Jak rozpoznać i leczyć zapalenie ucha u psa?

Zapalenie ucha u psa to dość częsta choroba. Może mieć różne podłoża i dotyczyć tylko jednego ucha, albo obu. Przewlekłe zapalenia uszu mogą przerodzić się w znacznie poważniejsze choroby z konsekwencjami takimi jak zaburzenia równowagi i utrata słuchu.
/ 16.08.2010 12:15

zapalenie ucha psa

fot. Fotolia

Na czym polega zapalenie ucha i z czego wynika?

Zapalenie ucha u psów zaczyna się zapaleniem skóry przewodu słuchowego. Ponieważ przewód słuchowy psa nie jest prosty, lecz zakręca pod kątem, są w nim dobre warunki (słaby dopływ powietrza, ciepło i wilgoć) dla rozwoju stanu zapalnego. Podłożem zapalenia mogą być infekcje bakteryjne, zakażenia pasożytnicze (świerzb uszny) lub grzybicze.

Również w wyniku budowy przewodu słuchowego psa stan zapalny może być skutkiem dostania się tam ciała obcego (np. piasek, źdźbła trawy, także woda) do kanału słuchowego. Ciała obce często nie mają jak wypaść z wnętrza przewodu i pozostając tam wywołując stan zapalny. Takie zapalenie najczęściej dotyczy jednego ucha i nazywane jest zapaleniem jednostronnym.

Zapalenie uszu u psa może być też skutkiem jazdy samochodem z głową wystawioną przez okno. Jeszcze inną przyczyną może być alergia – początkowo alergia powoduje swędzenie skóry, a ponieważ pies rozdrapuje skórę uszu, ułatwia namnażanie się i rozwój grzybów i bakterii w tych miejscach.

Jak objawia się zapalenie ucha u psa?

Zapalenie ucha u psa objawia się nieprzyjemnym zapachem z ucha (lub obu), trzepaniem głową, przechylaniem głowy na jedną stronę (gdy zapalenie jest jednostronne pies przechyla głowę na stronę chorego ucha) i uporczywym drapaniem chorego ucha. Często ból powoduje, że pies piszczy, gdy dotkniemy okolice ucha lub nawet gdy sam je drapie.

Zapalenie ucha może mieć charakter ropny (ropa w uchu i duża bolesność) lub rumieniowo-woskowy (gęsta obfita woskowina, zaczerwienie ucha, świąd). W skrajnych przypadkach przewlekłe stany zapalne ucha mogą przenieść się na jego wewnętrzne struktury (przebicie błony bębenkowej i wejście stanu zapalnego do ucha środkowego) doprowadzając do zaburzeń równowagi u psa i z czasem do utraty słuchu.

Silny ból i swędzenie ucha przyczyniają się do ciągłego drażnienia tkanek przez psa, co w efekcie może spowodować powstanie krwiaka małżowiny usznej. Jeśli podejrzewamy u naszego psa zapalenie małżowiny usznej powinniśmy niezwłocznie udać się na badanie.

Polecamy: Podróż z psem - przygotowanie

Badanie ucha i leczenie w przypadku podejrzenia zapalenia

W celu zdiagnozowania choroby i ustalenia jej przyczyny lekarz weterynarii ogląda wnętrze ucha przy pomocy otoskopu, pobiera też wymaz z wydzieliny wypełniającej przewód słuchowy. Jeśli zapalenie jest wynikiem uwięźnięcia ciała obcego w uchu, usuwa się zanieczyszczenie z przewodu słuchowego. Od wyniku badania zależy także, jakie leki będą zastosowane w danym przypadku.

Jeśli stan zapalny zajął także ucho wewnętrzne lub co gorsza także ucho środkowe może okazać się konieczne wykonanie operacji. Jeśli zapalenie uszu ma związek z alergią psa konieczne jest usunięcie przyczyny – czyli leczenie alergii.

Czy wszystkie psy mają jednakową skłonność do zapaleń uszu?

U psów o stojących uszach zwykle łatwiej o wpadnięcie ciała obcego do przewodu słuchowego. Psy o dużych opadających uszach chorują z powodu braku dostępu powietrza do wnętrza ucha i dobrych warunków dla rozwoju choroby. Niektóre rasy i typy psów wykazują większą skłonność do zapaleń uszu. 

Rasy predysponowane do zapaleń uszu to m.in. bernardyny, nowofundlandy, spaniele, bassety, ale także owczarki niemieckie, dobermany i sznaucery. W rzeczywistości jednak zapalenie ucha zewnętrznego może się zdarzyć każdemu psu.

Jak powinniśmy dbać o uszy psa?

Większość ras wymaga usuwania włosów zarastających zewnętrzne uszy oraz regularnego czyszczenia uszu specjalnymi preparatami. Pamiętajmy też by po kąpieli psa osuszyć zewnętrzny kanał słuchowy wacikiem. Regularne kontrole domowe stanu uszu pozwolą wychwycić wszystkie niepokojące zmiany. 

Jeśli tylko coś wyda nam się nie w porządku zgłośmy się z psem do lekarza – im szybciej to zrobimy, tym więcej oszczędzimy psu cierpienia, a sobie dalszych kosztów, jakie ponieślibyśmy w przypadku bardziej zaawansowanej choroby.

Przeczytaj także: Jak chronić psa przed udarem cieplnym

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (39)
/07.01.2018 02:59
PS. Do wypowiedzi poniżej : Nie wiadomo,nie zostało zdiagnozowane dlaczego puchły uszy i sierść na uszach wypadała,endoskopem zbadany i wewnątrz uszu nic ponoć nie wykazało,potem wpierw maści,a potem zastrzyki dostawał i nie wiadomo jakie,co to za zastrzyki były wstrzykiwane przez weterynarza.. Po 3 miesiącach ostra niewydolność nerek,próby ratowania,kroplówki przez 4 dni,a na 5 dzień podany zastrzyk aby zakończyć jego życie,bo ponoć już nic by nie pomogło,a on aby się nie męczył... :( Odkąd zaczęły puchnąć uszy,badań krwi żadnych nie miał przez około 2 miesiące,po około 2 miesiącach endoskopowo zbadane uszy i że w badaniu nic nie wykazało,że ok,badanie krwi,że ok,a po dwóch tygodniach od badania poprzedniego krwi w badaniu krwi ostra niewydolność nerek.. :( Zaczęły puchnąć uszy,minęły 3 miesiące i piesek odszedł już na zawsze.. :( Jak pojawi się jakiś problem,czy z uszami,czy cokolwiek mogące się wydawać błahe,konkretne badania od samego początku konsekwentnie to podstawa,bo później może być już za późno.. :(
/07.01.2018 02:13
Nigdy nie chorował,mając 12 lat zaczęły puchnąć uszy,trzepał uszami,sierść z uszu wypadała,do weterynarza przez 3 miesiące około 2 razy w tygodniu,maści,zastrzyki,a po tych 3 miesiącach ostra niewydolność nerek,ta ostra niewydolność nerek może od tych zastrzyków,po tych 3 miesiącach piesek był już w stanie bardzo złym i zastrzyk aby zakończyć jego życie.. :(
/15.04.2017 21:27
Byłam już u tylu weterynarzy i nadal nic... antybiotyki, krople, a ją jak boli tak boli. Czy ktoś ma jakiś sprawdzony Ntybiotyk. Pomocy!
POKAŻ KOMENTARZE (36)