Grzałkę należy dobierać według zasady 0,5 W na litr wody. Przykładowo akwarium o wymiarach 60 x 30 x 30 (54 l) wymaga grzałki o mocy około 25-30 W. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup grzałki 60 W z termostatem.
Przy wyborze mocy grzałki powinno się wziąć pod uwagę temperaturę jaka będzie panowała w pomieszczeniu, w którym będzie ono stało.
Temperatura jaka musimy utrzymać w akwarium powinna wynosić od 23 do 30 st. C, w zależności od gatunku rybek.
Rybki tropikalne potrzebują temperatury ok. 24 C.
Możemy nie ogrzewać akwarium pod warunkiem, że nie hodujemy ryb wymagających temperatury wyższej niż 20 C. Zbyt niska temperatura powoduje utratę przez ryby ubarwienia i prowadzi do zmniejszenia ich żywotności.
Temperatura w akwarium powinna się zmieniać w 2 cyklach: rocznym - obniżamy wtedy temperaturę o 2-6 st. C w okresie okresie od listopada do marca oraz dobowym – w nocy powinno się obniżyć temperaturę maksymalnie do 3 stopni.
Ekonomiczniej jest zmienić temperaturę wody ogrzewają całe pomieszczenie, w którym znajdują się akwarium zamiast stosować odpowiednie do tego urządzenia.
Przed włączeniem należy ją zanurzyć w wodzie – unikniesz przegrzania szkła.
Najlepszym miejscem umieszczenia grzałki w akwarium jest pierwsza przegroda wewnątrz filtra. W ten sposób mimo, że będzie zanurzona w wodzie, stanie się niewidoczna z zewnątrz. Można ją umieścić także tuz przy dnie przy tylnej ściance, jednak nie zbyt blisko żwiru ponieważ cyrkulacja wody może być utrudniona. Ze względów estetycznych warto ją ukryć za kamieniami i roślinami.
Ogrzewacz z termostatem można także umieścić na tylnej ściance akwarium lub pionowo blisko krawędzi.
Najlepiej zakupić grzałkę z termostatem. Termostat umożliwia dostosowanie najodpowiedniejszej temperatury dla ryb.
Przed regulacją sprzętu grzewczego zawsze najpierw odłączamy zasilanie - wskazanie termostatu przykładowo ustawionego na 24 C, można w razie potrzeby podnieść o kilka stopni według potrzeby.