Jaką kuwetę dla kota wybrać?

Umiejętność korzystania z kuwety to podstawowe zachowanie, jakie musi opanować kot. Przed przystąpieniem do nauki czystości należy przygotować kuwetę i żwirek. Pytanie tylko - jaka kuweta będzie najlepsza?
/ 01.02.2017 10:34

Wybór kuwety

W sklepach zoologicznych znaleźć można bogaty wybór kuwet dla kota. Dziesiątki wzorów, kolorów i materiałów, a także rozwiązań konstrukcyjnych ułatwiających utrzymanie higieny – wszystko to powoduje trudności w wyborze konkretnego modelu.

fot. Fotolia

- Pierwszym kryterium wyboru, jakim powinniśmy się kierować, jest wiek zwierzęcia i dopasowany do niego rozmiar kuwety. Kocię może mieć problem z wejściem do dużej kuwety, dlatego w czasie dorastania kota warto wymienić ją  przynajmniej raz. Przez pierwszych 6 tygodni życia funkcje higieniczne przy kociętach wykonuje ich matka. Poprzez wylizywanie brzuszka i krocza pobudza odruchy fizjologiczne. Około 4 tygodnia trzeba zapewnić kociętom kuwetę. Aby ułatwić kociętom wejście do kuwety, można położyć przed nią wałeczek, zrobiony z kocyka. Około 6 – 7 tygodniowy kot może już korzystać z normalnej kuwety. W przypadku młodych kotów należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj żwirku: kocięta lubią wąchać i próbować wszystkich nowości. Tradycyjny żwirek betonitowy może dostać się do ich przewodu pokarmowego i zapchać go. Na początek lepiej jest używać żwirku drewnianego, a po kilku tygodniach rozpocząć dosypywanie żwirku tradycyjnego, stopniowo przestawiając maluchy na betonit  – radzi Dorota Konkolewska z Hodowli Kotów Rasowych MRUCZALSCY.PL w Głogowie koło Torunia.

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar kuwety – jeśli kot uzna ją za zbyt małą, będzie załatwiał się poza jej obrębem. Jak przeprowadzić zamianę kuwety?

- Nową najlepiej ustawić w pobliżu starej, a kiedy kot zacznie z niej korzystać, usunąć dotychczasową. Najbezpieczniej będzie zachować obie kuwety do momentu, kiedy większa nie zostanie w pełni zaakceptowana przez zwierzę – mówi Dorota Konkolewska.

Rodzaje kuwet

Chcąc zapewnić kotu możliwie najbardziej komfortowy kącik toaletowy, możemy wybierać pomiędzy kuwetami otwartymi i krytymi. Zamykana kuweta zapobiega wysypywaniu piasku na podłogę, zwłaszcza w sytuacji, gdy kot bardzo energicznie zakopuje swoje odchody. Niektóre kuwety kryte wyposażone są w filtry, niwelujące przykre zapachy.

Jeśli w domu jest pies, zdarza się, że przejawia nadmierne zainteresowanie zawartością kociej kuwety. Może to okazać się niebezpieczne dla zdrowia psa i pozostałych mieszkańców. Kuweta kryta, z małym otworem wejściowym, nie pozwala większym zwierzętom na dostęp do środka.

Ciekawym rozwiązaniem, znacznie ułatwiającym usuwanie kocich odchodów jest kuweta samoczyszcząca. Jej konstrukcja pozwala na oddzielenie zbrylonego żwirku bez konieczności wyjmowania go ręcznie za pomocą łopatki. Poruszając kuwetą powoduje się przemieszczenie bryłek do specjalnej szufladki, opróżnianej następnie do worka na odpady. Zastosowanie urządzenia wpływa na zaoszczędzenie ilości zużywanego żwirku. Niedogodnością rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena kuwety samoczyszczącej. Problematyczne może okazać się również czyszczenie poszczególnych części. Nie można także rezygnować z regularnego mycia i dezynfekcji kuwety, należy również uważnie obserwować, czy kotu nie jest w środku za ciasno. Decydując się na zakup kuwety samoczyszczącej stajemy przed koniecznością używania żwirków zbrylających.

Przeczytaj także: Dlaczego koty ukrywają ból?

Żwirek do kuwety

Istnieje wiele rodzajów kociego żwirku, różniących się właściwościami. Wspomniany wyżej żwirek zbrylający to najpopularniejsze rozwiązanie, stosowane w kuwetach otwartych i zamkniętych. Wyglądem przypomina drobne kamyczki, zbijające się pod wpływem wilgoci. Producenci oferują żwirki zbrylające w różnej wielkości i o zróżnicowanej wydajności.

- Mniejsze kamyczki to żwirki tzw. compact – nie roznoszą się na łapach i są dużo wydajniejsze od tradycyjnych żwirków bentonitowych. Nie zawsze warto kierować się niższą ceną – droższe, firmowe żwirki są zdecydowanie wydajniejsze – mówi Dorota Konkolewska.

Żwirek silikonowy, wykonany z uwodnionej krzemionki, to rozwiązanie kosztowniejsze, ale bardziej wydajne od żwirku betonitowego. Wymienia się go co kilka tygodni, kiedy ulegnie zażółceniu, usuwając w międzyczasie kał kota. Właściwości żwirku silikonowego pozwalają na odparowywanie wody i pochłanianie mocznika. Aby proces odparowywania przebiegał prawidłowo, kuweta powinna stać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Żwirek drewniany to najbardziej ekologiczny ze wszystkich żwirków. Wykonany jest z biodegradowalnych odpadów drewna, pod wpływem kociego moczu rozsypuje się. Nie pyli się jak żwirki betonitowe. Można go także usuwać do toalety. Żwirek drewniany nie nadaje się do stosowania w kuwecie samoczyszczącej.

Warto wiedzieć:

  • Niektóre koty mają tendencję do zjadania żwirku. W takiej sytuacji należy zrezygnować ze stosowania żwirków betonitowych, które mogą napęcznieć w przewodzie pokarmowym zwierzęcia i zatkać go, co w przypadku braku szybkiej pomocy weterynaryjnej grozi śmiercią kota.
  • Aby zniwelować nieprzyjemny zapach z kuwety, można zastosować pochłaniacze i odkażacze, dodawane w niewielkiej ilości do zawartości kuwety. Środki nie tylko redukują przykrą woń, ale zapobiegają przyleganiu żwirku do dna kuwety. Niemniej jednak niektórym kotom, zapach ten może na tyle przeszkadzać, iż nie będą chciały korzystać z kuwety wypełnionej takim żwirkiem.
  • Jeśli u kota obserwuje się reakcję alergiczną, zwykły żwirek warto zamienić na mniej uczulającą wersję silikonową.

Polecamy: 10 najczęstszych problemów z kotem