Na zakażenie grzybicą podatne są przede wszystkim młode i osłabione zwierzęta. fot. Fotolia

Grzybica u psów i kotów – jak ją leczyć?

Grzybica, nazywana fachowo dermatofitozą, jest chorobą często spotykaną u zwierząt domowych - zarówno u psów, jak i u kotów. Może być groźna nie tylko dla samych pupili, ale także dla ich właścicieli. Warto dbać o zdrowie i higienę czworonogów w ramach profilaktyki, ale także wiedzieć, co należy robić w przypadku wystąpienia pierwszych objawów grzybicy.
/ 06.12.2012 15:01
Na zakażenie grzybicą podatne są przede wszystkim młode i osłabione zwierzęta. fot. Fotolia

Grzybica u psów i kotów – przyczyny zachorowań

Najczęstszym czynnikiem wywołującym grzybicę u psów i kotów jest grzyb wielokomórkowy z rodzaju Microsporum canis. Chorobę może spowodować bezpośredni kontakt zdrowego zwierzęcia z chorym osobnikiem, ale również spotkanie z nosicielem grzyba. Zakażenie następuje, gdy zarodniki lub fragmenty grzyba osiądą na powierzchni skóry. Pasożyt może w szybkim tempie rozprzestrzenić się w głąb naskórka i w torebki włosowe, prowadząc do silnego stanu zapalnego. Szerzeniu się grzybicy u psów i kotów sprzyja używanie przez zwierzęta wspólnych legowisk, zabawek, przebywanie wielu osobników w jednym miejscu (np. w czasie wystaw, w hodowlach lub schroniskach), ale również występowanie pasożytów takich jak pchły czy wszy. Na zakażenie podatne są przede wszystkim młode i osłabione zwierzęta. Przyczyną może być także zła dieta, brak dbałości o higienę oraz złe warunki środowiskowe (wysoka wilgotności i temperatura).

Objawy grzybicy u psów i kotów

Grzybica u zwierząt kojarzy się z nieprzyjemnym widokiem łysiny, strupów i łuszczącej się skóry, jednak w pierwszym stadium choroby objawy są prawie niewidoczne. Grzybica ujawnia się poprzez miejscowe przerzedzenia włosów lub ich krótszą długość w niektórych miejscach. Często także skóra poddana zmianie grzybicznej jest zaczerwieniona lub zgrubiała. Dopiero gdy zwierzę samo nie poradzi sobie z chorobą lub będzie źle leczone, mogą wystąpić poważne, rozległe zmiany na skórze
(np. strupy i zakażenia ropne). Problemy grzybiczne u psów i kotów występują najczęściej w okolicy głowy, pyska, pośladków i w bocznych partiach ciała. Grzyb może atakować także pazury.

Polecamy: Dlaczego koty ukrywają ból?

Leczenie i profilaktyka grzybicy

Jeszcze niedawno grzybica budziła grozę u właścicieli zwierząt domowych przede wszystkim z obawy przed brakiem skutecznych sposobów leczenia oraz możliwością zarażenia się. Dziś na ratunek pupilom i ich opiekunom przychodzą liczne preparaty. Diagnoza, wybór leków i sam proces leczenia powinien zależeć od lekarza weterynarii prowadzącego zwierzę. Gdy podejrzewamy wystąpienie grzybicy skórnej u naszego psa lub kota, lepiej nie podejmujmy się samodzielnego leczenia. W wielu przypadkach możemy zaszkodzić zwierzętom – mówi Łukasz Ogrodowczyk, ekspert firmy OVER ZOO.

Kiedy na skórze dochodzi do zmian łagodnych, ich leczenie polega na miejscowym użyciu specjalistycznych preparatów przeciwgrzybiczych w postaci maści lub areozolu. Przykładem jest polski preparat Myco-Stick, który może pomóc w leczeniu grzybicy skóry zarówno u psów, jak i kotów. Odpowiednio dobrane składniki, m.in.  nanocząsteczkowy koloid miedzi, naturalny olejek z drzewa herbacianego posiadają właściwości zdrowotne, a wyciąg z propolisu chroni miejsca zmienione chorobowo oraz wspomaga proces gojenia ran. Innym preparatem jest  Myco-Dermis ze specjalistycznej linii Vet-line, który można zakupić w przychodniach i klinikach weterynaryjnych.

W przypadku, kiedy leczenie miejscowe nie wystarcza, stosuje się leczenie ogólne w postaci preparatów doustnych. Wówczas leki podaje się przez kilka tygodni lub miesięcy. Gdy zwierzę zachoruje,  należy odpowiednio odkurzyć pomieszczenia, w których przebywa, a także odkazić przedmioty, z którymi ma styczność. Powinniśmy również pamiętać, że najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka przeniesienia się grzybicy na inne zwierzęta i ludzi jest izolacja chorego oraz zachowanie higieny przy jego pielęgnacji.

Grzybica skóry może być trudna do zdiagnozowana i jeszcze trudniej ją leczyć, dlatego trzeba się nauczyć jej zapobiegać. Na polskim rynku dostępne są szczepionki, które chronią przed niektórymi rodzajami grzybicy. Jednak przede wszystkim to my – właściciele psów i kotów powinniśmy dbać, by nasze zwierzęta były dobrze odżywione i zdrowe. Ważnym czynnikiem jest również właściwa higiena. W codziennej pielęgnacji skóry i włosów naszego pupila mogą nam pomóc różne preparaty i szampony.

Zobacz także: Szampony dla psów - dedykowane linie

Źródło: Materiały prasowe Over Zoo

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/30.05.2017 15:23
Moj Mentos jest pierwszym zwierzakiem w moim domu. Jak zobaczylam te strupy i łysine bardzo sie przerazilam tym bardziej, ze Mentos ma do czynienia z dziecmi. Na szczescie szybko pojechalismy do zaprzyjazninej nam juz lecznicy homeopatii na wawrzyniaka w Poznaniu, szybko zareagowali, zapisali specjalny preparat, ktory zatrzymal grzybice. Teraz zmienilismy tez szampon takze jest juz wszystko w porzadku z naszym Mentosem :)
/11.03.2017 20:28
Witam! Wiem że już dawno ten wpis ale_DOMI-Sapanie u psiaka to oznaka że coś mu dolega(jeśli nie jest zmęczony np.po spacerze bądź nie jest mu gorąco)tak pokazuje że coś nie gra...z grzybicą jest tak że pokazują się strupki bądź zaczerwienienie w niektórych miejscach ciała zwierzaka,pojawia się też specyficzny zapach skóry.Generalnie ja zmagań siez tym problemem od 2och lat u mojego asta i niestety przy zmianie pogody(chłód,wilgoć,śnieg,sol na chodnikach)problem wraca... Stosuję np preparat w sprayu dermatisan,szampon hexoderm(kokosowy😃mój psiak bardzo go lubi i sam do mycia się nadstawia)imaverol(tylko od weta)zamiennikiem jest MANUSAN roztwór do przemywania(przy nasileniu objawów Stosuję go przez 2 tyg.)oraz suplementy typu olej z łososia bogaty w kwasy omega 3 i 6,dodatkowo Wit b complex bądź zamiennie syrop z betaglucanem na podwyższenie odporności organizmu.
/09.11.2016 10:01
Sapanie jest to że pies jest zmęczony od swędzenia się.
POKAŻ KOMENTARZE (2)