leżący pies fot. Fotolia

Co zrobić żeby pies nie nudził się gdy wychodzisz z domu - porady

Po powrocie z pracy zastajesz bałagan i zniszczenia? Pies nie robi tego ze złości, tylko z nudów i tęsknoty za właścicielem. Zobacz, jak temu zapobiec!
Weronika Kwaśniak / 03.08.2017 15:38
leżący pies fot. Fotolia

Zastanawiałaś się pewnie wiele razy, co robi twój zwierzak gdy na cały dzień wychodzisz z domu. Czasem nie trzeba ukrytej kamery, by się o tym przekonać. Skutki niszczycielskiej działalności znudzonego psiaka widać gołym okiem i to już od progu. Niektóre psy nie cierpią być same i potrafią wtedy skutecznie uprzykrzyć życie właściciela... Nie robią tego na złość, a z tęsknoty. Co zrobić, żeby pozostawiony w domu pupil nie nudził się i niczego nie niszczył? Jak sprawić, żeby psiak czuł się zadowolony także wtedy, gdy jesteś w pracy?

1. Zmęczony pies to grzeczny pies

Pies, który może się wybiegać i wyszaleć, ma mniejsze skłonności do psot. Oczywiście, trudno zapewnić zwierzakowi pozostawionemu w kawalerce warunki do biegu ;-) Warto więc przed wyjściem do pracy zmęczyć psiaka. Weź go rano na dłuższy spacer, pobaw się z nim, potrenuj sztuczki... Pupil, który o poranku otrzyma dużą dawkę wrażeń, w ciągu dnia będzie grzeczniejszy i przyjdzie mu do głowy mniej głupich pomysłów.

2. Nie zasłaniaj okien

Jaką rozrywkę może mieć pies, który zostaje sam na wiele godzin? Spoglądanie na widok za oknem! Większość psiaków uwielbia patrzeć na przechodniów, jeżdżące samochody i inne obiekty na zewnątrz. Pozostawienie odsłoniętych okien umożliwia mu też wypatrywanie, czy właściciel nie wraca już do domu. Co to za frajda siedzieć w pokoju z zasłoniętymi roletami?

Wyjątkiem jest sytuacja, w której pies reaguje bardzo nerwowo na każdy ruch na zewnątrz. Jeśli wiesz, że obserwując przechodniów twój pupil będzie przez cały dzień głośno ujadał, lepiej zasłoń okna, aby zapewnić spokój sąsiadom.

Twój pupil przebiera łapami podczas snu? Wiemy, co mu się śni

3. Włącz telewizor

Wiele psów lubi dźwięk muzyki, radia lub telewizora. Rozważ więc pozostawienie któregoś z tych urządzeń, szczególnie jeśli wiesz że twój pupil w samotności może wyć przez cały dzień. W USA powstały już nawet... kanały telewizyjne dla psów!

4. Zostaw zabawki

Nie zmuszaj psa do tego, by sam szukał sobie zabawek. Zostaw mu ich pod dostatkiem! Może poukrywasz też psie przysmaki?

5. Zrób sobie przerwę

Oczywiście, patrząc realnie, większość z nas nie będzie mogła sobie pozwolić na ten sposób. Są jednak tacy, którzy bardzo elastycznie zarządzają swoim czasem pracy, np. posiadając własną firmę. Jeśli masz taką możliwość, w połowie dnia wygospodaruj raptem kilka minut na wizytę w domu i zabawę z psiakiem. 5 minut radości na widok właściciela i zainteresowania z jego strony sprawi, że pies będzie szczęśliwy przez kolejnych kilka godzin!

Czytaj więcej na temat zwierząt domowych