Jak dbać o zdrowie psa?

Zdrowy pies jest wesoły, chętny do zabawy, kocha spacery i ma dobry apetyt, a jego futro lśni w słońcu. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o zdrowie psa - jak obserwować jego wygląd i zachowanie, by nie przegapić niepokojących objawów.
/ 22.04.2015 11:01

zdrowie psa

fot. Fotolia

Najważniejsza jest profilaktyka. Kiedy zdecydujemy się na zakup szczeniaka, warto też zapytać hodowcę lub znajomych „psiarzy”, czy mogą polecić nam weterynarza. To bardzo ważne, żeby mieć stałego zaufanego lekarza, który będzie opiekował się naszym czworonogiem. Podczas pierwszej wizyty zbada naszego pupila, odrobaczy (jeżeli jest taka potrzeba) i ustali schemat szczepień ochronnych przeciw groźnym dla życia psa chorobom zakaźnym.

Zdrowy pies to zaszczepiony pies 

Szczepionki na wiele psich chorób są podawane w jednym zastrzyku (tzw. szczepionki poliwalentne). Szczepienie odbywa się kilkakrotnie, ponieważ większość szczeniaków ma tymczasową ochronę (przeciwciała) od matki, które mogą zakłócić zdolność wytwarzania ich własnych przeciwciał. Psy szczepi się obowiązkowo przeciw wściekliźnie, ale nasz podopieczny, aby był bezpieczny, potrzebuje ich o wiele więcej. Należy zaszczepić go przeciw: parwowirozie, nosówce, wirusowemu zapaleniu wątroby, parainfluezy (kaszel kenelowy), koronawirozie.

Po raz pierwszy szczenięta należy zaszczepić ok. 2 miesiąca życia, następnie zrobić to za dwa tygodnie, podając dawką przypominającą, a później po roku. Dalsze szczepienia trzeba uzgodnić z lekarzem weterynarii. Zanim szczeniak ich wszystkich nie otrzyma i nie nabędzie odporności, nie może mieć kontaktu z innymi psami ani ich odchodami. Nie należy więc go wyprowadzać na spacery, chyba że do własnego ogrodzonego ogródka.

Uwaga na pasożyty!

Przyczyną wielu chorób u psów mogą być pasożyty wewnętrzne (robaki, tasiemiec) i zewnętrzne (pchły, wszy, kleszcze). Dlatego powinniśmy, regularnie raz na kwartał, odrobaczać naszego czworonoga. Tabletki kupimy u lekarza weterynarii. Również w lecznicy możemy nabyć środki zabezpieczające zwierzęta przeciw pchłom i kleszczom. Zakraplamy je na skórę psa. Należy to robić bardzo systematycznie, co miesiąc, ponieważ choroby spowodowane ukąszeniem przez kleszcza mogą być nawet śmiertelne (np. babeszjoza, czasami nosi też nazwę piroplazmozy).

Regularny przegląd zdrowotny

Przy okazji zabiegów pielęgnacyjnych i codziennych spacerów należy dokładnie przyjrzeć się zwierzęciu. Powinniśmy zwrócić uwagę na:

oczy – czy są czyste i błyszczące. Jeżeli pojawi się wydzielina, łzawienie, włosy wokół oczu są zlepione, trzeba udać się do lekarza. U starych psów tworzy się często katarakta. Weterynarz przepisze krople, które opóźniają mętnienie soczewki.

Uszy – najczęstsza dolegliwość to zapalenie przewodu słuchowego. Zwłaszcza podatne są psy o długich opadających uszach.

Zęby – czasami lekarz musi pomóc usunąć oporne mleczaki u szczeniaków, zwłaszcza u ras miniaturowych. Następny problem to kamień nazębny, który musi być usuwany, gdyż powoduje stany zapalne dziąseł, wypadanie zębów, a nawet choroby serca i nerek.

Jeżeli pies szybko się męczy, niechętnie spaceruje i ma problemy z oddychaniem, zdarzają mu się omdlenia, to koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem. Może mieć  bowiem chore serce.

Polecamy: 7 błędów w żywieniu psów

Problemy z wagą

Psy uwielbiają jeść. To naturalne, że jedzą, kiedy mają pokarm w zasięgu pyska. Tym bardziej, że staramy się im dogadzać, nagradzamy smakołykami. Bardzo często przy tym nie zdając sobie sprawy z tego, że nasz ulubieniec jest otyły.

Badanie żeber. Przy prawidłowej wadze pies ma zaznaczoną talię, a przy dotknięciu żeber wyczuwa się tylko nieznaczną wyściółkę tłuszczu. Jeżeli natomiast nie można wyczuć żeber, to pora na odchudzanie.

Reżim odchudzania. W porozumieniu z lekarzem weterynarii wylicz, ile kalorii dziennie twój pies powinien spożywać i podawaj mu kilka małych posiłków. To powstrzyma uczucie głodu. Ilość karmy, którą otrzyma w ciągu dnia, musi być dopasowana do jego potrzeb, tylko podzielona na małe porcje. Zadbaj również o więcej ruchu, np. o dwa długie energiczne spacery w ciągu dnia. Po trzech miesiącach pies schudnie.

Dobre podpowiedzi

Nigdy nie ignoruj pierwszych objawów choroby u swojego ulubieńca. Oto, co należy zrobić, gdy pojawi się:

Biegunka. Jeśli pies nie zdradza innych objawów chorobowych, jest wesoły i dobrze wygląda, poczekaj  jeden dzień Jeżeli nie minie, zgłoś się do lekarza. Obserwuj, czy pies pije wodę, gdyż musi uzupełniać płyny, które traci.

Wymioty. Jeżeli są sporadyczne i występują zwłaszcza po zjedzeniu trawy, nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli zaś pies wymiotuje kilkakrotnie w ciągu dnia, prawdopodobnie to sygnał poważnej choroby.

Mocz z krwią. Może oznaczać infekcję dróg moczowych lub początek innej choroby. Trzeba zgłosić się do lekarza.

Odmawianie jedzenia. Pies może sobie zrobić jednodniową głodówkę. Jeżeli jednak nie je przez kolejny dzień lub dwa, wybierz się z nim do lekarza weterynarii.

Uporczywe drapanie. Przyczyny mogą być różne, od pasożytów do groźnych chorób.

Ciepłota ciała.  Temperaturę u psa mierzymy w odbycie. Normalna to od 37,5 do 38,5 st. C. Jeżeli więc przekracza 39 st. C, oznacza, że zwierzak jest chory.

Polecamy: Wiek psa - jak go obliczyć?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/28.09.2016 19:25
Nie znam tej karmy. Ale muszę się rozejrzeć, to co oferują supermarkety woła o pomstę... jak mozna takie niedobre karmy kupować i nie dbać wcale o zdrowe własnych zwierzaków.
/26.09.2016 06:51
Kupuje swojemu Beaglowi właśnie karmę Kingsmoor bo jest pełnowartościowa to jedno, ale i pozbawiona tych niezdrowych zapychaczy jak ryż, czy ziarna zbożowe. Mój pies jest bardzo aktywny i potrzebuje odpowiednio dobranych składników odżywczych a dzięki niej wiem, że karmię go odpowiednio.
/15.09.2016 07:28
A słyszałyście o karmie Kingsmoor dla psów? Jest bardzo zdrowa, z dobrym składem i bez glutenu!
POKAŻ KOMENTARZE (3)