Jak żywić szczura?

Szczur pojawia się w naszych domach jako zwierzę do hodowli, ze względu na niewielki rozmiar, łatwość pielęgnacji oraz inteligencję. Zatem do dzieła - dowiedz się jak go karmić i zaprzyjaźnij się z ty gryzoniem.
Kardiomiocyty małych ssaków mają zdolność regeneracyjną umożliwiającą odtworzenie całego fragmentu serca./ fot. Fotolia

Dieta

Jedną z ważniejszych kwestii w utrzymaniu szczura w zdrowiu i dobrym samopoczuciu jest odpowiednia dieta. Szczury są gryzoniami, dlatego należy pamiętać, że przez całe życie rosną im siekacze. W związku z tym w diecie szczura ważną rolę odgrywają ziarna, korzenie, łodygi i owoce. Szczury w większości jedzą pokarm roślinny, ale mogą również posilać się mięsem.

Bardzo ważne jest, by dieta Twojego pupila nie była jednostajna, gdyż wówczas szczur nie zachowa zdrowia. Organizm tego gryzonia potrzebuje zarówno tłuszczów, węglowodanów, witamin, błonnika i składników mineralnych. Mimo, iż szczur jest zwierzęciem wszystkożernym, nie daj się zwieźć poglądowi, iż szczur może jeść wszystko. Głównym składnikiem diety szczura powinny być ziarna, następnie warzywa i owoce.

W zależności od gatunku do 25% w diecie mogą zajmować białka. Pozostałe składniki odgrywają mniejsze znaczenie.

Ziarna

Ziarna, które służą zdrowiu szczura to: pszenica, owies, jęczmień, słonecznik, ryż, płatki owsiane, kukurydza. Najlepiej rób własną, świeżą mieszankę ze zbóż. Jest to konieczny składnik diety pozwalający szczurowi ścierać zęby.

Warzywa

Warzywa, które możesz bez obaw podawać swojemu gryzoniowi to: kalafior, cykoria, ogórki, pomidory, marchew, seler, rzepa - te warzywa szczur może jeść surowe, natomiast buraki, ziemniaki, brukselkę czy warzywa strączkowe powinny być ugotowane (bez soli).

Zrezygnuj w diecie szczura z cebuli i czosnku.

Polecamy: Jak przyzwyczaić chomika?

Owoce

Do owoców nadających się do włączenia w dietę gryzonia należą: jabłka, gruszki (bez ogryzków), śliwki, wiśnie, jagody, agrest, maliny nawet owoce egzotyczne jak papaja, granat.

Unikaj tylko cytrusów, ponieważ możesz szczurowi zaszkodzić substancja znajdująca się w skórce owoców.

Aby urozmaicić dietę zwierzęcia możesz podać, np. jajka, nabiał i w zależności od rasy mięso i ryby. Ważne jest by wszystkie produkty były czyste i świeże.

Czytaj także: Jak zadbać o higienę świnki morskiej?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/9 miesięcy temu
Jacek piszesz o dzikich szczurach a nie hodowlanych. Niestety hodowlane maja delikatne zoladki i zupelnie inaczej sie je karmi.
/11 miesięcy temu
Ten kto zaliczył szczury do gryzoni to chyba nie wie co to za szkodnik- proponuję dać mu kawał mięsa a najlepiej coś żywego - upoluje i zje niczym kot mysz. To gatunek wszystkożerny, szkodnik jakich mało, a jego inteligencja jest na tyle wysoka że jak się zagnieździ to wybić to strasznie trudno- najlepiej smakują mu małe kurczaczki - jak ma wybrać pomiędzy pachnącą paszą a kurczakiem wyłowi kurczaka- u mnie w dwa dni szczurze plemię zabiło 40 kurczaków mając do wyboru paszę nawet jej nie tknęły. Ten artykuł to stek bzdur kogoś kto nie ma pojęcia co to szczur.
/2 lata temu
Witam co mogę dać szczurowi do jedzenia w ciągu dnia oprócz mieszanki ziaren?
POKAŻ KOMENTARZE (15)