Wspólne wakacje z psem wymagają odpowiedniego przygotowania, zarówno od strony logistycznej jaki i formalnej. Taki wyjazd to dla nas dodatkowa odpowiedzialność, a dla naszego pupila - stres, dlatego powinniśmy dokładnie przemyśleć, czy my i nasz pies jesteśmy na niego gotowi. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że nie wszędzie będziemy mile widziani z czworonogiem. Nie we wszystkich hotelach, pensjonatach, plażach można przebywać z psem, dlatego zorientujmy się przed wyjazdem, czy tam dokąd jedziemy, oferowane są specjalne miejsca dla urlopowiczów z psem. Na wybór ofert nie można narzekać, bo coraz więcej biur podróży oferuje specjalne hotele dla osób podróżujących ze zwierzętami. Istnieją także specjalne plaże, na których zwierzęta mogą hasać bez ograniczeń.
Zobacz także: Nie możemy zabrać psa na wyjazd - co zrobić?
O czym trzeba pomyśleć przed wyjazdem z psem?
- Obroża, smycz, kaganiec
Oprócz podstawowego sprzętu jakim jest smycz i obroża, przydatny będzie z pewnością kaganiec. Nawet jeśli jedziemy samochodem, może się zdarzyć, że będzie potrzebny. W różnych miastach w Polsce są rozmaite przepisy, warto więc sprawdzić przed wyjazdem jak jest tam dokąd się wybieramy.
Może się także okazać, że będziemy potrzebowali podjechać komunikacją miejską lub pociągiem. W niektóre miejsca będziemy mogli wejść z psem pod warunkiem założenia psu kagańca. Kaganiec to nie ostateczność lecz normalny, pomocny sprzęt, z którego należy korzystać bez względu na to czy pies jest agresywny, czy łagodny jak baranek. Aby kaganiec nie był dla psa udręką powinniśmy stopniowo przyzwyczajać psa do jego używania i koniecznie dobierać tylko wygodne i dobrze dopasowane modele (nie za luźne, nie za ciasne).
- Adresówka/identyfikator
Bez względu na to czy pies jest oznakowany tatuażem lub mikrochipem czy nie, powinniśmy przyczepić do jego obroży identyfikator z numerem telefonu. To dla uczciwego znalazcy błąkającego się psa najprostsza i najszybsza wskazówka. Najlepiej umieścić na identyfikatorze dwa numery kontaktowe, w tym numer naszego telefonu komórkowego, który mamy stale przy sobie.
- Miski, jedzenie i woda
Na wakacje zabieramy też miski dla psa i pamiętamy by zabezpieczyć dla niego jedzenie na czas wyjazdu. Nie róbmy nagłych wielkich zmian żywieniowych, bo mogą się one skończyć po prostu biegunką.
Jeśli gotujemy psu jedzenie w domu, a na wyjeździe będzie musiał jeść suchą karmę, dajmy mu najpierw czas na stopniowe przyzwyczajenie się do nowego menu. Najlepiej około tygodnia przed wyjazdem. Powinna to być karma wymieszana, z tą do której przywykł. Podczas samej podróży powinniśmy też mieć w butelce trochę świeżej wody dla psa - do picia w czasie postojów.
Zobacz także: Gotowa karma czy domowe jedzenie - czym karmić swojego pupila?
Jeżeli planujemy spędzać urlop na plaży, zawsze zabierajmy ze sobą ok. 4 litrów świeżej wody dla psa.
- Kocyk lub posłanie psa
Kocyk lub posłanie psa, albo – jeśli pies jest tak przyzwyczajony – klatka będą na wyjeździe kawałkiem domu, do którego pies przywykł. Warto więc wziąć je ze sobą.
- Książeczka zdrowia
Koniecznie pamiętajmy, by zabrać ze sobą książeczkę zdrowia psa. Przed wyjazdem należy sprawdzić czy pies ma aktualne szczepienia. Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest urzędowo wymaganym szczepieniem w Polsce i powinno być powtarzane co roku. Ważność szczepień najlepiej sprawdzić co najmniej miesiąc przed wyjazdem. Gdyby okazało się, że powinniśmy je powtórzyć, mamy dość czasu.
Zobacz także: Jakich szczepień potrzebuje pies
- Preparat przeciwko kleszczom lub obroża przeciwpchelna
Przed wyjazdem powinniśmy zastosować preparat przeciwko kleszczom w kroplach, ewentualnie w sprayu. Jeśli jednak wyjeżdżamy na dłużej warto mieć ze sobą zapas.
Pies nie powinien się kąpać, ani zbytnio zmoknąć przez ok. 48 godzin przed i po zaaplikowaniu na skórę preparatu przeciw kleszczom. Najlepiej więc zastosować go w domu około trzy dni przed wyjazdem.
Obroże przeciw pchłom i kleszczom działają dłużej niż preparaty w płynach. Powinniśmy jednak zapoznać się ze wskazaniami producenta na opakowaniu odnośnie ich zastosowania.
- Apteczka
Powinniśmy mieć przy sobie przynajmniej po jednym opakowaniu sterylnych gazików, opasek i wody utlenionej. Dobrze jest też mieć ze sobą węgiel w tabletkach, na wypadek gdyby nasz pies zjadł coś co by mu zaszkodziło.
Nie powinniśmy podawać psom leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych bez uzgodnienia z lekarzem weterynarii. Wszystkie powody, dla których mamy zamiar dać psu jakiś lek są sygnałem, że najpierw powinniśmy omówić sprawę z lekarzem weterynarii - przynajmniej telefonicznie!
- Numer telefonu do weterynarza
Weźmy ze sobą na wyjazd numer kontaktowy do stałego lekarza weterynarii, który opiekuje się naszym psem. Poszukajmy też zawczasu kontaktów do lekarzy i lecznic w okolicy, do której się wybieramy. To w razie nagłej potrzeby oszczędzi nam wielu nerwów i skróci czas ewentualnego szukania pomocy.
- Ulubiona zabawka psa
Zabawka będzie miłym dodatkiem do wspólnych zabaw w czasie długich wakacyjnych spacerów.
Z psem za granicę
Planując wyjazd z psem za granicę, powinniśmy uprzednio sprawdzić jakie przepisy dotyczące wwozu i wywozu zwierząt obowiązują w kraju, do którego się wybieramy. Takich informacji można zasięgnąć we właściwej ambasadzie. Dodatkowych informacji udziela także Powiatowy Inspektorat Weterynarii.
Należy pamiętać, że pies wyjeżdżający za granicę musi posiadać osobisty paszport z aktualnym wpisem identyfikacji, aktualnymi szczepieniami oraz mieć ważne świadectwo odrobaczenia i odpchlenia.
Formalności związane z wyrobieniem paszportu dla psa powinniśmy załatwić kilka miesięcy przed wyjazdem. Żeby otrzymać paszport, pies musi posiadać numer identyfikacyjny, czyli tatuaż lub wszczepiony czip.
Nadawaniem identyfikatora zajmuje się lekarz weterynarii. Dokument jest ważny przez rok, czyli tyle, ile wynosi okres ważności szczepień.
Zobacz także: Jak zapewnić bezpieczeństwo psu w aucie?