Czy wiesz, że niektóre rośliny są drapieżne?

Czy wiesz, że niektóre rośliny są drapieżne?

Drapieżcy występują nie tylko w świecie zwierząt. Rośliny także potrafią polować łapiąc owady w zmyślne pułapki lub pasożytować żyjąc kosztem swojego żywiciela.
/ 28.11.2017 09:56
Czy wiesz, że niektóre rośliny są drapieżne?

Znamy około 400 gatunków roślin mięsożernych, na różne sposoby chwytających swoją zdobycz.

Rośliny te trawią wykorzystując proces chemiczny, dzięki któremu pozyskują ze zwierzęcego białka potrzebny im azot.

Dla roślin mięsożernych owady to nie jedyny sposób pozyskiwania substancji odżywczych, pozyskują je także na drodze „tradycyjnej” fotosyntezy.

Rosiczka na powierzchni swoich liści ma włoski z gruczołami wydzielające lepki nektar zwabiający owady. Zostają one schwytane przez elastyczne włoski, następnie liść zwija się i rozpoczyna się proces trawienia.

Muchołówka amerykańska wyposażona jest w liście pułapkowe, działające jak szczęki. Prezentują się one atrakcyjnie dla owadów, z uwagi na swoje czerwone ubarwienie i wydzielany słodki nektar. Owad, który usiądzie na liściu muchołówki, potrącając znajdujące się tam włoski, spowoduje wysłanie impulsu chemicznego i w efekcie zamknięcie się szczęk.

Niektóre rośliny polują na swoje ofiary pod wodą, przykładem jest pływacz. Konstrukcja jego pułapki z liści wykorzystuje ciśnienie wody.

Najbardziej znana roślina pasożytnicza to jemioła. Pobiera ona substancje odżywcze wprost z tkanek żywiciela. Jej sprzymierzeńcem są ptaki, które jedzą owoce jemioły, a następnie pozbywają się jej lepkich nasion, ocierając się dziobami o korę drzew.