Pamiętaj, że niezależnie od tego, jak bardzo kochasz swojego psa — i jak bardzo on kocha Ciebie — pies to nie człowiek. Fot. EU/WU

Jak pies odbiera świat – psie zmysły

Pies polega na swoich pięciu zmysłach, by zrozumieć, co się dzieje w jego otoczeniu. Zrozumienie tego pozwoli Ci lepiej „rozgryźć” swojego psa. Czytając, pamiętaj, że niezależnie od tego, jak bardzo kochasz swojego psa — i jak bardzo on kocha Ciebie — pies to nie człowiek.
Pamiętaj, że niezależnie od tego, jak bardzo kochasz swojego psa — i jak bardzo on kocha Ciebie — pies to nie człowiek. Fot. EU/WU

Pies postrzega świat zupełnie inaczej. Poznanie sposobu, w jaki pies odkrywa świat i bada otoczenie, ułatwi Ci bycie lepszym nauczycielem dla niego.

WZROK

Wzrok nie należy do najsilniejszych psich zmysłów. Ogólnie rzecz biorąc, psy są krótkowidzami, kiepsko rozróżniającymi kształty i ruch. Niemniej jednak pies widzi niemal równie dobrze w nocy, co w dzień. Pies wykorzystuje węch, by zidentyfikować dany przedmiot. Widząc nieznany obiekt, pies może na niego szczekać i zachowywać ostrożność — potrzebuje go obwąchać, by się z nim zapoznać i poczuć się pewniej.

Psy wykorzystują jednak wzrok w relacji z ludźmi. Pies będzie patrzył na Ciebie, szukając wskazówek, i skupiał się na Tobie, kiedy będziesz mu wydawał komendy. Przyklęknij i raz dziennie spojrzyj psu głęboko w oczy. Poczekaj, aż odwróci wzrok.

Jeśli spotkasz obcego psa, unikaj patrzenia bezpośrednio na niego, ponieważ może on to odebrać jako rzucone mu wyzwanie i zaatakować Cię.

WĘCH

Węch jest najsilniejszym spośród psich zmysłów, wiele tysięcy razy bardziej czułym niż ludzki węch. Pies nosem „widzi” otoczenie. Jeśli pozwolisz psu obwąchać nieznany przedmiot (na przykład miotłę, lekarstwo czy ręcznik), to będzie się czuł pewniej.

Pozwól też psu obwąchać nowe miejsce, na przykład gabinet weterynarza czy dom znajomego, zanim zaczniesz oczekiwać, że pies poświęci Ci całą swoją uwagę.

SŁUCH

Słuch psa jest znacznie lepszy niż ludzki i psy potrafi ą słyszeć dźwięki, których Ty nie słyszysz. Zmysł słuchu pozwala psu pilnować otoczenia. W domu może panować zupełna cisza, a pies nagle zaczyna szczekać niczym oszalały. Najwyraźniej coś usłyszał i stara się zawiadomić wszystkich o obecności intruza. Możesz nauczyć psa, by nie szczekał na każdy dźwięk lub szybko się uciszał, pamiętaj jednak, że szczekanie jest normalną reakcją na nietypowe dźwięki.

Przeczytaj także: Jak wychowywać psa ze schroniska

Pies będzie odbierał słuchem Twoje polecenia. Nigdy nie krzycz na psa, ponieważ pies odbiera to jako szczekanie. Jeśli będziesz wrzeszczał na psa, ten może się przestraszyć lub zacząć odszczekiwać - to tak, jakbyś włączył zestaw stereo na pełen regulator.

SMAK

Psi zmysł smaku nie należy do szczególnie wyrafinowanych. Pies nie przeżuwa jedzenia, oddziera duże kawałki i przełyka je. Nie trawi również pożywienia tak dobrze, jak my. Staraj się nie zmieniać psu diety. Pies nie jest w stanie strawić wielu rzeczy, które mogą jeść ludzie. Karm psa zawsze w taki sam sposób i nie dawaj mu pokarmów zawierających cukier.

Nie zostawiaj czekolady w miejscu, w którym pies mógłby się do niej dobrać. Jest dla niego trująca i może go nawet zabić!

DOTYK

Kiedy dotykasz psa, może on to zrozumieć na jeden z trzech sposobów:

  • jako czułość i troskę,
  • jako zaproszenie do zabawy,
  • jako atak.

Delikatne dotknięcia pomogą psu uspokoić się i zrelaksować. Drapanie lub podszczypywanie może być odebrane jako zachęta do zabawy — to odpowiednik psiego delikatnego podgryzania i szczypania zębami.

Zobacz też: Niekontrolowane wypróżnianie się psa - co robić?

Szyja i gardło psa są szczególnie wrażliwe i dotknięcie ich znienacka lub mocne złapanie może być odebrane jako atak. Uważaj, głaszcząc i dotykając nieznajomego psa w tych miejscach, ponieważ może on to odebrać jako wyzwanie lub próbę ataku.

Artykuł jest fragmentem książki: Jak wyszkolić psa? Patrz i ucz się!, Sarah Hodgson, wyd. Helion