Akwarium z morską wodą jest namiastką dna ciepłych mórz południowych. Urządza się je dość łatwo, ze względu na bark roślin, ale jest trudniejsze w utrzymaniu niż akwarium słodkowodne.

Jak urządzić akwarium morskie?

Akwarium z morską wodą jest namiastką dna ciepłego morza południowego. Fauna akwarium morskiego zachwyca bogactwem barw i kształtów - egzotyką, której brakuje akwariom słodkowodnym. Akwarium morskie urządza się dość łatwo, ze względu na bark roślin, ale jest ono o wiele trudniejsze w utrzymaniu niż akwarium słodkowodne. Poniższe wskazówki pomogą Ci urządzić akwarium z morską wodą i prawidłowo o nie zadbać.
/ 11.11.2018 22:31
Akwarium z morską wodą jest namiastką dna ciepłych mórz południowych. Urządza się je dość łatwo, ze względu na bark roślin, ale jest trudniejsze w utrzymaniu niż akwarium słodkowodne.

Wybór filtrów do wody słonej

Do filtrowania słonej wody używa się innych środków i urządzeń filtracyjnych niż do filtrowania wody słodkiej. Wysokowydajne filtry stosowane w akwariach słodkowodnych nie nadają się do akwarium morskiego, ponieważ wyłapują za dużo drobnych organizmów, którymi żywią się bezkręgowce i ryby.

Jeżeli chcemy hodować bezkręgowce, koniecznie musimy zainstalować filtr pod powierzchnią piasku, by uniknąć mechanicznego usuwania z wody resztek pożywienia. Filtr denny powinien być umieszczony na samym dnie zbiornika, pod warstwą piasku. Przykrywamy go warstwą muszli i skorup, a następnie piaskiem koralowym.

Na tak przygotowanym podłożu możemy umieścić warstwę drobniejszego piasku krzemowego. Całe podłoże powinna mieć do ok. 7 cm grubości. Na tak przygotowanym dnie można ułożyć żywe skały i ozdoby. 

Żywa skała jest bardzo ważnym elementem w budowie morskiego biotopu w akwarium, ponieważ uczestniczy w procesie filtracji wody. Aby filtracja była skuteczna, żywa skała powinna zajmować 1/4 objętości akwarium.

Wskazówka: Nie wiele jest roślin morskich nadających się do zagospodarowania przestrzeni akwarium. Jeśli jednak koniecznie chcemy mieć w zbiorniku jakieś rośliny, wybierzmy różne gatunki glonów.

Zobacz także: Jak dbać o filtr?

Przygotowanie wody do akwarium morskiego

Gdy dno akwarium jest już gotowe, możemy zająć się przygotowaniem wody. Woda do akwarium morskiego powinna mieć parametry zbliżone do wody morskiej. Wodę z kranu należy najpierw przepuścić przez filtr RO a następnie wymieszać z solą przeznaczoną do produkcji wody morskiej, dostępną w sklepach zoologicznych. Tak przygotowaną wodę, należy odstawić na co najmniej trzy tygodnie, aby uzyskała nowy skład chemiczny.

Słonej wody używamy tylko do podmieniania wody w akwarium. Do uzupełniania odparowanej wody stosujemy wodę przefiltrowaną, nieosoloną.

Instalacja pozostałych sprzętów

W przypadku akwarium morskiego bardzo ważnym elementem wyposażenia jest odpieniacz białek. Urządzenie oczyszcza wodę z toksyn pochodzenia organicznego i nadmiernej ilości niektórych związków i pierwiastków chemicznych. Używając odpieniacza, należy pamiętać o systematycznym podmienianiu wody, aby uzupełnić jej skład o wytrącone cenne pierwiastki.

Zobacz także: Jak oczyścić akwarium?

Kolejnymi niezbędnymi sprzętami w akwarium morskim są grzałka i termometr. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie prawidłowej temperatury w zbiorniku. Grzałkę należy wybrać w zależności od temperatury w pokoju i wielkości zbiornika.

Wskazówka: Korzystniej zainstalować większą grzałkę, która będzie pracowała na mniejszych obrotach, niż mniejszą, pracującą na okrągło.

Oświetlenie w akwarium powinno składać się z dwóch świetlówek - dziennej i aktynicznej (niebieskiej). Dzienna świetlówka powinna mieć temperaturę barwową 6500 K - 10000 K. Jeśli planujemy większy lub głębszy zbiornik, warto rozważyć zakup lampy HQI lub T5. Ilość światła zależy od rozmiaru akwarium i zwierząt jakie planujemy w nim umieścić.

Zobacz także: Jakie akcesoria wybrać do akwarium?