Identyfikatory i tatuaże dla psów - jakie wybrać?

Istnieją trzy podstawowe metody identyfikacji psów, zastosowanie nawet wszystkich trzech u naszego psa wcale nie będzie przesadą. Jakie to metody i dlaczego warto oznakować psa nawet wszystkimi trzema? Zaczynamy od omówienia identyfikatorów i tatuaży.
Identyfikator powinien zawierać co najmniej jeden telefon kontaktowy do nas, a najlepiej dwa, oraz imię psa. J

Identyfikatory, adresówki

Tradycyjne adresówki i identyfikatory przyczepiane do obroży nie są w prawdzie permanentnym sposobem oznaczenia psa, ale najprostszym w obsłudze dla każdego komu w ręce wpadnie nasz psiak. Z daleka widoczny identyfikator lub tabliczka na obroży są ewidentnym dowodem, że nasz pies ma właściciela oraz jednocześnie prostą wskazówką jak do niego dotrzeć.

Identyfikator powinien zawierać co najmniej jeden telefon kontaktowy do nas, a najlepiej dwa, oraz imię psa. Jeśli wyjeżdżamy z psem pamiętajmy, że numer telefonu powinien być poprzedzony numerami kierunkowymi. Możemy także umieścić adres, ale nie jest to konieczne. Dostępne są różne rodzaje identyfikatorów. Maleńkie skręcane tubki przywieszane do obroży niestety czasem lubią się odkręcać i gubić najważniejszą zawartość – karteczkę z danymi.

Metalowe tabliczki w różnych kształtach, często bardzo ozdobne, również przywieszane do obroży są dość trwałe i czytelne. Używając przywieszanych do obroży identyfikatorów trzeba uważać by przypinając smycz do obroży, nie przypiąć karabińczyka do małego kółka mocującego identyfikator. Raczej nie wytrzyma ono pociągnięcia psa. Zarówno pies jak identyfikator (niestety oddzielnie) w tej sytuacji mogą się zerwać. Możemy też zamówić grawerowaną tabliczkę przyczepianą bezpośrednio do powierzchni obroży psa.

Ten rodzaj tabliczek najlepiej nadaje się do skórzanych obroży. Zaletą zarówno takiej obroży, jak i tabliczki jest ich duża trwałość. Bez względu na to czy nasz pies ma tatuaż czy mikrochip powinniśmy zaopatrzyć go w zwykły czytelny identyfikator. Dzięki temu uczciwy znalazca ma ułatwiony sposób skontaktowania się z nami jak najszybciej, a szybkie odzyskanie psa oszczędzi mu stresu.

Zobacz też: Mikrochipy - jak je zastosować do identyfikacji psa?

Tatuaże

Ta metoda dotyczy głównie psów rasowych, polega na tatuowaniu szczeniąt. Niektóre schroniska również znakują psy tatuażami, jednak ich system znakowania różni się od systemu znakowania psów rasowych Związku Kynologicznego w Polsce. Tatuaże wykonywane są po wewnętrznej stronie ucha, lub w pachwinie.

Związek Kynologiczny w Polsce oznacza psy tatuażem złożonym z jednej litery – każdy oddział ma przypisana inną literę – oraz trzema cyframi. Jeśli znajdziemy psa z taki tatuażem powinniśmy zgłosić jego znalezienie właśnie do Związku Kynologicznego, który pomoże nam odszyfrować symbol i znaleźć właściciela lub hodowcę. Może się też zdarzyć, że pies będzie miał zagraniczny tatuaż – tu odszyfrowanie go będzie trudniejsze, ale Związek Kynologiczny będzie również pomocny, ponieważ zarejestrowane są w nim psy rasowe w Polsce także urodzone poza granicami kraju.

Przeczytaj: Jakie są korzyści ze spacerów z psem

Tatuaże robione dawnym sprzętem niekiedy z wiekiem psa stają się mniej czytelne (dla łatwiejszego odczytania tatuażu w uchu można wygolić zarastające go włosy), ale dzisiejsze nowoczesne tatuownice pozwalają na wykonanie bardzo czytelnego trwałego tatuażu. Tatuaże w pachwinie zwykle są lepiej widoczne, ale nie każdy pies pozwoli obcym przewracać się na plecy.

Tatuaż jest widocznym gołym okiem sposobem oznakowania psa, co często pomaga w odnalezieniu właściciela, ale nie daje bezpośredniej informacji jak do niego dotrzeć. Droga jest dość złożona, dlatego mimo tatuażu warto zaopatrzyć psa w czytelny identyfikator do obroży.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
tatuowanie psow jest nielegalne w wielu krajach UE. jest rowniez nieptrzebnym zadawaniem bulu