Owczarek niemiecki fot. Fotolia

Długotrwałe biegunki u psa oznaką niewydolności trzustki

Jeśli twój pies cierpi na długotrwałe biegunki, sprawdź, czy przypadkiem nie cierpi na niewydolność trzustki. Anna Włodarczyk, weterynarz tłumaczy, jakie są kliniczne objawy zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki u psa.
/ 10.07.2012 14:12
Owczarek niemiecki fot. Fotolia

Jestem właścicielką 2,5-letniego owczarka niemieckiego. Nasz problem polega na tym, że Nero od dwóch miesięcy ma biegunki (cały czas).W jego kupie widać niestrawione resztki pokarmu. Do tego bardzo schudł - co oczywiste.

W jego zachowaniu nie widać żadnych niepokojących objawów - jest bardzo żywy i chętny do zabawy, ale cały czas głodny. Dostaje więcej jedzenia i częściej niż zwykle, ale cóż z tego, jak chwilę po zjedzeniu wszystko jest na trawie.

Jest pod stałą opieką weterynarza. Jest regularnie szczepiony i odrobaczany, do tego dostaje różne medykamenty (choliamid, metronidazol, kreon itd.). Lekarz podejrzewa niewydolność trzustki, ale niestety leki, które Nero dostaje, nie działają. Nigdy wcześniej nie miał żadnych problemów z trawieniem. Wszystko zaczęło się od świąt, kiedy został nakarmiony tym wszystkim, co zostało na stole po gościach. Może to tylko zbieg okoliczności, ale właśnie od tamtej pory zaczęły się biegunki.

Proszę o pomoc, gdyż kompletnie nie wiemy, jak pomóc naszemu psiakowi.~ Magdalena

Odpowiedź eksperta

Objawy kliniczne zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki pojawiają się wówczas, gdy narząd ten traci około 85% swojej wydolności. W większości przypadków choroba ma charakter wrodzony (oraz dziedziczny u niektórych ras, min. u owczarków niemieckich, co powinno eliminować chore osobniki z dalszej hodowli).

Objawy choroby są skutkiem nieprawidłowego trawienia i zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych i przejawiają się utratą masy ciała pomimo zwiększonego apetytu, często występują biegunki (papkowate, luźne, niekiedy zupełnie wodniste), następuje pogorszenie okrywy włosowej. Poza tym nie stwierdza się żadnych objawów niepokojących. Zwierzęta są żywotne, czujne i wiecznie głodne.

U owczarków niemieckich zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki ujawnia się zwykle do drugiego roku życia, u psów innych ras zwykle później.

Do charakterystycznych testów diagnostycznych, jakie należy wykonać w przypadku podejrzenia omawianej jednostki, zalicza się badanie kału, polegające na pomiarze aktywności trypsyny w wydalonych resztkach oraz oznaczenie poziomu lipazy trzustkowej w surowicy.

Leczenie polega na suplementacji enzymów trzustkowych i przywróceniu równowagi żywieniowej i niestety trwa zwykle do końca życia zwierzęcia. Ważne jest także uzupełnienie niedoborów witaminowo-mineralnych (zwłaszcza witaminy B12, której niedobory dość często towarzyszą zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki).

Jeżeli pomimo rozpoczęcia leczenia zwierzę nadal ma biegunkę, może to oznaczać, że wskutek nieprawidłowego procesu trawienia doszło do zmian w składzie flory bakteryjnej jelit. W takim przypadku konieczna jest dodatkowa antybiotykoterapia, trwająca nawet do 6 tygodni.

Pocieszający jest fakt, że większość psów bardzo dobrze reaguje na leczenie i że właściwe postępowanie terapeutyczno-żywieniowe zapewnia dobrą jakość życia zwierzęcia.

Anna Włodarczyk, weterynarz

Polecamy: Owczarek niemiecki – czy nie jest za łagodny?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/03.09.2017 17:28
Mój 5 letni owczarek ma biegunki od 2-3mies do póki brał antybiotyk kupy zrobiły się zbite a od jak został na samym erkontonie to. Luźne placki powróciły . Do tego dostaje enzymy trawienne , ma duży apetyt , schudł 9kg . Pomocy 😔😔😔😔
/17.05.2017 07:57
Przykro jak zwierzę choruje. Ale najważniejsze to wtedy dobra opieka. My w Krakowie chodzimy do melwet tam są fajni weterynarze. Zawsze pomagają nam gdy zwierzę zachoruje, albo sie źle czuje albo się stresuje! Podstawą w razie czgeo jest też dobry hotel. a tam sa kocie-sprawki.pl my już raz korzystaliśmy i wiemy, że kotek nie odczuwał stresu.