Jak przygotować klatkę dla chomika?

Jeżeli chcesz dokonać zakupu klatki dla chomika koniecznie przemyśl, w jakim miejscu będzie się ona znajdowała.
Jak przygotować klatkę dla chomika?

Gdzie postawić klatkę

Optymalnie dla chomika jest jeżeli jego klatka umieszczona jest w pokoju o temperaturze powietrza od 20 – 22 stopni C i wilgotności 40-50%. Jeżeli masz taką możliwość umieść klatkę na podwyższeniu, oczywiście musi to być miejsce stabilne, by klatka nie upadła. Chomik reaguje nerwowo na wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa przychodzące z góry, dlatego klatka na podwyższeniu zmniejszy odległość, np. ręki opiekuna do zwierzątka. Nie stawiaj klatki w miejscu bardzo nasłonecznionym, uważaj też na przeciągi, gdyż chomik może się zaziębić. Dla chomika temperatura powyżej 30 stopni C może być bardzo niebezpieczna. W ustawieniu klatki chomika ważna jest też odległość od telewizora, radia czy magnetofony, gdyż gryzonie te nie tolerują głośnych dźwięków.

Idealna klatka

Dla chomika bardzo dobrym rozwiązaniem jest klatka metalowa – o wymiarach: długość 70 cm, szerokość 36 cm, wysokość 37 cm. Klatka musi mieć otwierane drzwiczki, co umożliwia zabiegi pielęgnacyjne chomika. Kraty w klatce powinny być pionowe i znajdować się w odległości ok. 1-1,3 cm (w zależności od rasy chomika).

Polecamy: Co warto wiedzieć zanim kupisz chomika?

Chomik musi mieć przestrzeń do biegania i zakopywania się, dlatego klatka nie może być ciasna i mała. W sklepach zoologicznych są do kupienia też klatki od razu wyposażone w różnego rodzaju drabinki, które umożliwiają chomikowi zabawę.

Istnieje też możliwość zakupu klatki z odpinaną podłogą, jest to wówczas duże ułatwienie w utrzymywaniu czystości w klatce. Ładnie prezentują się klatki metalowe, których pręty pokryte są farbą, są one zupełnie nieszkodliwe dla chomików.

Część osób hoduje gryzonie w starych akwariach czy terrariach z szyb. Jeżeli chcesz w takim miejscu stworzyć dom dla chomika, zwróć uwagę czym sklejane były szyby, gdyż dawniej często stosowano kit z ołowiem, który szkodzi chomikowi. W terrarium koniecznie zapewnij gryzoniowi miejsce do zabawy, gdyż brak szczebelków uniemożliwia my wspinanie się.

Terrarium lub akwarium przykryj specjalną siatką, która uniemożliwi ucieczkę Twojemu pupilowi.

Czytaj także: Jak przyzwyczaić chomika?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 lata temu
Ja będé miała chomika polecam tą stronę
/3 lata temu
pff ale głupota zaden wymiar nie może mieć mniej nić 70 dł 50 szer
/7 lat temu
mam pytanie o wyłożenie klatki podściółką, czy należy położyć pod nią papier? czy wystarczy właśnie sama podściółka?
POKAŻ KOMENTARZE (1)