Jak nauczyć psa pracy węchowej?

Jak nauczyć psa pracy węchowej?

Nauka psa tropienia i pracy węchowej to zajęcie dla cierpliwych i wytrwałych ludzi. Dla wielu psów jest pasją, a dla nas może być również okazją do kontaktu z przyrodą i wyciszenia. Czasem też może okazać się przydatną umiejętnością naszego psa.
/ 20.08.2010 12:31
Jak nauczyć psa pracy węchowej?

Psi węch

Ponieważ węch psa jest nieporównywalnie doskonalszy od ludzkiego, potrafi on rozróżnić i wyczuć zapachy nawet z bardzo dużych odległości. Pies, jako zwierzę drapieżne, potrzebował genialnego węchu, by wyczuć przyszłą zdobycz i wytropić ją. Taką umiejętność do dziś posiadają psy myśliwskie. Wspaniały węch psa został wykorzystany przez ludzi na bardzo wiele sposobów, przede wszystkim w celach użytkowych – przez wojsko, policję, straż pożarną, straż graniczną, i służby celne, a nawet w medycynie. Mimo wielu nowoczesnych sprzętów psi nos wciąż jest w wielu zadaniach niezastąpiony.

Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość ludzkich komórek węchowych – jest ich około 5-10 milionów- i porównamy ją z psimi – od 100 do 250 milionów w zależności od rasy, zrozumiemy różnicę.

Nieporównywalna jest ilość zapachów, jakie pies potrafi rozróżnić w stosunku do naszych ludzkich umiejętności, i nieporównywalna jest prędkość, z jaką pies wychwytuje i identyfikuje zapach. Dobre szkolenie dodatkowo rozwija te zdolności.

Wiele domowych psów czerpie ogromną radość z węszenia. Praca węchowa jako wykorzystanie ich naturalnych zdolności jest dla nich – i z czasem może być dla nas – wielką pasją. Już same zamiejskie wycieczki na treningi są wielką przyjemnością.

Jak możemy wykorzystać węch naszego psa?

Pomysłów jest całe mnóstwo. Podstawowe kierunki pracy węchowej z psem, których niemal każdy może spróbować to tropienie śladów i nauka rozróżniania oraz znajdowania własnych przedmiotów.

Zanim zaczniemy, powinniśmy wiedzieć bardzo ważną rzecz: nie każdy pies rodzi się pasjonatem tropienia. Są psy w większym lub mniejszym stopniu zainteresowania tego rodzaju pracą. Niektóre nie widzą świata poza tropieniem, inne wymagają więcej pracy z naszej strony. Podstawą nauki psa każdej pracy węchowej jest nasza cierpliwość i wytrwałość. Gdy tego brak- lepiej od razu dać z tym spokój.

O czym powinniśmy wiedzieć zanim zaczniemy z psem zabawę w tropienie?

Znacznie łatwiej nauczyć psa od nowa prawidłowego wykonywania wszystkich ćwiczeń, niż korygować wcześniej popełnione błędy. Dlatego jeśli nie mamy jeszcze doświadczenia w nauce psa pracy węchowej, powinniśmy skorzystać z pomocy doświadczonego trenera. Literatura fachowa może się przydać, jednak doświadczenie to wiedza bezcenna.

Ponieważ my, ludzie, nie widzimy zapachu, musimy nauczyć się odczytywać wiele innych szczegółów z otoczenia. Podobnie jest z psem- uczy się wykorzystywać swój węch na nasz-ludzki- użytek. Zabawa z psim węchem „wciąga” nie zawsze od razu, z czasem staje się pasją- i człowieka i psa. Nauka zakończona sukcesem to ogromna satysfakcja.

Zobacz też: Tropienie i zabawy z "psim nosem"

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/22.03.2018 11:44
Czytanie tego artykułu to strata czasu!
/12.07.2014 14:03
Sratatata, czego dowiedzieliście się po przeczytaniu artykułu? Ano, że pies lubi tropić a o czym jest niby artykuł? "Jak nauczyć psa pracy węchowej"... PARANOJA
/11.10.2012 18:32
to jest kur.a opis nie jak nauczyc
POKAŻ KOMENTARZE (1)