Jak żywić myszkę domową?

Myszki domowe są łatwe w pielęgnacji i niedrogie w utrzymaniu, a przy tym bardzo inteligentne. Szybko przywiązują się do właściciela i reagują na jego głos. Dowiedz się, jak należy karmić myszkę, aby długo cieszyła się zdrowiem, energią i pięknym wyglądem.
/ 28.11.2013 12:27

Myszy domowe należą do zwierząt wszystkożernych. Trzeba jednak pamiętać, że pokarm, który zdobywa w środowisku naturalnym zdecydowanie różni się od tego, co mamy w lodówce, dlatego aby nie zaszkodzić swojemu pupilowi, należy starannie dobierać składniki i dbać, aby były najwyższej jakości.

fot. Fotolia

Sucha karma

Myszkę domową żywi się przede wszystkim pokarmem roślinnym. Najczęściej są to karmy komercyjne, składające się z mieszkanki ziaren zbóż, uzupełnionej o niezbędne witaminy lub kolby smakowe. Można je kupić w sklepach zoologicznych i marketach. Niezwykle ważne jest przechowywanie ich w szczelnie zamkniętych pojemnikach, aby nie zalęgły się w nich mole. Raz w tygodniu, jako smakołyk, można podawać ziarna słonecznika, pestki dyni i orzechy. Nie należy robić tego częściej, ze względu na dużą zawartość tłuszczu.

Owoce i warzywa

Dietę myszki można urozmaicić o sezonowe owoce i warzywa. Szczególnie lubiane są marchewki, pietruszki, buraki, banany i jabłka. Przed podaniem trzeba dokładnie je umyć, ponieważ nawet niewielka ilość pestycydów, którymi są pryskane może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych naszego pupila.

Zioła

Mysz domowa, jak wszystkie gryzonie, charakteryzuje się nieustannym wzrostem siekaczy. Stały dostęp do suszonych ziół, traw i siana będzie nie tylko doskonałym uzupełnieniem diety, ale także pomoże jej ścierać zęby.

Świetnie sprawdzi się babka lancetowata, czerwona koniczyna i mniszek lekarski.

Zioła powinno się zbierać z dala od ruchliwych ulic, aby nie były zanieczyszczone lub kupować w sklepach zoologicznych. Oprócz tego warto umieścić w  klatce gryzak lub gałązki drzew owocowych.

Polecamy: Jak przygotować się do hodowli myszy?