POLECAMY

Czipowanie psów i kotów – potrzebne czy nie?

Czipowanie psów i kotów nie jest obowiązkowe, ale warto zastanowić się, czy nie wykonać tego zabiegu dla bezpieczeństwa pupila i własnego spokoju. Dowiedz się na czym polega czipowanie zwierząt, gdzie je można wykonać i za ile.
Czipowanie psów i kotów – potrzebne czy nie?

Co to jest czipowanie?

Czipowanie psów i kotów polega na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia czipu – mikroprocesora wielkości ziarna ryżu z zakodowanym unikalnym numerem identyfikacyjnym. Czip umieszcza się po lewej strony szyi zwierzęcia za pomocą specjalnej strzykawki. Jest to zabieg szybki (trwa około minuty), bezbolesny i nie powoduje uszkodzenia skóry. Sam implant jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia zwierzęcia. Nie wywołuje uczucia dyskomfortu, reakcji alergicznych, szkodliwego działania na ani w żaden sposób nie ogranicza normalnej aktywności pupila. Implant wszczepia się raz na całe życie. Znakować elektronicznie można także ptaki.

Co daje czipowanie?

Czip umieszczony pod skórą zwierzęcia umożliwia  identyfikację  pupila gdy się zgubi lub zostanie skradziony. W czipie znajduje się unikany numer, któremu przyporządkowane są dane o zwierzęciu oraz podstawowe dane właściciela. Te informacje podaje się lekarzowi weterynarii po wszczepieniu implantu, a ten z kolei przesyła je do Ogólnopolskiej Bazy Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji.

Nie każdy weterynarz współpracuje z  Ogólnopolską Bazą Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji. W takiej sytuacji musimy sami dokonać rejestracji numeru identyfikacyjnego. Jest to niezwykle ważne, bo samo wszczepienie zwierzęciu czipa, bez zgłoszenia go do bazy, mija się z celem.

Gdy znajdziemy błąkające się zwierzę, powinniśmy zgłosić się z nim do najbliższej przychodni weterynaryjnej lub straży miejskiej, gdzie za pomocą specjalnego czytnika zostanie odczytany z czipu numer i przyporządkowane do niego dane psa i właściciela.

Zobacz także: Mikrochipy - jak je zastosować do identyfikacji psa?

Należy jednak pamiętać, że takich ogólnopolskich baz danych jest wiele i niestety nie są one ze sobą połączone. Może się zatem zdarzyć, że identyfikacja psa w danej bazie może się nie powieść, bo nie został on do niej zgłoszony. Najlepiej jest więc zgłosić informacje o pupilu do możliwie największej liczby baz.

Gdzie można wykonać czipowanie i ile to kosztuje?

Czipowanie nie jest obowiązkowe, lecz warto je wykonać dla bezpieczeństwa pupila i własnego komfortu psychicznego.

Elektroniczne oznakowanie zwierząt jest obowiązkowe w przypadku wyjazdu do innych krajów Unii Europejskiej. Zaczipowanie jest warunkiem otrzymania paszportu dla zwierzęcia. Obowiązkiem tym oprócz psów objęte są koty i tchórzofretki.

Czipowanie można wykonać w każdym gabinecie weterynaryjnym. Koszt wszczepienia czipu to 70-100 zł.

Czytaj także: Jakich szczepień potrzebuje pies?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/3 lata temu
Ptaków się nie powinno czipowac, bo maja cienka skore i może im przeszkadzać. Moja koleżanka miala zaczipowana are, ktora to czula, wydrapala se ranę, infekcja, potem leczenie i cale komedie. I i tak juz go nie ma. Mój pies jest zaczipowany ale często drapie się w tym miejscu. Czy jest możliwość usunięcia czipa? W jakiej cenie?
/4 lata temu
myślę, że bardzo potrzebne jest, gdyż na pewno jeśli czip jest w bazie ułatwi to odnalezienie pieska... a to chyba jest w tym wszystkim najważniejsze, ja wykupiłam także ubezpieczenie w firmie MySafety Bezpieczny Pupil i zarejestrowałam czip mojego psiaka w bezpłatnej bazie Bezpieczny Pupil, mam nadzieje, że dzięki temu w przypadku niechcianej zguby szybko go znajdę :P
/4 lata temu
Jeżeli kochasz swojego zwierzaka i uważasz się za odpowiedzialnego właściciela - zaczipuj zwierzaka i zarejestruj go w centralnej bazie danych zwierząt oznakowanych elektronicznie www.cbdzoe.pl mikroczipy dla małych i dużych zwierząt, czytniki mikroczipów FDX-B i baza danych zwierząt zaczipowanych już wkrótce wszystko w jednym miejscu www.cbdzoe.pl - z nami znajdziesz ! Pozdrawiam AA
POKAŻ KOMENTARZE (13)