Jaki kaganiec wybrać dla psa?

Jaki kaganiec wybrać dla psa?

Wśród dostępnej na rynku oferty można znaleźć kaganiec niemal dla każdego psa. Wyjątkiem są psy o krótkich płaskich mordkach tj. mopsy, pekińczyki czy shih-tzu. Dla psów o nie spłaszczonej kufie produkowane są kagańce w różnych rozmiarach od najmniejszych do ogromnych i z różnych materiałów. Jaki kaganiec będzie najlepszy dla naszego psa?
/ 19.08.2010 13:07
Jaki kaganiec wybrać dla psa?

Rodzaje kagańców

Kagańce metalowe – to tradycyjne kagańce trwałe, dość higieniczne i wygodne – jeśli tylko są dobrze dopasowane. Faktycznie powstrzymują psa przed użyciem zębów, jednak ich minusem jest bolesność uderzenia innego psa lub człowieka takim kagańcem - np. w naszą nogę. Kagańce metalowe produkowane są od rozmiaru „0” (dla naprawdę malutkich piesków) wzwyż. Występują też w kilku dodatkowych formach oprócz standardowej.

Są więc specjalne kagańce:

  • kagańce dla jamników (i dla psów o dłuższej kufie niż u większości psów),
  • kagańce dla sznaucerów - w różnych rozmiarach i o specjalnym kształcie uwzględniającym długą brodę psa,
  • kagańce dla bokserów – o szczególnym kształcie,
  • kagańce dla psów użytkowych nazywane też kaganiec-klatka, dzięki których kształtom pies ma dużą swobodę w otworzeniu pyska i np. oddychaniu bez najmniejszych kłopotów także przez długi czas i w duży upał.

Kagańce metalowe są łatwe w utrzymaniu w czystości i ich zaletą jest duża przewiewność i niezmienny kształt. Dobrze dopasowany kaganiec metalowy pozwala psu swobodnie oddychać, nie uciska go i zwykle pozostaje dość czysty.

Kagańce plastikowe – robione są na wzór kagańców metalowych. Są niestety znacznie mniej przewiewne, i niekiedy zbyt wąskie dla wielu psów mimo różnych rozmiarów. W Polsce dostępne są głównie w różnych rozmiarach wersji podstawowej. Ich zaletą jest lekkość, można je też łatwo myć. Ponieważ są dość elastyczne zdarza się, że sprytny silny pies jest w stanie mimo założonego takiego kagańca wziąć w pysk nawet piłkę!

Kagańce skórzane znane od lat podobnie jak kagańce metalowe. Również szyte są w różnych rozmiarach, i rodzajach. Są lekkie i miękkie, jednak mniej trwałe i mniej przewiewne niż kagańce metalowe, i trudniejsze do utrzymania w czystości. Ich słabą strona jest deformowanie się pierwotnego kształtu kagańca, co może mieć znaczny wpływ na komfort psa.

Kagańce materiałowe znane w Polsce jeszcze od dość niedawna zrobiły niepojętą karierę. Niepojętą, ponieważ są one znacznie przeceniane. Kagańce materiałowe są nietrwałe, łatwo się brudzą i nie są wygodne dla psa. Ponieważ taki kaganiec jest zrobiony z materiałowej „tuby” z otworem na czubek pyska na końcu, musimy dobrać albo większy rozmiar, który nie powstrzyma psa przed otworzeniem pyska, czyli ugryzieniem lub wzięciem czegoś do pyska i wisi luźno dyndając na psim pysku, albo mniejszy rozmiar który wprawdzie ograniczy powyższe możliwości, ale przy okazji uniemożliwi psu swobodne oddychanie w stresie lub w upał zmuszając go do stałego zamknięcia pyska. Dodatkowo kagańce tego typu nie są w ogóle przewiewne porównując z wymienionymi wyżej rodzajami kagańców, ponieważ materiał „owija” pysk przez całą jego długość i szerokość. Taki kaganiec pies może dość łatwo i szybko podrzeć.

Sprawdź też: Jak rozpoznać kto rządzi - Ty czy pies?

Kantarki z taśmy nie są w ogóle kagańcami i nie należy zaliczać ich do tej kategorii. Wspomnę o nich jednak, ponieważ stosowane są często jako atrapa kagańca głównie w komunikacji miejskiej. Ponieważ zakładane są na pysk psa, niektórzy właściciele psów próbują przechytrzyć przepisy. Kantarki jednak mają z założenia mają pełnić zupełni inną funkcję niż kagańce.

Polecamy: Jak pies odbiera świat - psie zmysły

Bez względu na to jaki model kagańca wybierzemy bardzo ważną sprawą jest odpowiednie dopasowanie go do naszego psa oraz to w jaki sposób psa do niego przyzwyczaimy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)