Zbyt słaby nie będzie wystarczająco filtrował wody, a za duży spowoduje zbyt dużą cyrkulację w akwarium.

Filtry i grzałki do akwarium - jakie najlepsze?

Filtry i grzałki to najważniejsze sprzęty w akwarium. Jak dobrać filtr i grzałkę do wielkości zbiornika - kompletny poradnik.
/ 11.11.2018 22:22
Zbyt słaby nie będzie wystarczająco filtrował wody, a za duży spowoduje zbyt dużą cyrkulację w akwarium.

Jaki filtr wybrać?

Należy wybrać taki filtr, który przefiltruje zawartość naszego akwarium co najmniej dwa razy w ciągu godziny. Zatem nie wdając się w podział na różne typy filtry, do 100-litrowego zbiornika konieczny będzie model o wydajności min. 200 l/godz. Filtry wewnętrzne turbinowe są najczęściej spotykanymi filtrami w akwariach. Umieszcza się je wewnątrz zbiornika, przymocowując do szyby przyssawkami lub zaczepami. Zaletą jest przede wszystkim niska cena i mały pobór mocy. Filtry wewnętrzne turbinowe składają się z głowicy napędzanej znajdującą się w niej pompką wirnikową, która powoduje przepływ wody. Są tanie i proste w montażu oraz obsłudze. Niestety zajmują sporo miejsca w akwarium. Ze względu na mała wydajność, filtry wewnętrzne najlepiej stosować tylko w małych i średnich akwariach (do 100 litrów pojemności).

Zobacz także: Jak przygotować wodę do akwarium?

Do dużych akwariów, o pojemności od100 do kilkuset litrów, najlepiej wybrać filtr zewnętrzny kubełkowy składający się z hermetycznego pojemnika w kształcie wiadra, który ustawia się pod akwarium. Ma wiele zalet: jest bardzo wydajny, można zmieścić w nim dużo wkładów filtracyjnych, doskonale oczyszcza wodę, nie zajmuje miejsca wewnątrz akwarium, jest łatwe w instalacji i czyszczeniu. Jedyny minus to wysoka cena.

Zobacz także: Natlenianie wody w akwarium

Bardzo dobrym wyjściem są zewnętrzne filtry przelewowe, które mają postać szczelnego koszyka podwieszanego od zewnątrz na górnej krawędzi tylnej lub bocznej ścianki akwarium. Woda jest pobierana ze zbiornika za pomocą specjalnego ssaka, napędzanego znajdującą się w filtrze pompką turbinową. Są wydajniejsze od wewnętrznych turbinowych i można w nich stosować dowolne wkłady filtracyjne. Szczególnie dobrze sprawdzają się w średnich i większych zbiornikach (do 200-300 l). Główną ich wadą jest problematyczna instalacja – aby je zainstalować, należy wyciąć podłużny otwór w pokrywie akwarium. Na szczęście obecnie można bez problemu kupić wyposażyło pokrywy wyposażone w uchylne klapki lub inne rozwiązania techniczne umożliwiające bezproblemową instalację tego typu filtrów.

Wielu akwarystów poleca filtr kaskadowy (przelewowy). Jest prosty w obsłudze i montażu. Łatwo się go uruchamia - wystarczy wlać wodę do komory z wkładami i podłączyć do prądu. Jest dostępny w różnych rozmiarach, w zależności od pojemności akwarium. Kaskadowy filtr powoduje duży ruch wody (woda uderza o taflę), przez co zwiększa się ruch powierzchniowy, a co za tym idzie - doskonale napowietrza wodę. Trzeba tylko kupić pokrywę z odpowiednim otworem.

Dobór grzałki

Grzałkę należy dobierać według zasady 0,5 W na litr wody. Przykładowo akwarium o wymiarach 60 x 30 x 30 (54 l) wymaga grzałki o mocy około 25-30 W. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup grzałki 60 W z termostatem. Przy wyborze mocy grzałki powinno się wziąć pod uwagę temperaturę jaka będzie panowała w pomieszczeniu, w którym będzie ono stało.

Temperatura jaka musimy utrzymać w akwarium powinna wynosić od 23 do 30 st. C, w zależności od gatunku rybek. Rybki tropikalne potrzebują temperatury ok. 24 C.

Możemy nie ogrzewać akwarium pod warunkiem, że nie hodujemy ryb wymagających temperatury wyższej niż 20 C. Zbyt niska temperatura powoduje utratę przez ryby ubarwienia i prowadzi do zmniejszenia ich żywotności. Temperatura w akwarium powinna się zmieniać w 2 cyklach: rocznym - obniżamy wtedy temperaturę o 2-6 st. C w okresie okresie od listopada do marca oraz dobowym – w nocy powinno się obniżyć temperaturę maksymalnie do 3 stopni.

Ekonomiczniej jest zmienić temperaturę wody ogrzewają całe pomieszczenie, w którym znajdują się akwarium zamiast stosować odpowiednie do tego urządzenia. Przed włączeniem należy ją zanurzyć w wodzie – unikniesz przegrzania szkła.

Najlepiej zakupić grzałkę z termostatem. Termostat umożliwia dostosowanie najodpowiedniejszej temperatury dla ryb. Przed regulacją sprzętu grzewczego zawsze najpierw odłączamy zasilanie - wskazanie termostatu przykładowo ustawionego na 24 C, można w razie potrzeby podnieść o kilka stopni

Najlepszym miejscem umieszczenia grzałki w akwarium jest pierwsza przegroda wewnątrz filtra. W ten sposób mimo, że będzie zanurzona w wodzie, stanie się niewidoczna z zewnątrz. Można ją umieścić także tuz przy dnie przy tylnej ściance, jednak nie zbyt blisko żwiru ponieważ cyrkulacja wody może być utrudniona. Ze względów estetycznych warto ją ukryć za kamieniami i roślinami. Ogrzewacz z termostatem można także umieścić na tylnej ściance akwarium lub pionowo blisko krawędzi.

Zobacz także: Jak ograniczyć rozrost glonów w akwarium?