Coker spaniel fot. Fotolia

Dominacja psa w domu

Nasza czytelniczka kupiła rocznego psa, który za wszelka cenę chce dominować w jej domu. Jak poradzić sobie z psem, który stał się agresywny – na pytanie odpowiada nasz ekspert.
Coker spaniel fot. Fotolia

Pytanie czytelniczki

Jak poradzić sobie z chęcią dominacji u psa?

Ostatnio kupiłam rocznego cocker spaniela.  Początkowo pies był bardzo wesoły, grzecznie wytrzymał ze mną 6 godzin w pracy.  Po powrocie do domu pies zaczął wykazywać chęć dominacji.Na wszelkie komendy reagował warcząc, a jego agresja wzrastała.  Kary wymierzane smyczą lub ręką nie przynoszą efektu. Czy jest to kwestia przebywania w nowym miejscu? Ile czasu będzie potrzebował, żeby się oswoić? Kiedy mogę zacząć go tresować? Czy pies nie stanowi zagrożenia dla mnie i dla mojej córki? ~Czytelniczka

Odpowiedź eksperta

Dominacja wpisana w charakter psa

Cocker spaniel to rasa psów myśliwskich o wesołym i żywiołowym usposobieniu. Niestety poza tym, że to bardzo fajne i ciekawskie psy, tak samo jak np. jamniki, mają skłonności do dominacji. Biorąc psa o takim charakterze do domu, powinniśmy mieć tego świadomość. Kiedy pies narzuca nam swoją wolę szczerząc zęby i wydając głęboki pomruk, nawet jeśli to jego pierwszy dzień w nowym domu, należy go odpowiednio zdyscyplinować. Jeśli pies nie reaguje na polecenia "nie wolno", " zejdź z fotela", " idź do siebie" – znaczy to, że najprawdopodobniej nie jesteśmy dla psa wystarczająco przekonujący i powinniśmy działać z większym zdecydowaniem. W momencie dyscyplinowania psa po pierwsze: nie powinniśmy bać się własnego psa, po drugie: powinniśmy działać zdecydowanie, a po trzecie: każdą sprawę powinniśmy doprowadzić do końca. Oznacza to, że jeśli pies ma zejść z łóżka lub fotela, to działamy tak długo, aż pies znajdzie się na podłodze. Możemy np. zapiąć psu smycz (o ile się da) i w ten sposób sprowadzić go na dół.

Karanie i kontrola dominującego psa

Karanie psa poprzez wymierzanie mu klapsów smyczą lub ręką nie daje efektu. Jeśli pies nie chce zejść z łóżka, lepszym rozwiązaniem jest chwycenie go za obrożę i zdecydowane sprowadzenie go na dół. W celu lepszej kontroli nad psem w domu, zostawmy mu na szyi obrożę.  Dzięki niej lepiej sobie poradzimy z psem np. podczas, wcześniej wymienionego, sprowadzania go z łóżka lub lepszego (wygodniejszego) jego opanowania, kiedy będzie na nas skakał.

Ile czasu dać psu na zaznajomienie się z nowym domem i domownikami?

W przypadku każdego psa, który pojawia się w domu (nieważne czy jest to szczeniak, czy starszy pies), a zwłaszcza w przypadku psów skłonnych do dominacji, należy jasno określić zasady współżycia, jakie będą obowiązywać w domu – co psu wolno, a czego nie. Nie powinniśmy analizować tego, co było, zanim pies trafił do naszego domu. Zasady współżycia (człowiek – pies) ustalamy już od pierwszego dnia pojawienia się psa w domu.

Tresura dominującego psa

Szkolenie także warto rozpocząć jak najwcześniej. W domu można rozpocząć naukę podstawowych komend takich jak „siad” lub „zostań”. W momencie dyscyplinowania psa musimy pamiętać o tym, że: nie powinniśmy bać się własnego psa, powinniśmy działać zdecydowanie, każdą sprawę powinniśmy doprowadzić do końca. Oznacza to, że jeśli pies ma zejść z łóżka lub fotela to działamy tak długo, aż pies znajdzie się na podłodze. Możemy np. zapiąć psu smycz (o ile się da) i w ten sposób sprowadzić go na dół.  Można też zapisać się na grupowe szkolenie, gdzie poza podstawowym szkoleniem, pies będzie mógł się nauczyć dobrych manier  w stosunku do innych psów.

Zobacz też: Jak oswoić bojącego się psa?