Pies leżący na karmie fot. Adobe Stock

Jak wybrać najlepszą karmę dla swojego psa? Poradnik żywienia psów!

Prawidłowe odżywianie to gwarancja zdrowia i kondycji twojego pupila. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej karmy? Podpowiadamy, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę!
Wioletta Górecka / 18.02.2019 10:22
Pies leżący na karmie fot. Adobe Stock

Zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa. Dostarczenie niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach jest tak samo istotne dla zwierząt, jak i ludzi.

Domowe posiłki serwowane psom bez odpowiedniej wiedzy, mogą przynieść więcej szkód, niż pożytku.

Najbezpieczniej (i najtaniej - zdrowy pies nie musi tak często odwiedzać weterynarza!) jest żywić psa odpowiednią, dobrą jakościowo karmą dla psów. Jak wybrać najlepszą? 

Spis treści:

 1. Gotowa karma dla psów - najzdrowszy sposób żywienia pupili
 2. Rodzaje karm dla psów
 3. Zapotrzebowanie psa na składniki odżywcze
 4. Karmy dla psów z różnymi potrzebami – dlaczego warto na nie postawić?
 5. Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje karm?

Gotowa karma dla psów – najzdrowszy sposób żywienia pupili

Zbilansowanie odpowiednich składników pokarmowych domowymi sposobami jest dość trudne i niestety często – mimo szczerych chęci – nie udaje się stworzyć wartościowego posiłku. Ryzyko niedoborów lub przesadzenia z ilością jakiegoś składnika pokarmowego jest więc stosunkowo spore.

O wiele bezpieczniejszym, a przy tym łatwiejszym rozwiązaniem jest karmienie psów gotowymi karmami. Większość firm ma w swojej ofercie karmy różnego przeznaczenia, na przykład dla:

 • szczeniąt
 • psów dorosłych
 • psów starych
 • rekonwalescentów
 • suk karmiących
 • psów cierpiących na różne schorzenia
 • psów aktywnych
 • psów po zabiegu kastracji lub sterylizacji.

Takie karmy są odpowiednio zbilansowane w taki sposób, by zapewnić zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które na danym etapie życia są dla nich najbardziej potrzebne.

4 najważniejsze filary opieki nad psem!

Rodzaje karm dla psów

Oprócz karm dedykowanych psom ze względu na wiek, aktywność czy stan zdrowia, karmy dzielą się także na suche i mokre.

Obydwa rodzaje kompleksowo dbają o potrzeby zwierzaka. Można zdecydować się na karmienie pupila tylko jednym rodzajem, bądź podawać naprzemiennie pokarm z puszki lub z worka. Wszystko zależy od konkretnego psa: jedne chętniej jedzą pokarm w postaci chrupek, inne wolą postać miękką i mokrą.

Najważniejsze jest to, by wybierać karmę dobrą jakościowo – wysokomięsną, bez mało wartościowych zapychaczy.

Zapotrzebowanie psa na składniki odżywcze

Potrzeby psa na składniki odżywcze, takie jak tłuszcz, węglowodany, białko, a także witaminy i składniki mineralne, są inne niż w przypadku człowieka. 

Dieta psa powinna być oparta przede wszystkim na białku i tłuszczu, z niewielką ilością węglowodanów.

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze - człowiek vs. pies
Składniki odżywcze Człowiek Pies
Białko 10-15 % 30 %
Tłuszcz 25-30 % 63 %
Węglowodany 60-65 % 7%

 

Karmy dedykowane dla psów – dlaczego warto na nie postawić?

Karma przeznaczona dla psa z konkretną potrzebą, ma zwiększone ilości składników, których pies na danym etapie życia potrzebuje najbardziej .

Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje karm?

Żadne suplementy diety ani domowe jedzenie nie zapewnią psu odpowiedniego bilansu w taki sposób, jak profesjonalnie opracowany skład dobrej karmy. 

Producenci oferują między innymi karmy dla:

 • szczeniąt - zazwyczaj składają się z najwyższej jakości naturalnych składników, ze szczególnym uwzględnieniem witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego i zdrowego wzrostu szczeniaka. Nie zawierają składników mogących obciążyć delikatny jeszcze układ trawienia, producenci wystrzegają się także najczęściej alergizujących składników. Karmy dla szczeniąt tworzone są z podobną dbałością, co posiłki dla niemowląt.
 • psów dorosłych -w tym segmencie zróżnicowanie propozycji jest spore. Znajdziemy tutaj karmy dla psów ras małych i dużych, dla zwierząt aktywnych lub mających mało ruchu czy dla alergików.
 • psów cierpiących na różne schorzenia- chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju alergie pokarmowe, schorzenia układu trawiennego i trzustki, stawów, oczu... Poszczególne karmy zawierają składniki wspomagające organizm psa w tej kwestii, której najbardziej potrzebuje. 
 • Karmy dla zwierząt starych – takie karmy najczęściej oznaczone są nazwą SENIOR. Zostały opracowane w taki sposób, by psim seniorom zapewnić większą ilość witamin, między innymi C i E. Taka karma jest lekkostrawna i zawiera zwykle mniej białka, niż pozostałe, jednocześnie dostarczając składników wzmacniających i ochronnych na stawy.
 • Karmy dla rekonwalescentów – to karma zbilansowana pod kątem odżywienia i wzmocnienia organizmu zwierzęcia osłabionego chorobą czy operacją. Dostarcza większej ilości składników odżywczych, w lekkostrawnej formie. Po dojściu zwierzaka do pierwotnej kondycji, karmę należy odstawić – podawanie jej zdrowemu zwierzęciu jest obarczone ryzykiem przesycenia organizmu niektórymi składnikami i tym samym przeciążenia organów, np. wątroby!
 • Karmy dla kastratów – po zabiegu kastracji niektóre zwierzęta mają skłonność do otyłości. Wskutek zmian hormonalnych gorzej radzą sobie z trawieniem na przykład tłuszczy. Karma dla kastratów dostarcza niezbędnych składników odżywczych, dbając o prawidłową masę ciała - mają zmniejszoną kaloryczność.
 • Karmy dla ciężarnych i karmiących suczek – tego typu karmy są bogatsze w składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu suczki w czasie ciąży i karmienia. Pomagają także w regeneracji organizmu po porodzie, wspomagają także laktację.

Najlepsze karmy suche dla psów z różnymi potrzebami to te bogate w mięso, warzywa, owoce i zioła, bez konserwantów i zbóż!

Domowe jedzenie - sposób na urozmaicenie diety psa

Psy to typowi mięsożercy i to właśnie ten składnik powinien być podstawą ich diety. Te zwierzęta powinny spożywać surowe mięso wysokiej jakości (wołowinę, koninę, baraninę, jagnięcinę). Najbardziej wartościowe są części uznawane przez ludzi za odpadki, a więc chrząstki czy ścięgna. 

Domowe posiłki oparte na mięsie i warzywach nie powinny być jednak podstawą diety zwierzęcia, a jedynie jej urozmaiceniem. Wśród przepisów na dania dla psa znajdziesz pyszne (z punktu widzenia zwierzaka) propozycje - najlepiej sprawdzą się one jednak jako przysmak lub posiłek zastępczy w sytuacji braku dostępu do karmy).

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej na temat żywienia psów!Gotowa karma vs domowe żywienie psów - co trzeba wiedzieć?
5 przepisów na wyśmienite dania dla twojego psa!
7 częstych błędów, jakie popełniamy w żywieniu psów!