Pamiętaj! NIGDY nie należy używać kar, które wywołują strach u psa.

Jak wybrać odpowiednią obrożę dla naszego psa?

Właściwy dobór podstawowego sprzętu dla naszego psa ma znaczenie nie tylko dla jego wyglądu i wygody, ale przede wszystkim jego bezpieczeństwa. Dlatego przy wyborze obroży i smyczy powinniśmy kierować się kilkoma ważnymi kwestiami. Nie bez znaczenia jest także to, czy potrafimy zrobić z nich właściwy użytek.
/ 20.08.2010 09:34
Pamiętaj! NIGDY nie należy używać kar, które wywołują strach u psa.

Jak wybrać obrożę?

Zawsze na początku powinniśmy nabyć dla psa zwyczajną obrożę - skórzaną lub taśmową (parcianą). Dostępne na rynku są także obroże z różnych innych tworzyw sztucznych, jednak zwykle są bardziej ozdobne niż praktyczne.
Kiedy wybieramy obrożę dla naszego psa powinniśmy zastanowić się, czemu będzie ona służyła. Obroża ma pełnić przede wszystkim następujące funkcje:

- „oznaczającą” psa: zakładamy psu obrożę, by było wiadomo, że ma on właściciela, nawet gdy jest bez smyczy; 

- ochronną: gdy przypinamy smycz do psiej obroży, by mieć czworonoga pod kontrolą i zapewnić mu bezpieczeństwo. Dlatego np. w ruchliwych miejscach obroża nie może być zbyt luźno zapięta.

Obroża z której pies potrafi wyjść nie daje nam żadnej kontroli ani psu bezpieczeństwa. A więc jest bezużyteczna.

Jaka obroża?

Wbrew temu co wydaje się wielu właścicielom psów, luźna obroża nie jest dla psa wygodniejsza niż obroża dobrze dopasowana. Wyobraźmy sobie, że to tak jakbyśmy nosili zbyt duże buty. Czy są wygodniejsze niż buty dobrze dopasowane?
Z tego powodu wybierzmy naszemu psu obrożę odpowiedniej wielkości i szerokości – zbyt długa, szeroka lub ciężka nie jest wygodna, podobnie jak za cienka lub ciasna.
Właściwy rodzaj i wielkość obroży są podstawową kwestią przy wyborze. Powinniśmy zwrócić uwagę, czy obroża jest dość wytrzymała by nawet mocne gwałtowne szarpniecie naszego psa nie było w stanie jej zerwać.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze obroży?

Materiał z jakiego jest zrobiona:
Zwykle zarówno taśmowe jak i skórzane obroże są dość wytrzymałe. Jak wiadomo jednak materiał materiałowi nierówny, zwróćmy więc uwagę na jego jakość. Jeśli decydujemy się na klasyczną, elegancką obrożę skórzaną, ważne jest, jakiej jakości jest skóra, z której zrobiona jest obroża. Najlepsze obroże są z grubszej skóry z podszyciem, lub z dwóch zszytych warstw skóry. Zbyt cienka skóra, bez podszycia potrafi się niestety rozciągać, a niekiedy nawet zerwać.

Zapięcie obroży:
Jeśli wybieramy obrożę z zatrzaskiem plastikowym musi on być mocny. Zwykłe plastikowe zapięcia potrafią się złamać lub –jeśli są ze zbyt elastycznego plastiku- rozpiąć na skutek szarpnięcia psa. Niektóre firmy produkujące obroże z zapięciami tego typu stosują dodatkowe sposoby zabezpieczenia przed wypięciem się psa z takiej obroży.

Dla bardzo silnych psów bezpieczniej wybrać obrożę z klasycznym zapięciem. Klasyczne zapięcia są dziś rzadziej używane, jednak z pewnością tradycyjne skórzane obroże z takim zapięciem są godne polecenia – zwykle są mocne i można dorobić dziurki w obroży zmieniając jej wielkość w miarę potrzeb i wzrostu psa.

Uchwyt do przypięcia smyczy:
Kolejnym ważnym elementem obroży jest uchwyt do którego przypinamy smycz. Zbyt cienki metal może się wygiąć lub złamać po szarpnięciu psa. Zwróćmy uwagę czy część uchwytu schowana w obroży ma obwód zamknięty, czy jest jedynie zagiętym kawałkiem metalu. Ten drugi rodzaj niekiedy może się rozgiąć i nie utrzymać psa na smyczy. Istotne jest też w jaki sposób uchwyt zamocowany jest do obroży.

Estetyka na drugim miejscu
Kwestie estetyczne są oczywiście nie bez znaczenia, jednak przy wyborze pamiętajmy – najpierw bezpieczeństwo i praktyczność, potem elegancja.

Co zamiast obroży, czyli sprzęt o podobnym zastosowaniu

Łańcuszki i kolczatki mają zastosowanie w szkoleniu psów, ich zakup najlepiej omówić z osobą zajmującą się szkoleniem.

Szelki nie są dobrym wyborem dla wszystkich psów i niewskazane są dla psów ciągnących.

Kantarki dla psów ciągnących na smyczy, jednak nie zastępują one obroży dla psa, i również powinny być dobrze dopasowane.

Pamiętajmy, że żaden dodatkowy sprzęt nie zastąpi starannego wychowania psa, może być jedynie pomocą w niektórych przypadkach.

Jeśli już dokonaliśmy wyboru zwykłej obroży, czas na wybór odpowiedniej smyczy.

Zobacz także: Jaki kaganiec wybrać dla psa?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/11.08.2016 14:04
ja kupuje na apetete.pl mają duży wybór i bez trudnosci można znaleźć obroże dopasowane do rasy
/01.11.2013 15:47
hej mam boksera jaką obroże wybrać