Zabiegi pielęgnacyjne
Psy mieszkając z nami pod jednym dachem, coraz częściej mają wstęp do sypialni swoich opiekunów i wszystkich innych domowych pomieszczeń z kuchnią i jadalnią włącznie. Chcemy zatem, aby były jak najczystsze i najprzyjemniejsze dla nas, ludzi. Przesada we wszystkim nie jest wskazana, jednak trochę higieny nie zaszkodzi. Zachowując zdrowy rozsądek możemy utrzymać naszego czworonożnego przyjaciela w bardzo estetycznym i przyjemnym dla nas stanie, bez nadmiernego stresu dla niego.
Jakie zabiegi są potrzebne?
Wszystko zależy od tego jakiego mamy psa. Jaki jest rodzaj jego włosa (sierści), czy ma skłonności do jakichś chorób lub alergii i w jakim żyje środowisku. Każdy rodzaj włosa wymaga innego typu zabiegów pielęgnacyjnych.
Niektóre psy wymagają tylko czesania, inne trymowania, jeszcze inne strzyżenia. Zabiegi te wbrew pozorom dotyczą nie tylko psów rasowych, ale też wskazane są dla mieszańców o konkretnym rodzaju włosa. Służą nie tylko eleganckiemu wyglądowi, ale i oczyszczeniu skóry z martwego włosa i odświeżeniu.
Uszy
Niektóre rasy mają skłonność do chorób uszu, inne mają uszy zawsze czyste i w świetnym stanie, jeszcze inne wiecznie brudne ze skłonnością do stanów zapalnych. Jeśli uszy naszego psa są w środku czyste nie trzeba ich nadgorliwie oczyszczać. Jeśli jednak co jakiś czas robią się na nich lekko widoczne brudne ślady, należy to zrobić. Na rynku zoologicznym dostępne są różne preparaty do pielęgnacji uszu dla zwierząt. Ich użycie nie wymaga ani szczególnych umiejętności, ani wiedzy. Ważne, by używać preparatu sprawdzonej jakości.
Preparaty (w płynie, piance lub żelu) wpuszcza się do kanału słuchowego psa. Potem chwilkę masujemy delikatnie od zewnątrz podstawę ucha, a na końcu wycieramy wacikiem pozostałą substancję z wnętrza ucha. Ucho psa zbudowane jest tak, że nie musimy wycierać go szczególnie głęboko. Resztki nieusuniętego preparatu wypłyną same.
Gdy ucho jest zaczerwienione, pełne ciemnej wydzieliny i brzydko pachnące nie należy nic robić samemu. W takiej sytuacji powinniśmy szybko pokazać je lekarzowi.
Oczy
Niektóre psy, szczególnie te mające długą grzywkę, często mają lekkie ślady w kącikach oczu, tzw. ”śpioszki”. Dopóki jest to mała sucha grudka nie trzeba się martwić. U białych i bardzo jasnych psów dość często powstają zacieki na włosach tuż przy oczach. Na rynku dostępne są zarówno preparaty do przemywania oczu, jak i do usuwania zażółceń z sierści przy oczach. Można także użyć chłodnej esencji herbaty lub przegotowanej wody. Oczy należy przecierać bardzo delikatnie, najlepiej gazikiem, a nie watką z której mogą wejść do psiego oka drobne kłaczki.
Pazury
Psy, które mają za mało ruchu biegają tylko po miękkich powierzchniach lub mają nieprawidłowo zbudowane łapy i nie ścierają wystarczająco pazurów. Podczas, gdy pies stoi spokojnie rozluźniony pazury nie powinny sięgać ziemi. Także jeśli nasz pies „stuka” pazurami o podłogę chodząc po domu, z pewnością długość jego pazurków wymaga korekty.
Przeczytaj: Nie możemy zabrać psa na wyjazd - co robić?
Obcinanie pazurów można przeprowadzić samemu, jeśli wiemy jak to zrobić. Wewnątrz pazura jest naczynko krwionośne, a zbyt krótkie obcięcie spowoduje przecięcie tego naczynka. Dlatego jeśli nie mamy doświadczenia, poprośmy weterynarza, by pokazał nam jak to zrobić.
Zęby
Dbać należy także o zęby naszego pupila. Do codziennej higieny możemy używać specjalnych past i szczoteczek dla psów, jak i różnych gryzaków i ciasteczek produkowanych specjalnie do higieny jamy ustnej naszych czworonogów. Jednak przy większym kamieniu konieczna będzie wizyta u psiego stomatologa.
Sprawdź też: Jak przygotować się na wakacje z psem?