla starszego kota warto wybrać karmę ze mniejszą zawartością tłuszczu i składników energetycznych za to z większą ilością L-karnityny. W ten sposób zapobiegniemy otyłości kota, którego aktywność spada wraz z wiekiem.

Dla kota otyłego wybierzmy karmę light. Lekka karma puszkowa zawiera przeciętnie 4-5 %. tłuszczu, a sucha 10-12 %. Zawiera ona także więcej niestrawialnych surowych włókien, które spowalniają  pojawianie się uczucia głodu i utrzymują system trawienny w ciągłym działaniu.

Sucha czy w puszce

Sucha karma nie jest mniej wartościowa od tej z puszki i odwrotnie. Każda z nich może stanowić główny składnik pożywienia kota, o ile jest odpowiednio zbilansowana. Warto jednak urozmaicać dietę kota i podawać mu oba rodzaje karm naprzemiennie.

 Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie 2/3 dziennej racji żywnościowej w postaci karmy wilgotnej, np. z puszki i 1/3 w postaci karmy suchej.

W przypadku karmienia kota wyłącznie suchą karmą należy zapewnić mu dużą ilość wody.

Zwykła czy Premium

Karmy Premium różnią się od zwykłych składem. Są to karmy lepiej zbilansowane, zawierające składniki lepszej jakości (lepiej przyswajalne) i coś ekstra, głównie więcej witamin, składników mineralnych i aminokwasów. Karmy Premium uznanych producentów zaspokajają całkowicie zapotrzebowanie organizmu kota na składniki odżywcze i nie wymagają uzupełnienia innymi produktami lub suplementami diety. Są jednak droższe niż zwykłe karmy i można je dostać jedynie w dobrych sklepach zoologicznych i u weterynarzy.

Zobacz także: Żywienie kotów - na co zwracać uwagę

Jakich karm unikać

Nie kupujmy kotu tanich karm nieznanych marek. Choć nie jest to regułą, to jednak w wielu przypadkach tanie karmy z supermarketów nie zapewniają kotu zbilansowanego posiłku. Zazwyczaj ich skład jest oparty na zbożach i komponentach roślinnych oraz zawiera spore ilości niezdrowej soli, konserwantów i różnych wypełniaczy, np. mączki roślinnej.

Należy także unikać karm z wysoką zawartością magnezu. Nadmiar magnezu przyczynia się do powstawania kamieni w pęcherzu moczowym kota. Karmy z wysoką zawartością magnezu szczególnie nie są polecane kotom wykastrowanym, z nadwagą lub mało aktywnych.