12 najsłynniejszych imion dla psów, które spopularyzowali pisarze i fimowcy

Zastanawiasz się jakie imię nadać swojemu psu? A może któreś z tych uwiecznionych na kartach książek, w filmach, opisanych w reportażach?
Barbara Lasota / 11 miesięcy temu
12 najsłynniejszych imion dla psów, które spopularyzowali pisarze i fimowcy fot. Fotolia

Reksio

Jest bohaterem starego popularnego polskiego serialu animowanego z lat 1967 – 1990. Reksio to sympatyczny łaciaty kundelek, który mieszka w budzie  na podwórku.  Ma mnóstwo przygód, dobre serce, jest inteligentny, umie rozmawiać z ludźmi, zwierzętami, nawet kosmitami.  Podbija serca dzieci swoją dobrocią, wrażliwością, chęcią działania. Uczy je dobra. W Bielsku Białej, gdzie kręcono ten serial, jest pomnik Reksia wykonany z brązu. Kreskówkę wymyślił i wyreżyserował Lechosław Marszałek. Niektóre odcinki można znaleźć na youtube.

Pankracy

Pies Pankracy to maskotka, zaprojektowana przez  scenografkę Lidię Wopaleńską. Przez ponad dwanaście lat pojawiał się w każdy piątek na ekranie telewizora, w specjalnym programie dla dzieci "Piątek z Pankracym" razem z nieżyjącym już aktorem, Zygmuntem Kęstowiczem. Obaj omawiali listy nadesłane przez dzieci, zapraszali do nowych konkursów, śpiewali piosenki a także zapraszali na filmy.

Lampo

To bohater opowiadania Romana Pisarskiego pod tytułem "O psie, który jeździł koleją". Lampo jest kundelkiem, wiernym przyjacielem i niestrudzonym podróżnikiem, o którym pewien dziennikarz pisze artykuł. Całe dnie spędza na stacji Marittima, gdzie jego nowy pan jest zawiadowcą, a na wieczór wraca z nim do domu. Lampo uratował małą dziewczynkę Adelę, poświęcając swoje życie. Na stacji Campiglia Marittima we Włoszech znajduje się jego pomnik.

Pluto

Pies Pluto jest bohaterem filmów animowanych, powstałych w studiu Walta Disneya. Jest również postacią znaną z komiksów. Ma szczęście do wpadania w różne tarapaty. Jest prześmieszny – trochę łobuziak, kochliwy, czasem głupio tchórzliwy, ale gdy naprawdę trzeba, zachowuje się jak prawdziwy bohater. Choć kreskówka powstała dawno temu, to niesamowite przygody Pluto wciąż bawią dzieci, nie tylko te małe. To bardzo wdzięczne imię dla psa i do wielu pasuje jak ulał. 

 Lassie

Słynne imię psa z książki zatytułowanej "Lassie wróć" Erica Kinghta, i filmów nakręconych na jej podstawie. Lassie była suką rasy owczarek szkocki długowłosy, ale do odtwarzania tej roli angażowano psy tej rasy. Książka i film opowiadają historię niezwykłej przyjaźni Lassie i chłopca Joe. Rodzice dziecka z konieczności sprzedają psa, a ten wielokrotnie wraca do swojego przyjaciela, mimo dalekiej i niebezpiecznej drogi.

Biały kieł

To właściwie w jednej czwartej pies i w trzech czwartych wilk. Jest bohaterem powieści amerykańskiego pisarza Jacka Londona, która doczekała się także adaptacji filmowych. Biały Kieł początkowo był wychowywany przez matkę w puszczy, a później trafił do Indian, stąd indiańskie imię. Stamtąd, po wielu czasem dramatycznych perypetiach, dotarł na ranczo. Biały kieł jest wojowniczym, odważnym wilkiem, a przy tym wiernym przyjacielem.

Rolmops vel Rolly

To kundelek, pies z książki Kornela Makuszyńskiego "Szaleństwa panny Ewy" i jej wierny przyjaciel. Nie sposób opisać Rolmopsa lepiej niż to zrobił mistrz Makuszyński. Oddajmy więc mu głos.
"Był to (Rolmops) przedziwny stwór przyrody, której coś musiało uderzyć na rozum w chwili stwarzania tej kreatury. Miał on cztery krótkie, krzywe łapy i haniebnie kosmaty ogon, z którego można było sądzić, że to jednak pies. Gdyby posiadał urzędowy rodowód, napisano by w nim: syn jamnika i kanapy. Kreatura pokryta była ostrą i długą sierścią dobrze urodzonej kozy, a oczy jej – mądre, sprytne, małe i wesołe – pożyczone były od świni. Posiadała tylko jedno ucho całe i obwisłe, drugie bowiem było marną pozostałością po jakiejś krwawej walce. Zwierzak ten na pierwsze spojrzenie, pomimo swej diabelskiej urody, wyglądał sympatycznie. Długi, niski, śmiesznie kosmaty, a tak zabłocony, jak gdyby brzuchem czyścił ulice (...)."

Cywil

To pies rasy owczarek niemiecki, o którego przygodach opowiada popularny serial z PRL- u "Przygody psa Cywila". Cywil urodził się w Zakładzie Tresury Psów Milicyjnych. Ponieważ jednak był nadliczbowy, to zapadła decyzja, aby go uśpić. Psiak jednak miał szczęście, uratował go sierżant Walczak i wytresował na psa milicyjnego. Okazało się, że jest najodważniejszym i najinteligentniejszym psem milicyjnym.

Szarik

Wiadomo, to bohater z "Czterech pancernych i psa". Podobnie jak pies Cywil, to także owczarek niemiecki. Swoje imię, które po rosyjsku znaczy kuleczka, ukochany pies pancerniaka Janka dostał jeszcze w czasie, gdy ten przebywał w Rosji. Dobrze wyszkolony, był nie tylko ulubieńcem załogi czołgu, ale też pomagał w trudnych frontowych zadaniach. Co ciekawe, w filmie w rolę Szarika wcielały się trzy różne psy milicyjne: Trymer. Spik i Atak.

Śliniak

To bohater sympatycznego i bardzo lubianego  serialu komediowego "Rodzina zastępcza". Śliniak jest pupilem rodziny Kwiatkowskich. To pies starej francuskiej rasy dogue de Bordeaux należącej do grupy molosów. Filmowy czworonóg jest ładgodny i właściwie bezproblemowy. Śliniaka wszyscy domownicy rozpieszczają, niemal wszystko mu wolno. W jego rolę wcielały się trzy psy: Nestor, Boss i Mateusz.

 Rex i Alex

Obaj są owczarkami niemieckim. Rex to bohater austriacko–niemieckiego serialu "Komisarz Rex". Jest wspaniałym towarzyszem swojego opiekuna i, co ważne, pomaga mu rozwiązywać najtrudniejsze kryminalne zagadki. Na podstawie tego serialu oraz jego włoskiej wersji powstała wersja polska, "Komisarz Alex". Nasz Alex jest równie biegły w policyjnym rzemiośle.

Beethowen

To bohater filmu z gatunku familijnych o takim samym tytule. Beethowen jest psem rasy bernardyn (na początku małym szczeniakiem), który po różnych perypetiach trafia do rodziny Newtonów. Uwielbia zabawy z dziećmi, jest rezolutny i inteligentny. Wyrasta na ogromnego bernardyna. Bywa, że sieje też spustoszenie i jest nieposłuszny. Mimo to pozostaje z rodziną. Swoje muzyczne imię zawdzięcza temu, że entuzjastycznie zareagował na dźwięki V Symfonii Ludwiga van Beethowena.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/tydzień temu
XD